moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy jadą na ukraiński front

W amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy. Przedstawiciele ponad 50 państw, w tym Polski, rozmawiali o dalszej pomocy militarnej dla Ukrainy. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że niebawem na front dotrą czołgi Abrams. Wezwał też inne kraje do wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej.

Grupa kontaktowa do spraw wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) obradowała po raz piętnasty. Spotkaniu przewodniczył Lloyd Austin, szef Pentagonu. Do amerykańskiej bazy wojskowej w Ramstein przyjechali przedstawiciele ponad 50 państw NATO. W rozmowach brały też udział delegacje spoza Sojuszu, m.in. z Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Izraela oraz Jordanii. Po raz pierwszy w rozmowach wziął udział Rustem Umerow, nowy minister obrony Ukrainy. Polskiej delegacji przewodniczył gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Sekretarz obrony USA podczas konferencji otwierającej posiedzenie grupy kontaktowej zwrócił uwagę, że ze względu na nasilające się ataki Rosji konieczne jest zapewnienie Ukrainie jak najlepszej obrony powietrznej. Lloyd Austin podkreślił również, że niezmiennie priorytetową sprawą pozostaje dostarczanie ukraińskim obrońcom amunicji 155 mm. Ogłosił, że niebawem na front dotrą amerykańskie czołgi M1 Abrams. Pierwsze egzemplarze do Ukrainy mają trafić w ciągu najbliższych kilku dni, a cały transport kilkudziesięciu czołgów potrwa kilka tygodni. – Czas gra na niekorzyść Putina, na niekorzyść agresora. Putin starał się zdemoralizować Ukraińców, ale jedynie zdemoralizował swoją armię – ocenił Austin. – Ukraińcy walczą w słusznej w sprawie, bo bronią swojego kraju. Walczą o wolność i przyszłość – dodał. Przyznał jednak, że choć ukraińska kontrofensywa postępuje, trzeba być przygotowanym na długą i trudną walkę z Rosją. Zapewnił, że sojusznicy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. – To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości – zaznaczył szef Pentagonu.

REKLAMA

Podsumowując kilkugodzinną naradę sekretarz obrony USA podkreślił, że wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej jest kluczowe. – Ukraińcy potrzebują tego, by chronić swoje niebo, miasta i utrzymać niewinnych ludzi z dala od pola walki – zaznaczył Austin. Przypomniał, że Kijów otrzymał już m.in. system Patriot, przeciwlotniczy system rakietowy MIM-23 Hawk, system przeciwlotniczy Iris-T, system obrony powietrznej NASAMS czy samobieżne przeciwlotnicze działa Gepardy.

Szef Pentagonu wyliczył także, że Ukraina do tej pory otrzymała ponad 76 mld dolarów pomocy militarnej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od poprzedniego spotkania grupy kontaktowej w Ramstein, Stany Zjednoczone skierowały do Kijowa dodatkowe pakiety pomocowe o wartości 2 mld dolarów. Wśród przekazanego sprzętu i uzbrojenia znalazły się m.in. systemy obrony powietrznej, amunicja i wyposażenie do usuwania min. Amerykański sekretarz podziękował także kilku krajom, w tym Polsce i Niemcom za działalność w ramach koalicji na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard, a także Danii, Holandii i Norwegii za gotowość do oddania samolotów F-16. Szkolenie ukraińskich pilotów na tych myśliwcach właśnie zaczyna się w Arizonie w USA. Austin zaznaczył także, że w ostatnich miesiącach Polska przekazała Ukrainie dodatkowy sprzęt do rozminowywania i ponad 100 transporterów opancerzonych oraz dziesiątki tysięcy amunicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Thomas Alvarez, Secretary of Defense Lloyd J. Austin III/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Zamiana po włosku
Bruksela przed szczytem
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Palmiry – miejsce kaźni
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zimowy sprawdzian podchorążych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Tajna misja polskiej agentki
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Polska przystań brytyjskich jeńców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO