moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister nagrodził żołnierzy

Strzegli granicy polsko-białoruskiej, pomagali ofiarom wypadków i pożarów. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wręczył medale wojskowym wyróżniającym się podczas służby. – Bierzmy przykład z żołnierzy, pomagajmy innym. To jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości – zaznaczył szef MON-u podczas uroczystości.

W piątek w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. – Po 123 latach niewoli Polska wybiła się na niepodległość. To bardzo ważna data w naszej historii, ale to też jest świadectwo tego, jak ważna jest polska państwowość, jak istotna jest dla rozwoju naszej ojczyzny – mówił szef resortu obrony. – Bez państwowości polskiej nie możemy iść naprzód, nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi. Stąd też niezwykle znacząca rola Wojska Polskiego jako gwaranta naszego bezpieczeństwa. Ale także gwaranta naszej niepodległości – zaznaczył.

 

REKLAMA

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył medale, odznaczenia i nagrody finansowe żołnierzom wyróżniającym się podczas służby. Zarówno tym, którzy przyczynili się do ratowania życia, pomagając ofiarom pożarów, wypadków drogowych, tonącym, tym zaangażowanym w działania mające na celu zatrzymanie poszukiwanego przestępcy, jak i tym, którzy strzegą polsko-białoruskiej granicy. Wyróżnienia z rąk szefa resortu odebrali także dowódcy przodujących oddziałów Wojska Polskiego – 1 Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Gratuluję i dziękuję za państwa służbę – zwrócił się minister obrony do nagrodzonych. Podkreślił, że żołnierze zawsze reagują, gdy „widzą, że dzieje się coś złego, pomagają poszkodowanym, nie przechodzą obojętnie obok”. – To jest niezwykle istotna wartość, która cechuje żołnierzy Wojska Polskiego. Naśladujmy żołnierzy, bierzmy wzór z ich postawy, pomagajmy innym. To jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości – zaznaczył.


Film: Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Minister Błaszczak podkreślał także, że niepodległość jest ważna nie tylko z uwagi na rozwój Polski, ale także przyszłości kolejnych pokoleń. – Róbmy wszystko, aby ją utrzymać, rozwijajmy i wzmacniajmy Wojsko Polskie – dodał. Szef MON-u przekonywał, że to właśnie z tego powodu armia powinna liczyć 300 tys. żołnierzy. Zachęcał także, aby ci, którzy jeszcze nie zdecydowali o swojej zawodowej przyszłości, zainteresowali się ofertą wojska. Nawiązał też do modernizacji armii, dzięki której jednostki są wyposażane w nowoczesny sprzęt. Można go było obejrzeć m.in. podczas defilady „Silna Biało-Czerwona” czy pikników organizowanych w całym kraju. – Są tacy, którzy to krytykują, ale to jest najlepsza metoda, aby zachęcić ochotników do wstępowania do Wojska Polskiego. I ta metoda działa – zapewnił.

Szef MON-u zaznaczył także, że niepodległość należy chronić i zabiegać o nią również poprzez odstraszanie agresora, co jest szczególnie istotne teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a Rosja próbuje odbudować swoje imperium. Dlatego aby wróg nie odważył się wkroczyć na nasze terytorium, powinniśmy wzmacniać Wojsko Polskie. Mariusz Błaszczak dodał, że cały czas musimy starać się o zachowanie suwerenności. – Przez 123 lata niewoli decyzje, które dotyczyły nas, zapadały w Petersburgu, w Berlinie i w Wiedniu. Dbajmy o to, żeby decyzje, które dotyczą Polski i Polaków, zapadały w Warszawie – powiedział. Zaznaczył, że sojusze są bardzo ważne, a relacje Polski z partnerami zagranicznymi, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi czy z Koreą Południową, układają się doskonale, ale to my, Polacy, musimy zadbać o bezpieczeństwo i suwerenność naszej ojczyzny. – Warto o tym mówić właśnie podczas Święta Niepodległości. Tak żeby Polska istniała, żeby Polska trwała, żeby ziemie polskie nie były wyłącznie terytorium zamieszkiwanym przez Polaków, ale żeby były niepodległym, suwerennym państwem – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO