moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Włoska fregata na Bałtyku

ITS „Antonio Marceglia”, włoska fregata rakietowa przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych, wzmacnia obronę polskiego wybrzeża i pomaga chronić infrastrukturę krytyczną. Wcześniej w porcie wojennym w Gdyni stacjonował „Caio Duilio”, włoski niszczyciel rakietowy. Obecność włoskich marynarzy w Polsce jest efektem ustaleń ministrów obrony obu krajów.

Włosi uczestniczą w działaniach na rzecz wzmocnienia obrony polskiego wybrzeża i ochrony polskiej infrastruktury krytycznej od maja tego roku. Zgodnie z ustaleniami ministrów obrony Polski Mariusza Błaszczaka i Włoch Guida Crosetto, sojusznicy wspierać nas będą co najmniej przez pół roku. Początkowo służbę na Morzu Bałtyckim pełnił niszczyciel rakietowy „Caio Duilio” z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym. Jego misję od 25 lipca kontynuuje następny okręt włoskiej marynarki wojennej, czyli ITS „Antonio Marceglia”. O rotacji włoskiego kontyngentu morskiego poinformowało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. „Kolejny włoski okręt rozpoczął misję wsparcia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – podało na platformie „X” (dawniej Twitter) BBN. Szef biura minister Jacek Siewiera odwiedził stacjonujących w Gdyni włoskich marynarzy i w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy podziękował dowódcy oraz załodze okrętu za doskonałą współpracę na Bałtyku. Szefowi BBN-u towarzyszyli m.in.: ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, inspektor marynarki wojennej wiceadm. Jarosław Ziemiański oraz dowódca 3 Flotylli Okrętów kadm. Andrzej Ogrodnik.

 

REKLAMA

ITS „Antonio Marceglia” to fregata typu Carlo Bergamini przeznaczona do zwalczania okrętów podwodnych. Jest nieco mniejsza niż niszczyciel „Caio Duilio”, ale obie jednostki posiadają zbliżone pod względem funkcjonalności systemy radiolokacyjne. ITS „Antonio Marceglia” w służbie pozostaje od 2019 roku, a portem macierzystym okrętu jest Taranto w Apulii. Fregatę zbudowano w ramach projektu platformy europejskiej wielozadaniowej fregaty (FREMM multipurpose frigate) i jest efektem francusko-włoskiej kooperacji.

Okręt ma 144,6 m długości i 6700 t wyporności. Osiąga prędkość do 27 w. Jego maksymalny zasięg działania to 6800 Mm. Załoga liczy niemal 200 osób. W swoim wyposażeniu jednostka ma aktywny układ skanowania elektronicznego (radar Leonardo Kronos Grand Naval), sonar holowany oraz sonar kadłubowy. Uzbrojenie stanowią: system wyrzutni pocisków MBDA Aster 15 i 30, działo morskie Leonardo Otobreda Vulcano, system artyleryjski obrony bezpośredniej Leonardo OTO Melara Davide/Strales, dwa zdalne systemy uzbrojenia Leonardo OTO Melara/Oerlikon KBA, osiem pocisków przeciwokrętowych z możliwością zwalczania celów lądowych MBDA Teseo Mk-2A Block 4, dwie potrójne wyrzutnie Leonardo dla torped MU90, a także dwa systemy broni sonicznej. Fregata ma też hangar na dwa śmigłowce, np. SH90, a w skład załogi wchodzą także piloci i obsługujący maszyny technicy.

Nie jest to pierwsza wizyta tego okrętu w Polsce. Poprzednim razem ITS „Antonio Marceglia” do portu w Gdyni wszedł w czerwcu 2021 roku podczas trwających wówczas międzynarodowych ćwiczeń „Baltops”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Honor weteranom misji!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO