moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ile miejsc dla kandydatów na oficerów?

W przyszłorocznych kursach oficerskich będą mogły wziąć udział 862 osoby. Na cywilów będzie czekało niewiele ponad 230 miejsc, pozostałe będą przeznaczone dla żołnierzy – podoficerów i szeregowych zawodowych. Nowością będą trzymiesięczne kursy dla pracowników resortu obrony narodowej, organizowane w akademiach we Wrocławiu, Gdyni i Warszawie. Dla nich przewidziano 50 miejsc.

Kursy oficerskie, będące jedną z możliwości zdobycia stopnia podporucznika, organizowane są w wojsku od lat. Trwają od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od specjalności, w której szkoli się ochotnik, a także od tego, czy jest on żołnierzem, czy cywilem. Pulę miejsc na szkoleniu co roku określa szef resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją MON-u z sierpnia 2023 roku nabór na przyszłoroczne kursy oficerskie będą prowadziły cztery akademie wojskowe: Techniczna w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Lotnicza w Dęblinie. Będą one miały do zaoferowania kandydatom w sumie 862 miejsca.

Więcej miejsc dla żołnierzy

REKLAMA

Większość z nich, bo aż ponad 550, będzie czekała na żołnierzy z korpusów podoficerów i szeregowych zawodowych. Jest to zgodne z zapowiedziami MON-u, związanymi z ograniczeniem naboru osób cywilnych na rzecz zwiększenia szans na udział w kursach doświadczonych żołnierzy.

W przyszłorocznych sześciomiesięcznych kursach będzie zatem mogło wziąć udział aż 438 podoficerów (tegoroczny limit to 359). Szkolenie zaoferują wszystkie cztery akademie. W WAT na kandydatów będzie czekało 127 miejsc w specjalnościach: eksploatacji systemów łączności (82 miejsca), eksploatacji systemów informatycznych (20), technicznej (8) oraz ogólnologistycznej (17). W gdyńskiej AMW będą się szkolić przyszli kadrowcy (15 miejsc), a w dęblińskiej LAW kandydaci na specjalistów od ruchu lotniczego (4), artylerii przeciwlotniczej (20), służby inżynieryjno-lotniczej (11) oraz radiotechnicy (12).

Najwięcej, bo aż 249 podoficerów, przyjmie wrocławska AWL. Półroczne kursy będą prowadzone aż w 21 specjalnościach. Najwięcej żołnierzy szkolić się będzie w specjalnościach: rakietowej i artylerii (50), artylerii przeciwlotniczej (23), pancerno-zmechanizowanej (21), rozpoznania ogólnego (22), eksploatacji systemów łączności (20) oraz rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (19). Akademia będzie też prowadzić kursy m.in. dla przyszłych specjalistów: logistyków (10), saperów (19), geografów (6), lądowych działań specjalnych (5).

Podoficerowie tradycyjnie już będą mieli również szansę na udział w kursie trzymiesięcznym w Akademii Wojsk Lądowych. – Jest on o tyle unikatowy na tle innych kursów, że mogą na niego aplikować także osoby cywilne. Kurs prowadzimy bowiem pod kątem pozyskania dla wojska określonych specjalistów, np. wojskowych medyków czy muzyków. Dlatego zainteresowani muszą spełniać ściśle określone wymagania co do wykształcenia, np. kandydaci na wojskowych lekarzy najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia muszą legitymować się prawem wykonywania zawodu – mówi kpt. Roksana Borowska, rzecznik prasowy AWL-u. Na przyszłorocznym takim kursie miejsc będzie w sumie 75. Najwięcej, bo aż 42 z nich będzie przeznaczone dla przyszłych wojskowych psychologów. Szkolić się będą też jednak kandydaci m.in. na lekarzy dentystów (8), ratowników medycznych (9), farmaceutów (5) i weterynarzy (2).

Na szeregowych zawodowych będzie czekało w sumie 115 miejsc na kursach 12-miesięcznych w dwóch akademiach. W AWL-u kurs dla 106 kandydatów na oficerów będzie prowadzony w dziewięciu specjalnościach, w tym: rakietowej i artylerii (41), rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (14), artylerii przeciwlotniczej (12), ogólnologistycznej (10) i pancerno-zmechanizowanej (4). W Dęblinie z kolei 12 przyjętych na kurs szeregowych będzie się szkolić w specjalności przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Limit dla cywilów

Dla osób cywilnych zainteresowanych udziałem w kursie oficerskim uczelnie przygotują ponad 230 miejsc. Do wyboru będą one miały szkolenia w kilkunastu specjalnościach. Najkrótsze, trzymiesięczne kursy będą prowadzone w WAT (20 miejsc) i AWL-u (5 miejsc) W tej pierwszej placówce szkolić się będą przyszli specjaliści w zakresie eksploatacji systemów informatycznych (14) i cyberbezpieczeństwa) (6). Wrocławska akademia z kolei przygotowała pięć miejsc dla przyszłych prokuratorów wojskowych.

Dłuższe, 12-miesięczne kursy dla cywilów będą prowadzić trzy akademie. AMW przyjmie 35 ochotników (20 na specjalność zarządzania, 15 – kadrową), AWL – 96 (15 – obsługa prawna, 15 – ogólnologistyczna, 6 – saperska, 60 – lekka piechota), a LAW – 28 (20 – inżynieryjno-lotnicza, 8 – radiotechniczna). Ta ostatnia uczelnia nie będzie prowadziła w przyszłym roku kursu 24-miesięcznego, który odbywał się w ostatnich latach, a był przeznaczony dla przyszłych specjalistów ruchu lotniczego.

Przyszłoroczną nowością będzie kurs trzymiesięczny adresowany do pracowników resortu obrony narodowej. Jest to związane z nowymi, zaproponowanymi przez kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej możliwościami rozwoju zawodowego dla cywilów pracujących w wojsku i promocją służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych podległych MON-owi. Trzy uczelnie przygotują dla takich osób w sumie 50 miejsc. Na WAT dziesięciu ochotników przejdzie szkolenie w zakresie eksploatacji systemów informatycznych (5) oraz cyberbezpieczeństwa (5). Po 20 osób będzie się szkolić w AMW (specjalność zarządzania) i AWL-u (grupa psychologów).

Ważne terminy

Osoby cywilne muszą złożyć wniosek do szefa wybranego wojskowego centrum rekrutacji w określonym terminie, zależnym od uczelni i rodzaju kursu. Na 12-miesięczne kursy wnioski trzeba złożyć do: 15 maja 2024 roku (AMW), 10 czerwca (LAW) i 7 czerwca (AWL). Aplikujący na kurs trzymiesięczny w AWL-u mają czas do 29 stycznia 2024 roku, a ubiegający się o szkolenie w WAT – do 1 października 2023 roku. Te dwa ostatnie terminy obowiązują też pracowników resortu obrony narodowej zainteresowanych szkoleniem w WAT i AWL-u. W przypadku chęci szkolenia w AMW cywil pracujący w wojsku musi złożyć wniosek do 15 maja 2024 roku.

Żołnierze zawodowi z kolei muszą złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON (żołnierze aplikujący na kurs oficerski na potrzeby korpusu osobowego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz Żandarmerii Wojskowej muszą złożyć wniosek za pośrednictwem odpowiednio: szefa Służby Wywiadu Wojskowego, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego albo komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej). Tu także terminy zależą od rodzaju kursu i wybranej uczelni. Podoficerowie aplikujący na AWL muszą złożyć dokumenty do 9 października 2023 roku (kurs sześciomiesięczny) lub 29 stycznia 2024 roku (kurs trzymiesięczny). Ci, którzy chcą wziąć udział w półrocznym szkoleniu w AMW, mają czas do 16 października tego roku, w LAW-ie – do 12 stycznia 2024 roku, a w WAT do 19 sierpnia 2024 roku.

Szeregowi z kolei muszą złożyć dokumenty najpóźniej do 7 czerwca 2024 roku (AWL) i 1 lipca 2024 roku (LAW).

O udział w kursie oficerskim mogą się ubiegać zarówno cywile, jak i żołnierze zawodowi: podoficerowie i szeregowi zawodowi. W obu przypadkach konieczne są m.in. ukończone studia wyższe na kierunku wskazanym przez MON lub zamiennie z kierunkiem wykształcenia – doświadczenie oraz kwalifikacje przydatne w określonej specjalności (w przypadku żołnierzy).

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
I zdobyliśmy!
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO