moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Śmigłowce w ochronie wschodniej granicy

Lotnicy doświadczeni w operacjach w Afganistanie i Iraku wzmocnili polską granicę z Białorusią. – Nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapowiedział gen. dyw. Marek Sokołowski podczas odprawy, którą w Białymstoku zwołał minister Mariusz Błaszczak. — Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować wschodniej części naszego kraju – zapewnia szef resortu obrony.

W Białymstoku zakończyła się odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami Wojska Polskiego. Omawiano m.in. kwestię zwiększenia liczby żołnierzy na granicy z Białorusią i wydzielenia dodatkowego wsparcia do ochrony granicy. Obecny na odprawie gen. dyw. Marek Sokołowski, inspektor szkolenia w Dowództwie Generalnym RSZ, powiedział, że na wschodnią granicę Polski zostały przegrupowane śmigłowce oraz ich załogi z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Lotnicy przeprowadzili już rekonesans dotyczący miejsca stacjonowania. Wiadomo, że chodzi o dwie lokalizacje przy wschodniej granicy. Załogi śmigłowców w razie jakiegokolwiek zagrożenia będą mogły reagować natychmiast. – Śmigłowce są uzbrojone i gotowe do walki. Jest tu część bardzo doświadczonych pilotów, (…) którzy jeszcze ze mną w Afganistanie i w Iraku używali uzbrojenia pokładowego i rakiet. Jeżeli cokolwiek będzie niepokojącego, nie zawahają się użyć uzbrojenia – zapewnił generał Sokołowski.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce, do którego doszło dwa dni temu, nie było ostatnim tego typu zdarzeniem. – Z całą pewnością musimy liczyć się z kolejnymi prowokacjami, zwłaszcza w roku wyborczym. Dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego nie uda się zdestabilizować części wschodniej naszego kraju – zapewnił szef MON-u. Jednocześnie podkreślił, że odpowiedzią na incydent z 1 sierpnia jest właśnie zwiększenie liczebności wojska na wschodniej granicy. – Wszystkie instrumenty są w ręku polskich żołnierzy. W sytuacji adekwatnej mogą oni posługiwać się bronią. Są to żołnierze doświadczeni, po misjach – mówił minister.

REKLAMA

Zapowiedział również wzmocnienie bezpieczeństwa Polski radarami Bystra. – To znacząco wzmocni możliwości działań przeciwlotniczych i przeciwrakietowych. Do 2015 roku likwidowano jednostki wojskowe. My tworzymy nowe. Ten proces będzie postępował – oświadczył. Podczas wizyty na Podlasiu Mariusz Błaszczak spotkał się również z żołnierzami, którzy pełnią dziś służbę na wschodniej granicy.

Z kolei w 14 Pułku Przeciwpancernym w Suwałkach odbyło się dziś spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. – Dzisiaj granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór przed despotią ze wschodu. Właśnie na naszych granicach zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat. Rosja i Białoruś zwiększają napór na granice, musimy mieć świadomość, że liczba tych prowokacji będzie rosła – mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że tematem rozmów z prezydentem Nausėdą byli rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera, którzy obecnie stacjonują na Białorusi. – Ich obecność na tym terenie to testowanie przez Rosję i Białoruś reakcji Polski oraz naszych sojuszników – powiedział Morawiecki. Ostrzegł też, że Grupa Wagnera może prowadzić akcje sabotażowe.

Zarówno polski szef rządu, jak i litewski prezydent zapewniali, że NATO jest siłą, która powstrzyma rosyjską agresję. – Jestem bardzo wdzięczny naszym litewskim przyjaciołom za współpracę wojskową oraz za wspólną obietnicę, że będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do Sojuszu – powiedział Mateusz Morawiecki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON, KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Pytania o europejską tarczę
„Grand Quadriga ‘24”
Zawsze gotowi do pomocy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO