moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zobacz, jak strzela wojsko

Takich ćwiczeń Wojska Polskiego jeszcze nie było! Już 17 września zmagania żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych będą mogli zobaczyć cywile. Wszystko za sprawą wydarzenia „Jesienny ogień”, które odbędzie się na poligonie w Orzyszu. Ogień otworzą wówczas m.in. czołgi K2, armatohaubice Krab i K9, a także wyrzutnie HIMARS.

Wrzesień zwiastuje nie tylko koniec lata, lecz także początek intensywnego szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego. Nie inaczej będzie w tym roku. Już wkrótce na polskie poligony wyruszą wojskowi ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. 16 Dywizja Zmechanizowana będzie ćwiczyła przede wszystkim na poligonie w Orzyszu, a jeden z epizodów tych zmagań będą mogli obejrzeć cywile.

Wszystko za sprawą wydarzenia „Jesienny ogień”, które odbędzie się 17 września na orzyskim poligonie. Jak w poniedziałek mówił gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 DZ, będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie zrealizowane na tak dużą skalę. Do działania zostaną wówczas zaangażowane 15 i 20 Brygada Zmechanizowana, 1 Brygada Artylerii, a także żołnierze z 12 i 18 Dywizji Zmechanizowanej, wojsk specjalnych i aeromobilnych oraz sił powietrznych. W sumie około tysiąca wojskowych. – To najlepsza okazja do tego, aby zobaczyć dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt Wojska Polskiego – zaznaczył gen. Ziółkowski. Jak wyjaśnił, na poligonie wojskowi będą dysponowali 70 jednostkami sprzętu. Ogień otworzą m.in. czołgi K2, armatohaubice Krab i K9 czy wyrzutnie HIMARS. – To naprawdę będzie wyjątkowe wydarzenie – dodał dowódca 16 DZ.

REKLAMA

Film: MON

Pokaz wyszkolenia Wojska Polskiego rozpocznie się o godz. 13.00. Organizatorzy wydarzenia jednak zachęcają, aby stawić się na poligonie wcześniej. Już od 8.00 rano do późnych godzin popołudniowych bowiem będzie można tam z bliska oglądać sprzęt wojskowy. Na przygotowanej przez żołnierzy wystawie statycznej zostaną zaprezentowane m.in.: czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Borsuk czy bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar, a ponadto elementy zestawu przeciwlotniczego Hibneryt i przeciwrakietowego Poprad, transportery Rosomak w różnych wersjach, samochód dalekiego rozpoznania Żmija, specjalistyczne roboty LRR i Talon oraz bezzałogowce FlyEye. Każdy będzie miał też okazję odwiedzić stoiska promocyjne poszczególnych jednostek, porozmawiać z żołnierzami o ich służbie oraz sprawdzić swoją celność na wirtualnej strzelnicy. Ci zaś, którzy zastanawiają nad zasileniem szeregów polskiej armii, będą mogli się skonsultować z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Poczęstujemy naszych gości także chlebem wypiekanym w piekarni polowej oraz tradycyjną wojskową grochówką. Zapraszamy serdecznie – zachęca mjr Magdalena Kościńska, rzecznik prasowy 16 DZ.

Do udziału w wydarzeniu „Jesienny ogień” namawia również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą obejrzeć najnowszy sprzęt wojskowy podczas walki” – napisał na portalu X szef MON-u. – „Bądźmy w tym dniu razem z żołnierzami. Podziękujmy im swoją obecnością za służbę na rzecz naszego bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Udział w wydarzeniu „Jesienny ogień” jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. tras dojazdu na poligon znajdują się na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz
 

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Pokazali bojowego ducha
Cień atomowej zagłady
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
WAM wraca po latach
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Honor weteranom misji!
Ostatnia droga Pileckiego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO