moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak zastępcą dowódcy V Korpusu US Army

Współpraca sił zbrojnych RP z V Korpusem Armii USA jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa naszych narodów. To istotne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w Fort Knox. Szef MON-u wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał z dwudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortu obrony we wtorek wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków zastępcy dowódcy V Korpusu US Army, gen. dyw. Maciejowi Jabłońskiemu. Generał dotychczas był inspektorem wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym RSZ oraz pełnomocnikiem szefa MON-u ds. wprowadzenia do polskiego wojska amerykańskich czołgów Abrams. Objął stanowisko, które przez ostatnie dwa lata również zajmował Polak – gen. dyw. Adam Joks.

– Jesteśmy dumni z tego, że polski generał jest zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. To ważna jednostka wojskowa, dlatego że z wysuniętego elementu V Korpusu w Poznaniu dowodzone są siły amerykańskie na całej wschodniej flance NATO – powiedział minister Mariusz Błaszczak. – Zadania, które stały przed gen. Joksem, a które będzie kontynuował teraz gen. Jabłoński, to przede wszystkim zwiększanie świadomości sytuacyjnej wojsk amerykańskich na wschodniej flance Sojuszu. Jednak w przypadku Wojska Polskiego to także wprowadzanie do służby czołgów Abrams – dodał szef resortu obrony narodowej. Przypomniał, że do Polski trafiło już 14 Abramsów, a do końca roku będzie to cały batalion.

REKLAMA

Minister Błaszczak podkreślił, że uroczystość w Fort Knox jest wydarzeniem szczególnym i symbolicznym. Zaznaczył, że polsko-amerykańska współpraca obronna ma długoletnią historię, a polscy i amerykańscy żołnierze walczyli ramię w ramię w czasie II wojny światowej, a także wspólnie służyli podczas misji, np. w Iraku czy Afganistanie. Zwrócił również uwagę, że momentem przełomowym w polsko-amerykańskich relacjach obronnych było wstąpienie Polski do NATO w 1999 roku oraz podpisanie w 2020 roku polsko-amerykańskiej umowy zacieśniającej współpracę. – Współpraca Polski z V Korpusem armii USA jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności naszych narodów. To szczególnie ważne dzisiaj, gdy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – powiedział minister Błaszczak i dodał: – Brutalna, nieuzasadniona agresja rosyjska na Ukrainę zmieniła środowisko bezpieczeństwa w Europie i wymaga zdecydowanej odpowiedzi. Jestem dumny, że razem z USA i innymi podobnie myślącymi narodami wspieramy Ukrainę – stwierdził szef MON-u.

Minister podziękował ustępującemu ze stanowiska zastępcy dowódcy V Korpusu gen. dyw. Adamowi Joksowi. – Był pan pierwszym polskim oficerem na tym stanowisku i znacząco przyczynił się pan do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Doceniam pańskie zaangażowanie w ugruntowanie V Korpusu w Polsce i rozwijanie interoperacyjności naszych wojsk – powiedział szef resortu obrony. Pogratulował też awansu gen. Jabłońskiemu.

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył medal Wojska Polskiego gen. Johnowi Kolasheskiemu, dowódcy V Korpusu. Podziękował mu za zaangażowanie w rozwój polsko-amerykańskiej współpracy i formowanie struktur V Korpusu w Polsce. – Pańska wizja dotycząca roli V Korpusu w procesie odstraszania, połączona z umiejętnym dowodzeniem, okazała się skuteczna – przyznał Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska inwestuje w infrastrukturę dla amerykańskich wojsk, by zapewnić im możliwie najlepsze warunki do stacjonowania.

Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA reaktywowano w 2020 roku w Fort Knox w stanie Kentucky, a jego wysunięte stanowisko funkcjonuje w formule stałej obecności jako Camp Kościuszko w Poznaniu. Dowództwo Korpusu liczy ok. 600 żołnierzy, z których blisko 200 służy w Polsce. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi.

Podczas pobytu w USA minister Błaszczak wziął udział w posiedzeniu Grupy Kontraktowej ds. Ukrainy, tzw. Ukraine Defence Contact Group. Formuła UDCG została zainicjowana przez Stany Zjednoczone w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego. W kolejnym cyklicznym spotkaniu pod przewodnictwem Lloyda Austina, sekretarza obrony USA, uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli państw koalicji.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Nowe zadania szefa SKW
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Podróż po AWACS-ie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ratownicy na medal
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nie szpital, a instytut
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO