moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze Mieczniki, czyli wzmacniamy Marynarkę Wojenną RP

Fregaty rakietowe Miecznik będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami, jakie powstały w polskich stoczniach. Marynarka Wojenna RP nigdy nie miała jednostek o porównywalnych zdolnościach bojowych w zakresie rażenia celów powietrznych, morskich i lądowych. W PGZ Stoczni Wojennej rozpoczęto budowę pierwszego Miecznika. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Z technicznego punktu widzenia – dla nowoczesnej, sterowanej cyfrowo maszyny do obróbki i cięcia metalu – to nie było żadne wyzwanie. Po wprowadzeniu przez operatora niezbędnych danych automat potrzebował zaledwie pięciu minut, aby z kilkumetrowego arkusza stali o grubości 9,5 mm wyciąć prostokątny element, który za jakiś czas stanie się częścią poszycia nowego okrętu wojennego. A jednak to wydarzenie przejdzie do historii Marynarki Wojennej RP. Uroczystość, która w żargonie ludzi morza, jest określana jako „palenie blach”, oznacza rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech fregat rakietowych Miecznik dla polskich sił zbrojnych.

Nowa jakość dla polskiej marynarki

REKLAMA

– Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, które stanowi kolejny etap naszych działań. Ich celem jest wzmocnienie Marynarki Wojennej RP. Dwa lata temu podpisywaliśmy umowę dotyczącą zamówienia w polskiej stoczni nowych fregat. Dzięki współpracy z Wielką Brytanią, z firmą Babcock i innymi firmami wchodzącymi w skład konsorcjum, teraz uczyniliśmy kolejny krok naprzód – mówił w środę w Gdyni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W wydarzeniu, które miało miejsce w PGZ Stocznia Wojenna, wzięli udział również minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szef MON-u podkreślał, że Mieczniki będą istotnym wzmocnieniem potencjału bojowego polskiej armii, a nasz kraj mimo zmian geopolitycznych (takich jak rozszerzenie NATO o kolejne kraje nadbałtyckie, czyli Finlandię i Szwecję) nadal musi dbać o bezpieczeństwo morskie. – Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła Marynarki Wojennej RP nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – podkreślał Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapewnił, że „trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej marynarce wojennej”. – Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą – zaznaczył. Dodał, że nowe jednostki posłużą polskim marynarzom do wypełniania misji nie tylko na Bałtyku, lecz także na oceanach, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu.

Szansa dla rodzimej zbrojeniówki

Z kolei Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który pełni nadzór właścicielski nad PGZ-em, zwrócił uwagę, że budowę okrętu powierzono stoczni uchronionej pięć lat temu przed bankructwem. – W 2017 roku stocznia została przejęta przez Polską Grupę Zbrojeniową i zaczęło się jej nowe życie związane z dokapitalizowaniem kwotą 300 mln zł. Było to konieczne, aby stocznia mogła udźwignąć projekt budowy tak dużych okrętów wojennych – przypomniał minister Sasin. Poinformował, że kierowany przez niego resort pracuje nad przepisami, które umożliwią dokapitalizowanie PGZ-etu kwotą prawie 13 mld zł. – Chcemy przy okazji rozbudowy polskich sił zbrojnych rozwinąć krajowy przemysł zbrojeniowy. Ta wielka kwota ma posłużyć odbudowie jego potencjału. Ma spowodować, że polski żołnierz, polski marynarz będą otrzymywać broń, która powstała w polskich zakładach, karabinki Grot, pociski Piorun, haubice Krab – obiecywał Jacek Sasin. – Będziemy produkować w Polsce nowoczesne modele uzbrojenia, które dzisiaj są sprowadzane z Korei Południowej, czyli czołgi K2 i armatohaubice K9 – zapowiedział.

Zgodnie z deklaracjami PGZ-etu budowa pierwszego Miecznika zakończy się w 2026 roku. Sebastian Chwałek, prezes koncernu, podkreśla, że dzięki temu programowi holding zyska nowe zdolności i wiedzę, która zaprocentuje przy innych projektach zbrojeniowych. Ale nie tylko. – Realizacja projektu Miecznik pozwoli utworzyć około 2 tys. miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w program – podał Sebastian Chwałek.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Wioślarze i triatlonistka na podium
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO