moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie Wojsko rośnie w siłę

W tym miejscu do 2011 roku mieściło się Dowództwo 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na odcinku bramy brzeskiej. Dywizję, podobnie jak ponad 600 innych jednostek, zlikwidowała koalicja PO-PSL. To było uderzenie w bezpieczeństwo Polski – powiedział podczas konferencji prasowej w Legionowie minister obrony Mariusz Błaszczak.

W Legionowie przed siedzibą Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odbyła się dziś konferencja ministra Mariusza Błaszczaka. Wystąpienie szefa MON-u dotyczyło likwidowanych przez rząd PO-PSL jednostek wojskowych. – W tym miejscu do 2011 roku mieściło się Dowództwo 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na odcinku bramy brzeskiej. Dywizję zlikwidowała koalicja PO-PSL. Taki sam los spotkał ponad 600 innych jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego – powiedział minister Błaszczak. Zaznaczył, że było to „drastyczne uderzenie w bezpieczeństwo Polski i Polaków”. – Na kierunku bramy brzeskiej zlikwidowano np. batalion rozpoznawczy w Siedlcach, którego zadaniem było prowadzenie rozpoznania dotyczącego tego kierunku natarcia. A w 1920 roku to właśnie tędy nastąpiło natarcie wojsk Rosji Sowieckiej na Polskę – przypomniał Błaszczak. Wspomniał także o rozwiązaniu przez koalicję PO-PSL jednostek w Lublinie i Morągu. – Przeciwko rozwiązaniu jednostek występowali samorządowcy, m.in. Jan Grabiec, starosta legionowski w 2011 roku, a dziś poseł PO. W Internecie opublikowaliśmy listy, jakie były kierowane przez samorządowców do ówczesnego premiera Donalda Tuska i ministra obrony Bogdana Klicha. To było uderzenie w bezpieczeństwo naszego kraju, a także w tożsamość lokalną – dodał szef resortu obrony.

 

REKLAMA

Minister podkreślił również, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wszystkie „błędy popełnione przez koalicję PO-PSL naprawił”. – Od 2018 roku w miejscu, w którym działała 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana, działa 18 Dywizja Zmechanizowana, a jej dowództwo mieści się w Siedlcach. Za moimi plecami jest Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a w Lublinie stacjonuje 19 Brygada Zmechanizowana – wyliczył minister. Dodał, że wśród jednostek odtwarzanych lub tworzonych na nowo są garnizony, w których będzie stacjonować 1 Dywizja Piechoty Legionów: Łomża, Grajewo, Kolno, Czerwony Bór, Zambrów czy Siemiatycze.


Film: MON

Zwrócił także uwagę dziennikarzy na różnice w budżecie MON w 2015 i 2023 roku. – W 2015 roku wynosił on 38 mld złotych. Tydzień temu rząd PIS przyjął projekt budżetu na przyszły rok i zgodnie z nim na obronność przeznaczono 158 mld złotych. Wynagrodzenie szeregowego w 2015 roku wynosiło 2,5 tys. złotych, teraz jest to 4960 zł – wymieniał Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że obecnie Wojsko Polskie jest wyposażane w najnowszej generacji sprzęt, a pod bronią mamy obecnie 175 tysięcy żołnierzy, podczas gdy osiem lat temu było to 97 tys.

Już po konferencji prasowej w mediach społecznościowych szef MON ogłosił, że polska armia cały czas rośnie w siłę. „Dziś ponad 4500 osób rozpoczyna szkolenie wojskowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To już VI turnus szkolenia podstawowego w tym roku. Szkolenie będzie odbywało się na terenie 41 jednostek wojskowych. Za czasów PO w Wojsku Polskim mieliśmy zaledwie 97 tys. żołnierzy pod bronią. Dziś mamy ich ponad 175 tys.” – napisał na platformie X (dawniej Twitter).

MKS

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO