moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na Invictus Games

Jesteście silnie zmotywowani, aby reprezentować Polskę podczas igrzysk. Stanowicie wzór dla swoich kolegów – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z drużyną weteranów poszkodowanych, którzy w biało-czerwonych barwach wystąpią na zawodach Invictus Games w Düsseldorfie. List do zawodników skierował także prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie ministra obrony narodowej ze sportowcami z Team Invictus Poland odbyło się w czwartek.– Dziękuję Wam za dawanie przykładu naszym żołnierzom, za pokazanie, że służba ojczyźnie jest największą wartością – mówił Mariusz Błaszczak. O zawodnikach tworzących polską drużynę Invictusa szef resortu obrony powiedział, że są to osoby, które przełamywały trudności, jakie przed nimi stawały, ludzie o silnych charakterach, a uprawianie sportu pozwala im na kontynuowanie rehabilitacji.

Minister Błaszczak podkreślił, że państwo polskie wspiera swoich żołnierzy, a jako przykład takich działań podał m.in. korzystne zmiany, które zostały uchwalone w nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, czy przyznanie dodatku weterana poszkodowanego także tym, którzy nadal służą lub pracują w amii.

REKLAMA

Nie tylko sportowa forma

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, przyznaje, że Team Invictus Poland ma za sobą bardzo pracowity okres przygotowań do zawodów w Düsseldorfie. – Podobnie jak podczas poprzednich startów, dbaliśmy o formę sportową, jak też o integrację i tzw. team spirit – podkreśla. Mówi, że gdy obserwowała zawodników podczas przygotowań, widziała, jak mocno się angażowali. – Jestem przekonana, że osiągniemy dobry wynik i nie przyniesiemy wstydu środowisku weteranów, wojsku i krajowi – mówi.

Film: MON

Sportowcy, którzy tworzą drużynę Invictusa, tj. 20 osób, złożyli uroczyste ślubowanie. Jego tekst odczytał Tomasz Kloc, chorąży naszej reprezentacji. Zawodnicy ślubowali, że będą walczyć ze wszystkich sił o jak najlepszy wynik oraz że jako sportowi ambasadorzy kraju będą godnie reprezentować Polskę, Wojsko Polskie i środowisko żołnierzy weteranów.

Sebastian Bartkowski w imieniu polskiej drużyny podziękował ministrowi obrony za pomoc, trenerom za przygotowania zawodników do startu na Invictus Games, a rodzinom za wsparcie. – Nasza determinacja w walce z własnymi słabościami doprowadziła nas do tego wspaniałego momentu, gdy możemy nosić koszulkę z białym orłem na piersi. Każdy z nas da z siebie wszystko, aby jak najlepiej reprezentować Polskę i być godnym jej ambasadorem – zapewniał.

Przed wylotem do Düsseldorfie zawodnicy otrzymali od prezydenta biało-czerwoną flagę. Andrzej Duda przekazał ją reprezentacji IG wraz z listem, w którym życzył zawodnikom, żeby flaga „towarzyszyła im w trakcie sportowej rywalizacji i codziennych wyzwań, umacniając poczucie łączności z Ojczyzną.”

Medalowe apetyty

Od 9 do 16 września na sportowych arenach w Düsseldorfie ponad 500 zawodników z 21 państw będzie rywalizować w lekkoatletyce, podnoszeniu ciężarów, łucznictwie, wioślarstwie halowym, koszykówce na wózkach, rugby na wózkach, kolarstwie, siatkówce na siedząco, pływaniu oraz w tenisie stołowym. Polacy będą walczyć o medale w siatkówce na siedząco, łucznictwie, pływaniu na różnych dystansach, kolarstwie szosowym, lekkoatletyce, wioślarstwie halowym oraz w tenisie stołowym.

Z zawodów w Hadze przywieźli osiem krążków, w tym ten najcenniejszy – złoty, zdobyty w piłce siatkowej na siedząco. Jak będzie tym razem? Nadzieje na medale budzą nie tylko siatkarze, lecz także wysoka forma łuczników, lekkoatletów, kolarzy oraz wioślarzy halowych.

Organizatorem igrzysk jest fundacja Invictus Games, założona przez księcia Sussex Harry’ego. W wydarzeniu uczestniczą żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Od 2014 roku zawody odbyły się pięć razy – w Londynie (2014), w Orlando (2016), w Toronto (2017) w Sydney (2018) oraz w Hadze (2022).

Partnerem strategicznym polskiej reprezentacji na Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pierwszy polski technik AH-64
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wielka droga” dostępna online
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Skrzydła IT dla cyberwojsk
NATO na północnym szlaku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Sztuka ochrony zabytków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Treningi z wojskiem wracają
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Husarz na straży nieba
Wiosenna burza nad Estonią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO