moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent odwiedził żołnierzy stacjonujących w Estonii

Dziękujemy za służbę, jaką wykonujecie dla Polski i naszego bezpieczeństwa. Te słowa brzmią szczególnie mocno, bo za naszą granicą toczy się wojna – powiedział w Estonii prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia z żołnierzami, którzy strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili polskich żołnierzy stacjonujących w Estonii. Parze prezydenckiej towarzyszył wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła oraz minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W zorganizowanym z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia spotkaniu w bazie lotniczej w Ämari uczestniczyli żołnierze XII zmiany PKW Orlik, czyli lotnicy, którzy strzegą bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Obecna była także delegacja polskich żołnierzy, którzy w Estonii służą w składzie batalionowej grupy bojowej NATO. W uroczystości zdalnie wzięli udział również żołnierze ze wszystkich polskich kontyngentów wojskowych, wojskowych zgrupowań zadaniowych „Podlasie” i „Karpaty” oraz dowódcy najważniejszych wojskowych instytucji.

 

REKLAMA

– Jesteśmy tu, by złożyć wam życzenia i dać sygnał wszystkim, którzy służą z dala od swoich domów. Blisko 1400 żołnierzy i pracowników jest teraz poza granicami Polski – zwrócił się do wojskowych prezydent Andrzej Duda. – W sposób szczególny pozdrawiamy też tych, którzy wykonują swoje obowiązki daleko od rodzin, np. na terenie polsko-białoruskiego pogranicza – dodał zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że służba z dala od rodzin jest trudna zwłaszcza w czasie świąt. – Nie można spędzić czasu z małżonkami, dziećmi czy rodzicami. A jedynymi najbliższymi są koledzy i koleżanki w służbie, towarzysze broni – mówił prezydent. – Przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania. Życzę, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne, a mimo zagrożenia, by niosły pokój sercom i duszy. Zwierzchnik sił zbrojnych życzył też wszystkim żołnierzom służącym poza granicami kraju szybkiego i bezpiecznego powrotu z misji do domu. – Dziękujemy za służbę, jaką wykonujecie dla Polski i dla nas wszystkich. Realizujecie ją, byśmy my byli bezpieczni. Te słowa brzmią szczególnie mocno, bo za naszą granicą toczy się wojna. Czujemy wagę i ciężar waszej służby. Jako zwierzchnik sił zbrojnych zobowiązuje się, że do końca mojej prezydenckiej służby będę czuwał nad waszymi sprawami – zapewnił. Andrzej Duda podziękował żołnierzom za wypełnianie zobowiązań sojuszniczych i godne reprezentowanie polskiej armii.

Życzenia świąteczne i noworoczne wojskowym złożyła także Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz wiceminister obrony Paweł Bejda.

W czasie uroczystości zorganizowanej w hangarze lotniczym obok wielozadaniowego samolotu F16 głos zabrał dowódca PKW Orlik ppłk pil. Michał Zloch. – To już XII zmiana wystawiona przez polskie siły powietrzne w ramach sojuszniczej operacji Baltic Air Policing i druga realizowana w Ämari. Polska od lat jest jednym z najbardziej zaangażowanych państw w zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Zadanie to przyszło nam pełnić w trudnych, pełnych wyzwań czasach, a wojna tocząca się tuż za granicami NATO uświadamia nam wagę tej misji – mówił dowódca PKW. Podkreślił, że lotnicy pełnią dyżur przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu i mimo trudnych warunków atmosferycznych są w stanie w każdym momencie wzbić się w powietrze, by „bronić granic powietrznych państw bałtyckich i naszej ojczyzny”.

Podczas pobytu w Ämari polska para prezydencka spotkała się z prezydentem Estonii Alarem Karisem i jego małżonką Sirje Karis. – Rozmawiamy o kwestiach bezpieczeństwa, ostatnich decyzjach Rady Europejskiej związanych z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy i Mołdawii, jak również o sytuacji na granicach naszych krajów z Białorusią – powiedział Andrzej Duda.

Polski kontyngent wojskowy w Estonii tworzy ok. 150 żołnierzy i pracowników wojska, głównie z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Wśród nich są nie tylko piloci, lecz również technicy, specjaliści ds. uzbrojenia, łączności, personel operacyjny oraz medycy.

Misja Baltic Air Policing, w ramach której Polacy stacjonują w Estonii, to odpowiedź NATO na wniosek państw bałtyckich o wsparcie w osłonie ich przestrzeni powietrznej. Pierwszy tego typu dyżur sojusznicy zrealizowali w 2004 roku, a Polacy zostali po raz pierwszy skierowani do tego typu działania w 2006 roku. Od tamtej pory przestrzeni państw bałtyckich strzegli lotnicy z Mińska Mazowieckiego, Malborka, Krzesin i Łasku. Dla żołnierzy z 31 BLT to czwarty tego typu dyżur. Wojskowi wrócą do kraju na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP; MON

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Kurs z dzwonem
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO