moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u z wizytą u żołnierzy na granicy

Na wschodniej granicy Polski służą m.in. żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej i wojsk obrony terytorialnej. Dziś w Jaryłówce odwiedził ich Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, i przekazał podziękowania, które składali im widzowie defilady w Warszawie. – Dziękuję wam za służbę tam, gdzie jesteście potrzebni – mówił szef resortu.

Zaraz po zakończeniu defilady w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak pojechał do Jaryłówki w województwie podlaskim, by spotkać się tam z żołnierzami strzegącymi polskiej granicy. – Nie wyobrażam sobie, że mógłbym się dzisiaj, w dniu Święta Wojska Polskiego, z wami nie spotkać – powiedział szef MON-u, witając się z żołnierzami m.in. 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Błaszczak przekazał im ogrom słów wdzięczności i wsparcia, jakie usłyszał podczas defilady. – Brawa dla was, które zabrzmiały przed rozpoczęciem defilady, były ogromne. Jestem pewien, że wasza służba jest doceniana przez naszych rodaków. Ludzie, z którymi dzisiaj rozmawiałem, byli wam naprawdę wdzięczni – zapewniał szef MON-u.

 

REKLAMA

Minister obrony narodowej podkreślił, że wielce sobie ceni poświęcenie żołnierzy służących na granicy. – Są tutaj żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej – z północno-zachodniej części Polski przyjechaliście tu, na granicę wschodnią. Bardzo wam dziękuję za to, że jesteście tam, gdzie jesteście potrzebni. Dziękuję także wam, żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, za współpracę, za waszą służbę Polsce – mówił szef resortu obrony. Zapewnił też wojskowych o rosnącej sile polskiej armii i wsparciu, które otrzymuje ona od sojuszników z NATO. – Ważna jest modernizacja i osadzenie Polski w sojuszach. To właśnie widzieliśmy dziś na defiladzie w Warszawie – podsumował Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony w wywiadzie, którego po spotkaniu z żołnierzami udzielił TVP Info, przypomniał, że są oni tu, na granicy polsko-białoruskiej, by odstraszać agresora. Pytany o to, jak wzmacniane jest dziś wojsko, podkreślił, że z roku na rok polska armia jest coraz silniejsza. – Przed rokiem 2015 jednostki wojskowe na wschodzie kraju były likwidowane, a to otwierało kraj na zagrożenia ze wschodu. My zaś powołujemy do życia nowe jednostki – powiedział Błaszczak. Minister zwrócił także uwagę, że siły zbrojne są wyposażane w najnowszy sprzęt, który można było dziś obejrzeć na defiladzie. – To m.in. czołgi Abrams, śmigłowce AW101 i samoloty FA-50 – wymieniał szef resortu obrony i przyznał, że widzowie, z którymi rozmawiał, byli pod ogromnym wrażeniem nowego sprzętu.

Błaszczak zapowiedział również, że już jutro rozpocznie się budowa nowych fregat dla marynarki wojennej. – W tym tygodniu Kongres USA podejmie też decyzję co do zgody na sprzedaż śmigłowców Apache dla Wojska Polskiego – dodał szef MON-u.

Przypomnijmy, że żołnierze na granicy służą w ramach wojskowego zgrupowania zadaniowego. O jego powstaniu minister Mariusz Błaszczak poinformował 12 sierpnia. Zgrupowaniem dowodzi płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT. Zadaniem żołnierzy jest odstraszanie potencjalnego agresora, ale, jak zapewniają wojskowi dowódcy, są oni też gotowi do natychmiastowej reakcji – gdy zajdzie taka potrzeba.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ratownicy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO