moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nominacje generalskie i zmiany w systemie dowodzenia

Wierzę, że w wyniku zmian, które w najbliższym czasie zostaną zaproponowane, powstanie dowództwo sił połączonych, zostaną też odtworzone dowództwa rodzajów sił zbrojnych – zapowiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich. Nowa struktura ma być odpowiedzią na zmieniające się siły zbrojne i sytuację związaną z bezpieczeństwem Polski.

Dziś – w przeddzień Święta Wojska Polskiego – prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie 21 oficerom Wojska Polskiego. W ceremonii brał udział również Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który przekazał mianowanym buzdygany honorowe i pierścienie generalskie. – Odparcie sowieckiej agresji na Polskę w 1920 roku było wielkim zwycięstwem polskiego oręża. Zapisało się w historii świata, zmieniło dzieje. Dla każdego polskiego żołnierza otrzymanie stopnia oficerskiego tego dnia ma szczególny wymiar – mówił prezydent, zwracając się do nowo mianowanych generałów i kontradmirałów. Podkreślił również, z jak wielką odpowiedzialnością łączą się te awanse. – To wzorowa ocena służby dla RP, ale także i wielkie zobowiązanie, zwłaszcza w tych czasach, wobec wojny toczącej się za naszą granicą, wobec realnych gróźb kierowanych w stronę NATO, wobec realnych ataków hybrydowych na naszą granicę – podkreślił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych życzył generałom, by zawsze byli gotowi strzec bezpieczeństwa Polski.

Podczas uroczystości prezydent zapowiedział również zmiany w systemie bezpieczeństwa Polski. Poinformował, że przygotowywany jest drugi etap nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. – Potrzebne są zmiany strukturalne. Istnieje potrzeba ujednolicenia systemu dowodzenia Wojska Polskiego. Powstanie dowództwo sił połączonych, nad którym pieczę będzie sprawował szef Sztabu Generalnego WP. Zostaną odtworzone dowództwa rodzajów sił zbrojnych, które będą odpowiedzialne za szkolenie żołnierzy, za codzienne funkcjonowanie operacyjne rodzajów wojsk, ale których konstrukcja w całości będzie zbliżona w czasach pokoju i w czasach wojny tak, abyśmy byli sprawniejsi – zapowiedział Andrzej Duda.

Te zmiany, jak podkreślał zwierzchnik sił zbrojnych, są konieczne w dobie wojny, która toczy się za wschodnią granicą. – Stworzenie jednolitego systemu dowodzenia na czas pokoju i wojny ułatwi nam rozwiązywanie niebezpiecznych sytuacji. Wszyscy będą wiedzieli, jak działać, role będą rozdane, każdy będzie znał swoje miejsce i obowiązki – powiedział Duda.

Prezydent Andrzej Duda wręczył również Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP amerykańskiemu generałowi Johnowi Kolasheskiemu, dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych US Army. W ten sposób uhonorował amerykańskiego oficera polskiego pochodzenia za jego zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy wojskowej oraz za umacnianie obronności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w ramach działań NATO.

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowani zostali:

 

 

Gen. dyw. Dariusz Łukowski – zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego; wcześniej służył na stanowisku m.in. szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, był szefem Zarządu Planowania Logistyki – P4 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, dowodził również 1 Brygadą Logistyczną w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Obrony Narodowej USA oraz weteranem misji w Afganistanie.

  

Gen. dyw. Marek Sokołowski – I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Służył także w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a także na różnych stanowiskach w 16 Dywizji Zmechanizowanej, na której czele stanął w 2016 roku. Trzy lata później został inspektorem szkolenia w DGRSZ. Jest weteranem misji wojskowych w Syrii i Afganistanie.

 


 

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowani zostali:

 

Gen. bryg. Norbert Iwanowski – dowódca 1 Dywizji Piechoty Legionów. Zanim podjął się tworzenia piątej w Wojsku Polskim dywizji, był m.in. szefem Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P-2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcą 15 Brygady Zmechanizowanej, służył także w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego, 17 Brygadzie Zmechanizowanej i 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, ukończył również studia magisterskie i podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej. Jest weteranem misji w Iraku i w Afganistanie.

 


 

Gen. bryg. Artur Kępczyński – szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile i Wojskowej Akademii Technicznej. Karierę rozpoczął od służby w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie, służył także w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu, Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu i Dowództwie Wojsk Lądowych. Od wielu lat związany z IWSZ. Zajmował się m.in. wdrażaniem terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego w SZ opartego na wojskowych oddziałach gospodarczych, a w 2020 roku uczestniczył w pracach zespołu negocjującego umowę o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA. Jest weteranem misji w Libanie oraz Bośni i Hercegowinie.


 

 

Gen. bryg. Maciej Klisz – dowódca wojsk obrony terytorialnej. Z najmłodszym rodzajem sił zbrojnych w Wojsku Polskim jest związany od 2016 roku (był szefem sztabu i zastępcą dowódcy WOT-u). Wcześniej służył m.in. w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej, Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu WS) i Jednostce Wojskowej Komandosów. Był też pierwszym polskim oficerem, który zajął stanowisko doradcy do spraw sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech. Uczestniczył w misjach w Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Akademii Obrony Narodowej oraz US Army War College.

 


 

 

Gen. bryg. Szymon Koziatek – dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej. W 1993 roku z tytułem prymusa ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych, jest także absolwentem Akademii Obrony Narodowej i Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Kanadzie. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 18 Batalionie Desantowo-Szturmowym w Bielsku-Białej, służył na różnych stanowiskach w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (był m.in. szefem Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P5), stał też na czele 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jest weteranem misji w Iraku, Afganistanie i Kosowie.

 


 

Gen. bryg. Karol Molenda – dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Oficer jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Po ukończeniu wojskowej uczelni służył w 12 Batalionie Dowodzenia. Ponad 12 lat spędził w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zajmując m.in. stanowisko naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Komputerowego, naczelnika Wydziału Informatyki Śledczej, naczelnika Wydziału Cyberkontrwywiadu, zastępcy dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego, a od 2017 roku zastępcy dyrektora Zarządu VI SKW. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizującym się w reagowaniu na incydenty komputerowe, w informatyce śledczej (GCFE), bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne. W 2019 roku został pełnomocnikiem MON-u do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.


 

Gen. bryg. Ireneusz Nowak – inspektor Sił Powietrznych, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Oficer jest absolwentem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Ukończył studia dowódczo-sztabowe oraz podyplomowe na Akademii Obrony Narodowej oraz na Akademii Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Służył w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu, 10 eskadrze lotnictwa taktycznego, 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, Dowództwie Sił Powietrznych, był też dowódcą 2 Skrzydła Taktycznego. Pilotował TS-11 Iskra, MiG-21, brytyjski BAE Hawk, T-38C Talon oraz myśliwce F-16. Posiada uprawnienia instruktorskie na samolotach F-16, jest absolwentem kursu TLP w Hiszpanii, gdzie pełnił rolę dowódcy tzw. mission commander w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych COMAO. Od 2022 roku służy w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.


 

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali:

Płk Mariusz Chmielewski – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej i wieloletnim pracownikiem naukowym Wydziału Cybernetyki tej uczelni. Prowadził m.in. badania z zakresu wspomagania dowodzenia i symulacji komputerowej, a w 2012 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą zastosowania sztucznej inteligencji i analizy semantyki w identyfikacji sytuacji kryzysowych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród przyznanych za osiągnięcia naukowe w dziedzinie biomedycyny i wspomagania dowodzenia. Mentor technologiczny i naukowy wielu zespołów pracowników i studentów resortu obrony narodowej w konkursach technologicznych, m.in. ImagineCup, Cyber 9/12 oraz hackatonów. Od 2018 roku jest reprezentantem Ministerstwa Obrony Narodowej w Europejskiej Agencji Obrony.

 


 

 

Płk Krzysztof Knut – zastępca szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Służbę na tym stanowisku oficer rozpoczął w styczniu tego roku. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej, szefem zarządu działań niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz zastępcą dowódcy 20 Brygady Zmechanizowanej.

 


 

 

 

Płk Sławomir Kocanowski – od 2022 roku dowodzi 17 Brygadą Zmechanizowaną. Wcześniej przez sześć lat był dowódcą 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku. Jest weteranem misji stabilizacyjnej w Iraku i Afganistanie. Za służbę został odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

 


 

 

 

Płk Artur Kozłowski – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył kusy SERE VIP B i C oraz kurs samoratowania i przetrwania na wodzie w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni. Od lutego 2022 roku dowodzi 1 Warszawską Brygadą Pancerną.

 

 


 

 

 

Płk Sławomir Lidwa – jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, gdzie studiował na Wydziale Wojsk Pancernych. Służbę rozpoczął w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, którą obecnie dowodzi. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie.

 

 


 

 

 

Płk Michał Marciniak – jest absolwentem Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku mechatronika, w specjalności osprzęt samolotów i śmigłowców. 1 stycznia 2022 roku objął stanowisko zastępcy szefa Agencji Uzbrojenia, a jednocześnie pełnomocnika ministra obrony narodowej do spraw Budowy Systemu Zintegrowanej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej.

 


 

 

 

Płk Arkadiusz Mikołajczyk – w latach 2016–2018 dowodził 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej, następnie został szefem sztabu w Dowództwie WOT. W marcu 2023 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył go na radcę-koordynatora w Dowództwie Generalnym RSZ. Weteran misji w Afganistanie, odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi oraz srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

 


 

 

 

Płk Tadeusz Nastarowicz – od grudnia 2022 roku dowodzi 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich. Wcześniej służył na stanowisku dowódcy m.in. 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest weteranem misji w Syrii.

 

 

 


 

 

 

Płk Grzegorz Potrzuski – jest szefem Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej służył w 18 Dywizji Zmechanizowanej, gdzie najpierw był szefem wojsk rakietowych i artylerii, a następnie szefem sztabu jednostki.

 

 

 


 

 

 

Płk Michał Strzelecki – dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej. Wcześniej związany z wojskami specjalnymi – dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W czasie służby czterokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju: w Iraku i Afganistanie, gdzie m.in. dowodził Zadaniową Grupą Specjalną Zadaniowego Zespołu Bojowego TF-50. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku pełnił obowiązki dowódcy Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4.

 


 

 

 

Płk Marcin Żal – jest szefem Pionu Planowania – zastępcą szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W poprzednich latach pełnił funkcję szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

 

 

 


 

Na stopień kontradmirała Wojska Polskiego zostali mianowani:

 

Kmdr Andrzej Ogrodnik – jest dowódcą 3 Flotylli Okrętów. Z marynarką wojenną związał się w 1985 roku, gdy rozpoczął studia na wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2005 roku był zastępcą dowódcy PKW Bielik, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej „Active Endeavour”. Został wyróżniony m.in. Gwiazdą Morza Śródziemnego oraz amerykańskim odznaczeniem Meritorious Service Medal nadanym przez prezydenta USA.

 


 

 

Kmdr Piotr Sikora – dowodzi 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także amerykańskiej Naval War College w Newport. W 2013 roku dowodził działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze został w 2015 roku wyróżniony nagrodą Buzdygana, przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

 

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO