moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cel: bezpieczna granica

Wojsko pomaga strzec polsko-białoruskiej granicy już dwa lata. Żołnierzy, którzy pełnią służbę na ścianie wschodniej, odwiedził w Połowcach w województwie podlaskim minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślał, że zadaniem polskiej armii jest pokazanie determinacji w obronie naszego terytorium.

– Priorytetem polskich władz jest bezpieczeństwo naszego kraju, jego obrona oraz odstraszanie potencjalnych agresorów – podkreślił minister Mariusz Błaszczak w Połowcach na Podlasiu podczas spotkania z żołnierzami pełniącymi służbę na wschodniej granicy. Szef MON-u przypomniał, że atak hybrydowy na Polskę rozpoczął się jesienią 2021 roku wraz z początkiem agresji rosyjskiej skierowanej na Zachód. – Reżim białoruski w porozumieniu z Kremlem postanowili zdestabilizować Polskę i napaść na Ukrainę – mówił minister obrony. Na szczęście, jak dodał, atak na nasz kraj się nie powiódł, ponieważ Straż Graniczna otrzymała pomoc Wojska Polskiego. Ponadto na granicy została zbudowana zapora, która stanowi przeszkodę dla nielegalnych imigrantów.

Mariusz Błaszczak zaznaczył jednak, że wschodnia granica kraju nadal jest celem ataku ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki, który sprowadza imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, by nielegalnie próbowali przedostać się do Polski. Dlatego armia wciąż wspiera pograniczników. Zadania te realizują głównie jednostki 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierze wojsk obrony terytorialnej.

REKLAMA

Ze względu na najemników Grupy Wagnera, którzy gromadzą siły na Białorusi, dodatkowo w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie” z zachodu na wschód kraju zostały przerzucone oddziały 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Ich zadaniem jest pokazanie naszej determinacji w obronie każdego skrawka polskiego terytorium oraz odstraszanie agresora, aby nie zdecydował się wkroczyć do Polski – podkreślił minister obrony. Przypomniał także o rozbudowie polskiej armii, wyposażaniu jej w najnowocześniejszy sprzęt i odtwarzaniu jednostek wojskowych na wschód od Wisły.

Podczas pobytu w Połowcach szef MON-u podziękował żołnierzom za służbę na granicy, a za profesjonalizm i zaangażowanie wręczył im wyróżnienia, znak specjalny „Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Z tematem bezpieczeństwa związane były też dzisiejsze wizyty przy polsko-białoruskiej granicy premiera Mateusza Morawieckiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – Od ponad dwóch lat Polska doświadcza ataku hybrydowego na naszą granicę, to jest zaplanowana akcja Rosji i Białorusi – mówił Mateusz Morawiecki w Sutnie w pobliżu Mielnika. Podał, że od początku tego roku doszło do ponad 16 tys. prób przekroczenia polskiej granicy przez nielegalnych imigrantów.

Z kolei wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Kodniu nad Bugiem (Lubelszczyzna) zapowiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy rozbudowana zostanie zapora, która stoi wzdłuż wschodniej granicy. – Ma ona objąć wszystkie miejsca, gdzie nie ma przeszkody wodnej – zapewnił wicepremier. Dodał, że granica z Białorusią stała się na tyle niebezpieczna, iż takie kroki są konieczne.

Obecnie na wschodniej granicy służy około 2 tys. żołnierzy, około 5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 700 policjantów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze

~Krys
1690469940
Bardzo dobrze, że granica chroniona, ale czy mamy protokół reakcji na ostrzelanie pograniczników z Białorusi? Czy jesteśmy gotowi na natychmiatowa reakcję przekroczenia granicy by schwytać napastników, czy też będziemy zbierać naszych rannych i zabitych, a następnie tygodniami protestować i udowadniać co zaszło?
6B-1C-A1-B9

Na straży nieba
 
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO