moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
SGWP świętuje 105 lat istnienia

Sztab Generalny Wojska Polskiego musi być ostoją wartości niczym latarnia wskazująca kierunki, ale i ostrzegać nawet o odległych zagrożeniach – mówił podczas uroczystego apelu gen. broni Wiesław Kukuła, szef SGWP. Dziś obchodzimy 105. rocznicę utworzenia Sztabu Generalnego, najważniejszej polskiej instytucji wojskowej.

W środę odbył się w Warszawie uroczysty apel z okazji Święta Sztabu Generalnego WP obchodzonego w rocznicę utworzenia tej kluczowej dla polskiej armii instytucji. Historia SGWP sięga 25 października 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich.

 

REKLAMA

Generał broni Wiesław Kukuła, szef SGWP, mówił podczas uroczystości, że rolą Sztabu jest nie tylko kierowanie działalnością Wojska Polskiego i wytyczanie kierunków rozwoju armii, lecz także kreowanie i wspieranie procesów rozwijających odporność obronną całego państwa. Zaznaczył, że misją SGWP jest także to, by innowacyjność i zdolność do adaptacji stały się częścią doktryn i regulaminów wojskowych. Szef Sztabu podziękował swoim podwładnym, żołnierzom i pracownikom za ich służbę i wysiłek.

List do uczestników uroczystości skierowała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, która napisała, że Sztab zawsze odgrywał kluczową rolę w dowodzeniu siłami zbrojnymi, a obecnie jest nowoczesnym organem dowodzenia i planowania strategicznego odpowiadającym najwyższym standardom wojskowym. „Prawdziwa siła SGWP tkwi w ludziach – żołnierzach i cywilnych współpracownikach, którzy dzięki swoim umiejętnościom decydują o przyszłości sił zbrojnych” – zauważyła.


Film: Dominika Celińska/ ZbrojnaTV

Do znaczenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nawiązał też premier Mateusz Morawiecki w liście do żołnierzy. „SGWP pozostaje najważniejszym organizmem dowodzenia polskich sił zbrojnych, a także planowania i programowania ich rozwoju” – napisał szef rządu. Mateusz Morawiecki dodał, że przed Sztabem stoi wiele wyzwań. „Ostatnie lata pokazały, że pokój nie jest dany raz na zawsze i w tak niespokojnych czasach Państwa służba zasługuje na szczególny szacunek oraz wdzięczność Polaków” – zaznaczył.

Głos zabrał również gen. Rajmund Andrzejczak, poprzedni szef SGWP, który podziękował swoim podwładnym za wspólną służbę i pracę. Wyraził też uznanie dla szefów dowództw, instytucji i służb wojskowych. – Kiedy pięć lat temu zaczynałem pełnienie obowiązków szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powiedziałem, że zaufanie jest sprawą fundamentalną i zostałem takim zaufaniem obdarowany. Dziś chciałbym za nie podziękować – mówił generał. Zwrócił się także do obecnego szefa Sztabu. – Obowiązki, które pełnisz każdego dnia, są niezwykle złożone, ale zespół ludzi, który będzie ci w tym pomagał, jest wspaniały – powiedział generał.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, wyróżnienia i medale nadane przez prezydenta RP, ministra obrony narodowej oraz szefa SGWP. Zwieńczeniem obchodów była defilada pododdziałów Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest głównym organem dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, który planuje ich strategiczne użycie i programuje ich rozwój. Szefowi instytucji podlegają: dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia. SGWP, nazwany wówczas Sztabem Wojsk Polskich, ustanowiła Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 25 października 1918 roku. Na jego czele stanął wówczas gen. Tadeusz Rozwadowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
Którą drogą do armii?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Bruksela przed szczytem
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO