moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko Polskie ma nowych oficerów

Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera. W sobotę absolwenci Lotniczej Akademii Wojskowej zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski. – Dziękuję za poniesiony trud, wasze zaangażowanie i że osiągacie wyznaczone cele. To dobry sygnał dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, nazywana także Szkołą Orląt, to jedyna uczelnia, w której przyszłe kadry przygotowują się do służby w siłach powietrznych. W sobotę odbyła się uroczystość, podczas której absolwenci pięcioletnich studiów stacjonarnych, sześciomiesięcznego szkolenia dla podoficerów oraz 24-miesięcznego szkolenia kandydatów na oficerów złożyli ślubowanie. Dzięki temu Wojsko Polskie wzbogaciło się o 147 specjalistów z obszarów: nawigacji, kontroli ruchu, meteorologii, radiotechniki, ubezpieczenia lotów, logistyki, inżynierii lotniczej czy obrony przeciwlotniczej.

Gratulacje nowo mianowanym oficerom złożył prezydent Andrzej Duda. W liście skierowanym do uczestników uroczystości zaznaczył, że wojskowi rozpoczynają służbę oficerską w wyjątkowym czasie, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. „To szczególny okres dla całej Europy, gdy zapewnienie bezpieczeństwa należy do zadań najważniejszych. Jako oficerowie Wojska Polskiego przyjmują państwo część odpowiedzialności za system obronny Rzeczypospolitej i jego wzmacnianie, niezależnie od zdobytej specjalności czy rodzaju sił zbrojnych” – podkreślił. Przypomniał, że uczelnia, którą ukończyli, ma długą tradycję, jej absolwenci niejeden raz udowodnili wysoki stopień wyszkolenia, m.in. podczas II wojny światowej, a dziś „zaliczani są do najlepszych, z którymi chcą działać i ćwiczyć sojusznicy”.

REKLAMA

Prezydent podziękował także kadrze Lotniczej Akademii Wojskowej za wysiłek włożony w przygotowanie nowych oficerów do służby. „Życzę, by państwa pracy i służbie zawsze towarzyszyły duma, ambicja oraz wdzięczność absolwentów” – napisał w liście zwierzchnik sił zbrojnych. Dodał też, że jest przekonany, iż „wiedza, umiejętność kreatywnego myślenia oraz gotowość do służby pozwolą absolwentom wykonywać zadania na najwyższym poziomie i przyczynią się do wzmacniania bezpieczeństwa Polski”. „Państwa doświadczenie stanowi dla ojczyzny bezcenny kapitał. Niech go państwo pomnażają przez kolejne lata służby wojskowej” – zaznaczył.

Do nowo promowanych oficerów zwrócił się również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Dziękuję za poniesiony trud, wasze zaangażowanie, za to, że osiągacie cele, jakie stawiacie przed sobą. To dobry sygnał dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział w Dęblinie.

Szef MON-u podkreślił, że siły powietrzne są bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa, dlatego ich zdolności są intensywnie wzmacniane. Przypomniał, że zaledwie rok po podpisaniu umowy na pozyskanie samolotów FA-50 dwanaście takich maszyn już zasila Wojsko Polskie, a w przyszłym dołączą do nich także pierwsze z zamówionych myśliwców F-35 i samoloty wczesnego ostrzegania marki Saab 340 AEW. Dodał, że zamówione zostały też śmigłowce AW101 dla marynarki wojennej, do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafiły zaś już pierwsze egzemplarze AW149, podobnie jak Black Hawki do wojsk specjalnych. – Siły powietrzne są tym rodzajem sił zbrojnych, które przeżywają dynamiczny rozwój – powiedział minister. Zaznaczył jednak, że aby mogły one stać na straży bezpieczeństwa Polski, ich szeregi muszą zasilać młodzi, zdeterminowani żołnierze. – Bądźcie ambitni, przyjmujcie zadania, jakie będą stawiać przed wami dowódcy, starajcie się rozwijać swoje umiejętności, bo to jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa. Ojczyzna was potrzebuje – zwrócił się do nowo mianowanych oficerów.

Gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, rektor-komendant LAW, w swoim przemówieniu nawiązał do wypowiedzi Olivera Napoleona Hilla, amerykańskiego pisarza, który powiedział, że „cel to nic innego, jak marzenie z terminem realizacji”. – Te słowa najlepiej oddają ducha wielkiego sukcesu, jakim bez wątpienia jest ukończenie studiów oraz kursu oficerskiego w Lotniczej Akademii Wojskowej – powiedział. – Wasze marzenia stają się rzeczywistością, a tym samym cel, do którego dążyliście, pokonując szereg trudności, przeciwności losu, a czasami również i chwil zwątpienia, został osiągnięty – mówił do absolwentów uczelni.

Generał zaznaczył, że zdobyta podczas studiów wiedza zaprocentuje, kiedy oficerowie obejmą pierwsze stanowiska służbowe w jednostkach wojskowych, ale będzie na nich spoczywała wielka odpowiedzialność, za siebie, podwładnych, jak i powierzony sprzęt. – Sławcie dobre imię polskiego lotnictwa, bądźcie wierni słowom przysięgi wojskowej i oficerskiego ślubowania. Z godnością noście oficerski mundur i lotniczą gapę – zwrócił się do absolwentów. – Jestem przekonany, że wiedza i doświadczenie, jakie zdobyliście w Szkole Orląt, pozwoli wam spełniać zawodowe aspiracje. Życzę wszystkim promowanym lotniczego i żołnierskiego szczęścia. Bądźcie pilotami swojego życia!

W imieniu absolwentów głos zabrał tegoroczny prymus, ppor. Miłosz Grzegorzek, który podziękował kadrze i pracownikom uczelni, a także bliskim nowo mianowanych oficerów za wsparcie podczas pięciu lat nauki. – Zrobimy co w naszej mocy, aby jak najlepiej wykorzystać zdobyte umiejętności, doświadczenia i wiedzę – zapewnił. Podkreślił, że na tę chwilę, na dzień promocji, wszyscy studenci LAW czekali przez cały okres studiów. – Życzę wszystkim nowo promowanym oficerom, aby dewiza „Bóg, honor, ojczyzna”, widniejąca na sztandarze naszej alma mater, była głównym drogowskazem prowadzącym przez życie oraz by kolejne lata służby były równie lub bardziej owocne w pracy nad sobą i doskonaleniu swoich umiejętności, jak podczas pięciu lat spędzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej – powiedział.

W czasie uroczystości najlepsi absolwenci uczelni otrzymali nagrody. Prezydent Rzeczypospolitej wyróżnił szablą honorową Wojska Polskiego prymusa, który ukończył studia z najwyższą lokatą, ppor. nawigatora mgr. inż. Miłosza Grzegorzka. Ppor. pil. mgr. inż. Mateusz Frankowski, który uzyskał drugą lokatę, został nagrodzony przez ministra obrony narodowej kordzikiem honorowym. Nagrody rzeczowe przyznał również rektor-komendant LAW, który docenił w ten sposób ppor. mgr. inż. Szymona Plucińskiego i ppor. pil. mgr. inż. Andrzeja Goneta.

Promocję oficerską zakończyła defilada poddziałów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Arek Blomka/ WCEO

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
NATO na północnym szlaku
Psiakrew, harmata!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Będzie można zostać snajperem lądowym
Mundury w linii... produkcyjnej
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Cena wolności
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojskowi medycy ratują i leczą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO