moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u: Wojsko Polskie powinno liczyć 300 tys. żołnierzy

Dzięki waszym wysiłkom Wojsko Polskie liczy obecnie 187 tysięcy żołnierzy. Od czasu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny niemal 50 tysięcy osób zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To jest nasz wspólny sukces – mówił dziś w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystości z okazji święta wojskowych centrów rekrutacji.

W piątek na Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta wojskowych centrów rekrutacji. W spotkaniu uczestniczył m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, dowódca generalny RSZ gen. broni Marek Sokołowski, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski i szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś. W uroczystości wziął udział także rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak, dowódca 1 Brygady Pancernej z Wesołej gen. bryg. Artur Kozłowski oraz szefowie wojskowych centrów rekrutacji, żołnierze i pracownicy wojska. Na zbiórce zameldowała się również młodzież, która uczy się w klasach mundurowych.

Film: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek / Zbrojna TV

REKLAMA

– Dziękuję za wasze wysiłki i działania, które zaowocowały tym, że Wojsko Polskie liczy dziś 187 tys. żołnierzy. Od czasu wejścia w życie ustawy o obronie ojczyzny niemal 50 tys. żołnierzy zgłosiło się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW). To nasz wspólny sukces – stwierdził minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony podkreślił, że dobiega końca siódmy i jak dotąd najliczniejszy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W sobotę przysięgę złoży ponad 4300 przeszkolonych żołnierzy. – W listopadzie będzie ostatni, ósmy turnus szkoleniowy i zgłosiło się na niego ponad 7 tysięcy osób. To świadczy o tym, że Wojsko Polskie rośnie w siłę, że jest coraz więcej żołnierzy – dodał. Mariusz Błaszczak podkreślił, że polska armia powinna liczyć minimum 300 tysięcy żołnierzy i że liczebność wojska ma wpływ na bezpieczeństwo kraju. Wspomniał też, że do DZSW zgłaszają się świetni kandydaci, patrioci, którzy są gotowi związać swoją zawodową przyszłość z mundurem. – Cieszę się z obecności kadetów z klas mundurowych. Cieszę się, że wybraliście swoją drogę życiową i że chcecie związać się z Wojskiem Polskim. To bardzo dobry sygnał dla bezpieczeństwa kraju – powiedział minister obrony.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji gen. bryg. Mirosław Bryś zwrócił uwagę na to, że terenowe organy wykonawcze ministra obrony narodowej powstały dzięki ustawie o obronie ojczyzny. – Przyniosła ona nam sukces, który musimy rozwijać. Tym sukcesem jest zwiększenie liczebności naszej armii, a tym samym budowanie potencjału militarnego naszego kraju – powiedział gen. Bryś. Dodał, że wszystkie drogi do służby wojskowej wiodą obecnie przez wojskowe centra rekrutacji. Tylko w tym roku wnioski o powołanie do służby wojskowej w WCR-ach w całej Polsce złożyło ponad 71 tysięcy osób. – Półtora roku temu, gdy rozpoczynaliśmy działalność, wiele osób mówiło, że nie damy rady, że to się nie uda. Dziś mogę powiedzieć, że plany rozwoju armii liczącej 300 tys. żołnierzy są jak najbardziej do zrealizowania – zaznaczył szef CWCR.

Obowiązująca od 23 kwietnia 2022 roku ustawa o obronie ojczyzny zreformowała terenową administrację wojskową. Zgodnie z nowymi przepisami działalność rozpoczęło Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a zamiast 16 wojewódzkich sztabów wojskowych powstało 16 zamiejscowych oddziałów CWCR-u (w Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku, Bydgoszczy, Warszawie, Zielonej Górze, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, we Wrocławiu, w Opolu, Katowicach, Kielcach, Krakowie i Rzeszowie). Swoich przedstawicieli CWCR ma także w 86 wojskowych centrach rekrutacji (dawne wojskowe komendy uzupełnień).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wojna o porządek świata
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
Wielki test w West Point coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowy szef CWCR
Tajna misja polskiej agentki
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wojenny bohater na szubienicy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO