moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Defilada zdolności, parada debiutów

„Silna Biało-Czerwona” to hasło tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Ich kulminacyjnym momentem była wielka wojskowa defilada, która przemaszerowała przez Warszawę. Tłumy zgromadzone wzdłuż Wisłostrady mogły podziwiać wszystko to, co Wojsko Polskie ma najlepszego.

Defilada wojskowa jest zawsze okazją do zaprezentowania całej gamy sprzętu, który na co dzień ukryty jest w jednostkach oraz na poligonach. To także znakomita sposobność, by pokazać szerszej publiczności najnowsze nabytki wojska. A tylu „debiutów”, ile można było zobaczyć na tegorocznej paradzie w Warszawie, nie było jeszcze nigdy. Zakrojona na szeroką skalę modernizacja techniczna Wojska Polskiego sprawiła, że najnowsze nabytki mogły pokazać wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Nowe uzbrojenie wojsk pancernych, artylerii, sił powietrznych czy wojsk obrony terytorialnej budziło zainteresowanie obserwujących i budowało przekonanie, że żołnierz Wojska Polskiego ma odpowiednie narzędzia, by wypełnić swoją najważniejszą misję – obronić granice Rzeczypospolitej.

REKLAMA


Film: Maciej Bąkowski / ZbrojnaTV

Amerykańskie Abramsy, koreańskie K2 i niemieckie Leopardy – to pancerna siła współczesnych wojsk lądowych. Wszystkie te maszyny można było podziwiać na defiladzie w Warszawie. Trzon uderzeniowy Wojska Polskiego, po dekadach bazowania na postsowieckich konstrukcjach, może wreszcie pochwalić się nowoczesną techniką, w pełni dostosowaną do wymagań pola walki. Kontrakty ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zostały podpisane, rozpoczęły się już dostawy tych maszyn. Za kilka lat Wojsko Polskie będzie dysponowało drugą co do wielkości siłą pancerną w NATO.

Do realizacji swoich zadań czołgi potrzebują wsparcia piechoty. Dlatego zaraz za pancernymi kolosami mogliśmy zobaczyć cały zestaw transporterów i wozów bojowych. To przede wszystkim konstrukcje zbudowane na bazie sprawdzonego już w szeregach Wojska Polskiego kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Żołnierze zaprezentowali wozy dowodzenia, łączności, wozy ewakuacji medycznej, a także samobieżne moździerze Rak. Ogromną ciekawość wzbudził najnowszy nabytek naszej armii – bojowy wóz piechoty Borsuk. To produkt rodzimego przemysłu zbrojeniowego i 1400 sztuk tego uzbrojenia w różnych wersjach zostało już zamówione. Pojazd został zbudowany na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej i wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Borsuki mają zastąpić w wojskach lądowych wysłużone, postsowieckie BWP-1.

Wojna w Ukrainie po raz kolejny dowiodła, jak ogromne znaczenie dla powodzenia operacji bojowej ma artyleria. Inwestycje w ten rodzaj wojsk są jednymi z najważniejszych punktów Planu Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego. O tym, jak w ostatnich latach zmieniła się biało-czerwona artyleria, mogliśmy przekonać się na dzisiejszej defiladzie. Dwa typy samobieżnych armatohaubic – Kraby i K9 – oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS i Chunmoo dają gwarancję odpowiedniej siły ognia i kompleksowego wsparcia operacji wojsk lądowych. Po 18 latach przerwy w Wojsku Polskim ponownie powstały jednostki artylerii rakietowej, a dotychczasowe pułki artylerii są rozwijane do poziomu brygad.

Wojsko na polu walki potrzebuje ochrony przeciwlotniczej. Atak z powietrza to także jedno z największych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej państwa. Dlatego budowa kompleksowego i sprawnego systemu obrony powietrznej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. I było to widać na defiladzie. Systemy Patriot, których wdrażanie do szeregów Wojska Polskiego już się rozpoczęło, a także zestawy Pilica+ i Mała Narew to odpowiedź na zagrożenie z powietrza.

A nasze zdolności do walki w powietrzu i ataku z powietrza można było podziwiać na lotniczej części defilady. Na warszawskim niebie zobaczyliśmy niemal 100 różnego typu statków powietrznych. Obok doskonale znanych myśliwców F-16 czy śmigłowców W-3 Sokół, defiladowy debiut zaliczył lekki samolot bojowy FA-50. Najnowszy nabytek sił powietrznych ma być wsparciem dla Jastrzębi i zastąpić konstrukcje postsowieckie. W tym roku w trakcie Święta Wojska Polskiego nie mogliśmy jeszcze podziwiać samolotów F-35 z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach – maszyny, które wzięły udział w defiladzie to wyraz sojuszniczego wsparcia dla wschodniej flanki NATO. Były to samoloty US Air Force, które na co dzień pilnują bezpieczeństwa naszej części Europy. Pierwsze „polskie” F-35 zostaną dostarczone w przyszłym roku i być może będzie je można podziwiać na następnej defiladzie.

Nowoczesny sprzęt Wojska Polskiego można było w ostatnich dniach zobaczyć nie tylko na defiladzie w Warszawie. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w ponad 70 miastach w całej Polsce odbyły się pikniki, na których żołnierze z lokalnych jednostek spotykali się z mieszkańcami i opowiadali o swojej służbie i prezentowali wyposażenie. Była to także znakomita okazja, by poznać formy służby wojskowej i dowiedzieć się, jak można dołączyć do „silnej, biało-czerwonej drużyny”. – Zależy nam na tym, aby zachęcić ochotników do służby. Naprawdę warto służyć w Wojsku Polskim! – mówił minister Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1692960360
Ferdynand Porche zaprojektował tygrysa mają do dyspozycji : wiedzę z fizyki i matematyki, ołówek, gumkę , krzywik, linijkę , papier i blat. Nasz genialny państwowy przemysł zbrojeniowy ( przechowalnie etatowców0 nie potrafi tego zrobić przy IA, komputerach i gotowym podwoziu od kraba z silnikiem MTU.
C0-8E-8A-A5

Broń Hitlera w rękach AK
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO