moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

A może by tak zostać… podoficerem?

Jesteś cywilem, masz co najmniej średnie wykształcenie i interesujesz się wojskiem? – spróbuj swoich sił i aplikuj na kurs podoficerski w jednej z kilkunastu specjalności. W 2024 roku cztery szkoły kształcące przyszłych kaprali przygotują dla kandydatów 1202 miejsca. Najwięcej z nich będzie czekało w Dęblinie.

Tegoroczny limit naboru cywilnych kandydatów na kursy podoficerskie wynosił początkowo 797 miejsc. Potem szef MON-u zwiększył limit do 947. Była to jak dotąd największa pula miejsc na tego rodzaju szkolenia. Teraz szykuje się kolejny rekord. Zgodnie z decyzją resortu obrony w przyszłym roku cztery szkoły podoficerskie będą mogły przyjąć aż 1202 kandydatów na kaprali.

Oferta jest skierowana wyłącznie do cywilów z minimum średnim wykształceniem (w zależności od specjalności preferowane jest np. techniczne, informatyczne, medyczne, muzyczne). Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo oraz potwierdzoną podczas badań zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej. Udział w kursie otwiera drogę do otrzymania stopnia kaprala i służby w szeregach armii zawodowej.

REKLAMA

Wybierz jedną z kilkunastu specjalności

Zainteresowani karierą wojskowego mają do wyboru kilkanaście specjalności. W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych cywile będą się szkolić aż w sześciu z nich. To kryptologia (40 miejsc), cyberbezpieczeństwo (40), rozpoznanie ogólne (55), pielęgniarstwo (30), ratownictwo medyczne ( 30) oraz specjalność orkiestr i zespołów estradowych (15). Poznańska placówka zaoferuje więc w sumie 210 miejsc, czyli o 17 więcej niż w roku bieżącym. Wyższy limit dotyczy też Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej. W Ustce 30 przyszłych kaprali może się szkolić w specjalności technicznej (w 2023 roku – 15).

Więcej miejsc niż w tym roku zaoferuje także zegrzyńska SONDA, która na kursy przyjmie 360 ochotników w trzech turach szkoleniowych (w tym roku miejsc było 121). Najwięcej, bo 250 osób trafi do grupy eksploatacji systemów łączności. 80 cywilów przejdzie z kolei kurs w zakresie eksploatacji systemów informatycznych, a 20 w grupie technicznej. Nowością jest oferta szkolenia w czwartej specjalności: piechoty lekkiej (10 miejsc). – Dopiero co zakończyliśmy kwalifikacje na kurs tegoroczny, który ruszy 11 września. Teraz czas na kolejnych ochotników – mówi mł. chor. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy SONDY. Dodaje, że spodziewane jest spore zainteresowanie, tym bardziej, że po organizowanych w SONDZIE dwóch edycjach projektu MON-u „Trenuj z wojskiem” wielu ochotników pytało o możliwości szkolenia i służby w szkole w Zegrzu. – Bardzo spodobało im się to jednodniowe szkolenie, podczas którego mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z m.in. strzelania, taktyki czy podstaw walki w bliskim kontakcie. Być może więc wśród kandydatów na kurs będą właśnie uczestnicy tych szkoleń – zauważa rzecznik szkoły.

Do Dęblina z kolei mogą aplikować osoby, które chcą służyć jako specjaliści szeroko pojętego lotnictwa. Podobnie jak w ubiegłym roku ta placówka przyjmie najwięcej, bo aż 602 kandydatów. Wynika to z konieczności wyszkolenia personelu, który będzie mógł obsługiwać kupiony przez Polskę sprzęt lotniczy, w tym samoloty FA-50 i F-35. Zainteresowani mogą więc aplikować na szkolenie w specjalności inżynieryjno-lotniczej, na której dęblińska uczelnia będzie miała aż 461 miejsc. Do wyboru jest też pięć innych specjalności: ruch lotniczy (25), radiotechniczna (15), bezzałogowe statki powietrzne i wskazywania celów (81), przeciwlotnicze zestawy rakietowe (10) i artyleria przeciwlotnicza (10).

Złóż wniosek

Osoby zainteresowane udziałem w kursie muszą złożyć wniosek do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji. Terminy są uzależnione od rodzaju kursu i danej szkoły. Aplikujący do Poznania mają czas do 15 czerwca 2024 roku, a do Ustki do 26 lipca 2024 roku. W przypadku chętnych na kursy w Dęblinie termin mija 15 listopada tego roku.

Wyjątkiem jest II i III edycja kursu w specjalności inżynieryjno-lotniczej – tu dokumenty należy złożyć odpowiednio do 2 kwietnia (rozpoczęcie szkolenia lipiec 2024 roku) i 9 sierpnia (rozpoczęcie szkolenia listopad 2024 roku).

W SONDZIE, gdzie szkolenie także zostanie podzielone na tury, chętni mają czas na złożenie wniosku do: 23 października (I edycja szkolenia – styczeń 2024 roku), 2 stycznia 2024 roku, (II edycja kwiecień 2024 roku) i 10 czerwca 2024 (III edycja październik 2024 roku).

O przyjęciu na kurs będą decydować wyniki postępowania rekrutacyjnego, w tym sprawdzian z WF-u i rozmowa kwalifikacyjna.

Ci, którzy się dostaną, rozpoczną kurs od szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, potem czeka ich szkolenie specjalistyczne. W czasie szkolenia będą otrzymywać co miesiąc 4960 zł. Ochotnicy, którzy z sukcesem ukończą kurs, zostaną mianowani do stopnia kaprala. Najwięcej, bo aż 865 z nich, rozpocznie służbę w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. 198 kolejnych trafi do Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, 54 do Wojsk Obrony Terytorialnej, a 40 do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Pozostali trafią na stanowiska do m.in. Żandarmerii Wojskowej, jednostek dowództwa warszawskiego garnizonu oraz 3 Batalionu Łączności NATO. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Kamil Oślizło / 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nowe zadania szefa SKW
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO