moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojska specjalne gotowe do dyżuru w NATO

Przez pół roku będą w gotowości do działania w każdym zakątku świata. Będą mogli prowadzić pełne spektrum operacji specjalnych na lądzie, morzu i w powietrzu, i będą przy tym wspierani w cyberprzestrzeni i z kosmosu. Polscy specjalsi po raz trzeci obejmują dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO, ale pierwszy raz uzyskali zdolność do dowodzenia pełnoskalową operacją obronną.

– Gratuluje wam i dziękuję za waszą służbę. Dziękuję za budowanie interoperacyjności między polskimi siłami zbrojnymi i siłami zbrojnymi państw Sojuszu. Ćwiczenia zakończyły się pełnym sukcesem i dają mocne świadectwo naszej współpracy i siły, która jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, aby stanowić ważny argument odstraszania – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak do żołnierzy obecnych w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Szef MON-u oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski obserwowali tam finał ćwiczeń „Steadfast Jupiter 2024”, które potwierdziły gotowość specjalsów do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO. W manewrach, obok Polaków, uczestniczyli także specjalsi z 14 państw Sojuszu, m.in. z: Rumunii, Węgier, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji, Niemiec i Włoch oraz z państwa partnerskiego Sojuszu – Gruzji.

 

REKLAMA

– Żołnierze wojsk specjalnych stanowią wizytówkę Wojska Polskiego, na przykład w zakresie bardzo restrykcyjnej selekcji, umiejętności i poziomu wyszkolenia. Jesteśmy dumni z waszej służby. Jest ona niezwykle potrzebna dla zapewnienia bezpieczeństwa naszej ojczyźnie i całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu – stwierdził minister Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, że po raz trzeci w historii polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych będzie stać na straży bezpieczeństwa Sojuszu. – Osiągnęliście certyfikację stanowiącą o tym, że możecie dowodzić Siłami Odpowiedzi NATO. Po raz pierwszy w historii DKWS osiągnęło także certyfikację dotyczącą dowodzenia operacją obronną o dużej skali. To wielki sukces. To rezultat ciężkiej pracy naszych żołnierzy oraz żołnierzy sił sojuszniczych. To nasze wspólne osiągnięcie, to osiągnięcie natowskie. Razem jesteśmy silniejsi – podsumował minister Błaszczak. Szef resortu obrony wręczył żołnierzom wyróżniającym się w czasie ćwiczeń „Steadfast Jupiter 2024” pamiątkowe ryngrafy.


Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk/ Zbrojna TV

– Mamy to! – powiedział gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. – Dzisiaj rozpiera mnie podwójna duma. Po pierwsze, uzyskaliśmy certyfikację do SON w 2024 roku. I zrobiliśmy to po raz trzeci jako jedyny rodzaj sił zbrojnych w naszej armii. Po drugie, osiągnęliśmy zdolność do dowodzenia operacjami specjalnymi w pełnoskalowym konflikcie – podkreślił. Dowódca polskich specjalsów zaznaczył, że osiągnięcie to jest efektem ciągłego rozwijania zdolności operacyjnych wojsk specjalnych. – Nie zrobilibyśmy tego sami bez wsparcia sojuszników z NATO – przyznał.

W styczniu 2024 roku wojska specjalne rozpoczną w ramach SON półroczny dyżur. Poprzednie dyżury (wówczas roczne) miały miejsce w 2015 i 2020 roku. Podobnie jak w przeszłości, tak i teraz Polska ma w SON status państwa ramowego. Oznacza to, że nasz kraj przyjął na siebie obowiązek utworzenia struktur dowódczych oraz będzie koordynować zabezpieczenie logistyczne operacji specjalnych. Na bazie ulokowanego w Krakowie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych powstało Sojusznicze Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (Special Operations Component Command – SOCC). Tworzą je żołnierze sił specjalnych z 14 krajów natowskich, ale największy wkład w SOCC mają Polacy. Na czele Sojuszniczego Dowództwa od 1 stycznia 2024 roku stanie Polak – gen. dyw. Sławomir Drumowicz, a jego zastępcą będzie oficer rumuńskich sił specjalnych.

Do dyżuru w SON mamy przygotowane nie tylko dowództwo. W półrocznej gotowości będą utrzymywani żołnierze jednostek Nil, Agat, GROM i Formoza oraz Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych, a także pododdziały sojusznicze. Wojskowi są przygotowani do prowadzenia działań na lądzie, morzu i w powietrzu, a nawet w kosmosie. Będą wspierani w obszarze cyberbezpieczeństwa i rozpoznania kosmicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Telefon zaufania dla żołnierzy
Leopardy jadą na poligon
Mocny sygnał od NATO
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Dobrowolsi – czas start!
Priorytety dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W Jachrance o skokach spadochronowych
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Przerwany lot „Orlika”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Będzie za co kupić koreańską broń
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Rusza morski „Dragon”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pamiętamy o Niezłomnych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO