moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne dywizjony w 1 Brygadzie Artylerii

1 Mazurska Brygada Artylerii rośnie w siłę. Na potrzeby tej jednostki w Olecku na Mazurach powstaje kompleks koszarowy. W przyszłości będzie w nim stacjonować niemal tysiąc żołnierzy. – Naszym zadaniem jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, aby Rosja na Polskę nie napadła – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który odwiedził wojskowych.

W grudniu ubiegłego roku rozpoczął się proces przeformowywania 11 Pułku Artylerii w 1 Brygadę Artylerii. W związku z tym jednostka jest uzbrajana w nowoczesny sprzęt, jej szeregi zasila coraz więcej żołnierzy, powstają nowe pododdziały. Zwiększył się również obszar, na którym stacjonują wojskowi. Od kwietnia ich bazą jest nie tylko Węgorzewo, lecz także Olecko. Nowy kompleks, który powstaje na terenie tej ostatniej miejscowości, odwiedził we wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

 

REKLAMA

Podczas spotkania z dziennikarzami szef MON-u przypomniał, iż już w marcu tego roku zapowiadał, że wojsko po latach przerwy wróci do Olecka. Teraz staje się to faktem. Pierwsi żołnierze stacjonują na terenie nowego kompleksu (na razie na miejscu powstało miasteczko kontenerowe, w przyszłości zastąpią je koszary) i tworzą jeden z dywizjonów 1 Brygady Artylerii wyposażony w wyrzutnie Langusta. Ale – jak zaznaczył Mariusz Błaszczak – docelowo na miejscu zostaną utworzone trzy pododdziały tego szczebla, które będzie tworzyło łącznie tysiąc wojskowych.

– Naszym zadaniem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa. W związku z tym koncentrujemy nasze wysiłki, aby tu, w okolicach przesmyku suwalskiego, a więc pomiędzy obwodem królewieckim a teoretycznie Białorusią, faktycznie Rosją, zapewnić bezpieczeństwo poprzez nasycenie Wojskiem Polskim zarówno województwa warmińsko-mazurskiego, jak i sąsiedniego podlaskiego – mówił minister obrony w Olecku. Zaznaczył także, że żołnierze, którzy będą stacjonowali w nowym kompleksie zostaną wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Będą to m.in. armatohaubice K9 (tę broń dostarczono już do Węgorzewa), system Gladius, a wyrzutnie Langusta zostaną zastąpione przez Chunmoo. Mariusz Błaszczak podkreślał skuteczność tego rodzaju uzbrojenia. – Zarówno haubice, jak i artyleria rakietowa sprawdzają się podczas wojny w Ukrainie, stanowią bardzo ważną broń w rękach Ukraińców, która umożliwia zatrzymanie napaści rosyjskiej – zaznaczył szef MON-u.

Minister dodał także, że 1 Brygada Artylerii to jednostka, która bardzo dynamicznie się rozwija. Jako pierwsza w Wojsku Polskim otrzymała m.in. armatohaubice K9, wyrzutnie HIMARS, żołnierze przygotowują się teraz do przyjęcia wyrzutni Chunmoo, a także „tworzą zalążki innych jednostek, jak chociażby nowej brygady artylerii rakietowej”.

Szef resortu obrony podziękował wszystkim tym, którzy zdecydowali się zasilić szeregi jednostki w Olecku. Jak mówił wśród nich są zarówno żołnierze zawodowi, osoby, które uczestniczą w szkoleniach w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak i rezerwiści, którzy wracają do czynnej służby. – Zachęcam tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w życiu, aby wstępowali do Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak. Przypomniał także, że obecnie oferta polskiej armii jest bardzo szeroka, umożliwia nawet łączenie służby z pracą. – Wszystkich zapraszam natomiast do zainteresowania się programami „Trenuj z wojskiem” czy „Samoobrona kobiet” – mówił minister.

Zadowolony z rozwoju 1 Brygady Artylerii jest także płk Mariusz Majerski, jej dowódca. – Przeformowanie pułku do poziomu brygady oznacza wzrost liczebności, nowe lokalizacje, ale przede wszystkim zwiększenie zdolności operacyjnych wojsk rakietowych i artylerii – oceniał pułkownik.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~janek
1693417260
Fajny będzie sprzęt w jednostce, zastawia mnie tylko jak taka baza będzie ochraniana przed środkami napadu powietrznego, czy wogole jednostki maja jakaś osłonę ?
15-A9-AE-D2

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO