moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobrowolnie w przyszłym roku!

W 2024 roku wojsko zorganizuje aż jedenaście turnusów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym dwa dla absolwentów klas wojskowych, którzy biorą udział w edukacyjnych programach Ministerstwa Obrony Narodowej. W sumie dobrowolsami w przyszłym roku będzie mogło zostać aż 30 tysięcy ochotników.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w wojsku w kwietniu ubiegłego roku. Na pierwszym etapie ochotnicy przechodzą 27-dniowe szkolenie podstawowe, podczas którego poznają m.in. regulaminy i musztrę, zasady posługiwania się bronią i podstawowe środki łączności. Mają też zajęcia z taktyki, rozpoznania, terenoznawstwa i ratownictwa. Potem zdają egzamin i składają przysięgę wojskową. To moment, by zdecydować, czy chce się służyć dalej, czy przejść do rezerwy. Ci, którzy wybiorą pierwszą opcję, trafią na szkolenie specjalistyczne. Może ono trwać, w zależności od stanowiska, do 11 miesięcy.

Dotychczas szkolenie w ramach dobrowolnej służby w latach 2022 i 2023 odbyło ponad 45 tysięcy osób. Przed taką szansą staną już niebawem kolejni zainteresowani. Ministerstwo Obrony Narodowej określiło już terminy przyszłorocznych turnusów szkoleniowych. Będzie ich w sumie jedenaście, a na dziewięć z nich będą mogły zgłosić się osoby, które nie mają żadnych doświadczeń z wojskiem. Pierwszy taki turnus ruszy już 15 stycznia i potrwa do 10 lutego. Kolejne szkolenia odbędą się w terminach: 19 lutego–16 marca, 2–28 kwietnia, 6 maja–1 czerwca, 10 czerwca–6 lipca, 15 lipca–10 sierpnia, 19 sierpnia–14 września, 30 września–26 października i 18 listopada–14 grudnia.

REKLAMA

Dwa turnusy (z tych jedenastu) zostaną zorganizowane wyłącznie dla absolwentów klas wojskowych ze szkół współpracujących z MON. Chodzi o uczniów certyfikowanych wojskowych klas mundurowych (CWKM) oraz oddziałów przygotowania wojskowego (OPW). W przypadku tej grupy szkolenie podstawowe potrwa jedynie 12 dni. – Takie rozwiązanie było już praktykowane, gdy istniała jeszcze służba przygotowawcza. Kontynuujemy je, przecież absolwenci klas wojskowych to osoby, które przez całą edukację w szkole średniej odbywały zajęcia z wojskowości i te zagadnienia nie są im obce – mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zainteresowani absolwenci będą mogli wybrać jeden z dwóch turnusów w terminach 10–21 czerwca i 17–28 czerwca.

Zgodnie z decyzją MON-u dobrowolną służbę w przyszłym roku będzie mogło odbyć nawet 30 tysięcy osób. Ten limit może się jednak zmienić, ponieważ zainteresowanie DZSW stale rośnie. Tak było chociażby w tym roku. Pierwotnie zamierzano przeszkolić 25 tysięcy osób, ale ze względu na dużą liczbę zainteresowanych MON zwiększyło limit do 33 tysięcy. Podczas siódmej edycji szkolenie przechodzi obecnie 4,7 tys. kandydatów, ale na swoją kolej czekają już ostatni tegoroczni ochotnicy. Szkolenie w ramach ósmego turnusu rozpoczną oni na przełomie listopada i grudnia.

Pierwsze szkolenia DSZW ruszyły w czerwcu 2022 roku. W kilkunastu jednostkach w całym kraju obywało je wówczas 600 ochotników. W ubiegłym roku zorganizowano sześć turnusów, podczas których szkoliło się 16 tysięcy osób.

Przejście pełnego cyklu służby dobrowolnej jest warunkiem ubiegania się o powołanie w szeregi armii zawodowej. Każdy, kto podejmie taką decyzję, musi pozytywnie przejść m.in. bardziej szczegółowe badania lekarskie i testy psychologiczne do służby zawodowej. Pod uwagę są brane także predyspozycje danego żołnierza i jego postępy w trakcie dobrowolnej służby.

Osoby zainteresowane szkoleniem mogą zgłaszać się do wojskowych centrów rekrutacji. Więcej szczegółów o zasadach pełnienia dobrowolnej służby można uzyskać, dzwoniąc na infolinię 800 180 110 (działa codziennie od 8.00 do 22.00).

Paulina Glińska

autor zdjęć: Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Optyka dla żołnierzy
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO