moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inauguracja roku szkolnego z szefem MON-u

Dziękuję wam za to, że zostaniecie żołnierzami Wojska Polskiego. Wojsko musi być silne, a jest silne dzięki żołnierzom, którzy prezentują postawy patriotyczne, kształtowane również w szkołach – mówił minister Mariusz Błaszczak do uczniów klas mundurowych LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Szef MON-u wziął tam udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.

– Przed wami dobra przyszłość – powiedział minister Mariusz Błaszczak, witając się z uczniami klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Szef MON-u gościł dziś w tej placówce na uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Podziękował młodzieży za podjęcie decyzji o nauce w klasach wojskowych, bo jak zaznaczył, stanowi ona o przyszłości naszego kraju i bezpieczeństwie ojczyzny. – Mamy świadomość agresywnej polityki rosyjskiej. Inwazja Rosji na Ukrainę jest dowodem tego, że władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie. Odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmacnianie Wojska Polskiego, aby Polska nie została zaatakowana – stwierdził.

REKLAMA

– Szef resortu obrony odniósł się również do wynagrodzeń żołnierzy, przypominając, że podstawowe uposażenie szeregowego wynosi obecnie 4960 zł, a ci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie płacą podatku dochodowego. – Jeśli będziecie ambitni, możecie dużo w wojsku osiągnąć – zachęcał uczniów klas wojskowych. Podkreślił też, że otrzymują oni dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych, a także możliwość przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zostania żołnierzami zawodowymi Wojska Polskiego. – Ze względu na wasze przygotowanie i nabyte umiejętności, szkolenie podstawowe jest krótsze – dodał minister. Szef resortu obrony przypomniał również, że do armii trafia nowoczesne uzbrojenie z USA, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii, które jest produkowane we współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. – Będziecie mogli mieć satysfakcję z obsługi najnowocześniejszego sprzętu na świecie – zwrócił się do uczniów.

Jak zapewnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach Beata Skulimowska, wielu absolwentów szkoły pracuje w różnych służbach, a nowi uczniowie deklarują, że także chcą związać swoją przyszłość z mundurem. W roku szkolnym 2023/2024 w siedmiu klasach mundurowych tej placówki uczyć się będzie około 150 uczniów. Szkoła prowadzi oddziały przygotowania wojskowego, klasy policyjne i o specjalności steward-stewardessa, a w tym roku otworzyła nowy kierunek – ratowniczo-pożarniczy. W klasach wojskowych uczniowie mają dodatkowe przedmioty obowiązkowe – edukację wojskową, a ponadto poznają wojskowy język angielski.

– Naszą patronacką jednostką wojskową jest Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Raz w miesiącu nasi uczniowie są tam szkoleni przez żołnierzy, odbywają się tam również wojskowe obozy szkoleniowe – mówi dyrektor Skulimowska. Szkoła współpracuje też z 5 Mazowiecką Brygadą OT, 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Wojskowym Centrum Rekrutacji Warszawa-Praga i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Klasy o profilu wojskowym przygotowują młodzież do służby oraz pracy w wojsku, a także w innych służbach mundurowych. Szkoły prowadzące oddziały przygotowania wojskowego mają przyznaną dotację MON m.in. na zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia uczniów. Nauka trwa dwa lata i łączy teorię z praktyką. Uczniowie, poza podstawą programową, realizują program edukacji wojskowej – to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, a także pięciodniowy obóz szkoleniowy w warunkach poligonowych.

W roku szkolnym 2023/2024 w całej Polsce w klasach mundurowych uczyć się będzie ponad 20 tys. uczniów.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Orzeł dla bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO