moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek misja

Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i dwa polskie trałowce opuściły dziś port w Świnoujściu, by rozpocząć misję w składzie SNMCMG1. To jeden z dwóch natowskich zespołów obrony przeciwminowej. Przez najbliższe sześć miesięcy na jego czele będzie stał kmdr ppor. Piotr Bartosewicz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Mam to szczęście, że podczas misji będę otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znają swoje obowiązki i wiedzą, jak wykonywać postawione im zadania. Nawet te najtrudniejsze, które znacząco odbiegają od standardowej działalności – mówił dziś w Świnoujściu kmdr ppor. Piotr Bartosewicz. Zwrócił się przy tym do zebranych na nabrzeżu bliskich członków załóg. – To nie my będziemy bohaterami tej misji. Prawdziwi bohaterowie stoją przed nami – to nasze rodziny. Dziękuję za wasze poświęcenie i zaufanie. Niejednokrotnie będzie nam bez was bardzo ciężko, ale to wasze wsparcie da nam prawdziwą siłę, by przezwyciężyć wszelkie trudności – podkreślał. Wkrótce też kontyngent, na czele którego stoi, został przekazany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Około południa okręty wyszły na Bałtyk, by dołączyć do stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO – SNMCMG1.

Dla polskiej marynarki będzie to historyczne przedsięwzięcie. Nigdy wcześniej bowiem nie wysłała ona do natowskiego zespołu tak dużych sił. Przez najbliższe pół roku na czele SNMCMG1 będzie stał delegowany przez nią oficer. Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz do pomocy będzie miał sztab, w którym większość stanowią Polacy, choć znaleźli się w nim także specjaliści innych narodowości. Szefem sztabu został Holender, oficerem operacyjnym Niemiec, w jego skład weszli również Szwedzi, przygotowujący się do członkostwa swojego kraju w NATO. Sztabowcy zaokrętowani zostali na pokładzie flagowej jednostki – po raz czwarty w historii zespołu został nią ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Do SNMCMG1 po raz pierwszy dołączyły też dwa trałowce projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. – Obydwa w ostatnim czasie zostały doposażone w pojazdy podwodne Ukwiał i Głuptak, które służą do zwalczania min. Misja w SNMCMG1 będzie doskonałą okazją do sprawdzenia ich nowych zdolności – podkreślał niedawno kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie z niej wywodzą się marynarze i okręty delegowane do zespołu.

REKLAMA

Kmdr ppor. Bartosewicz dowodzenie SNMCMG1 formalnie objął w ubiegły czwartek. Wówczas to w Świnoujściu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków z udziałem dotychczasowego dowódcy – kmdr. por. Ole Torsteina Sjo z Norwegii. Uczestniczył w nim również francuski wiceadmirał Didier Maleterre z natowskiego dowództwa sił morskich MARCOM.

Przez najbliższe pół roku w skład zespołu, oprócz polskich okrętów, będą wchodzić niszczyciele min z Niemiec, Holandii, Belgii i Kanady. SNMCMG1 weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach, choćby „Northern Coasts” u wybrzeży Łotwy oraz „Freezing Wind” na wodach Finlandii. W planach ma także operacje usuwania min i niewybuchów z czasów I i II wojny światowej. Będzie patrolował kluczowe szlaki żeglugowe na Bałtyku, Morzu Północnym i północno-wschodnim Atlantyku. Założenia jednak w każdej chwili mogą ulec zmianie. SNMCMG1 należy do Sił Odpowiedzi NATO. A to oznacza, że marynarze w każdej chwili muszą być gotowi na skierowanie swoich okrętów w rejon kryzysu bądź wojny. Wcześniej oczywiście muszą otrzymać taki rozkaz.

SNMCMG1 to jeden z czterech stałych zespołów NATO. Dwa z nich składają się z dużych okrętów bojowych, dwa kolejne z jednostek przeciwminowych. Połowa operuje na południu, połowa zaś na północy Europy. Polska marynarka delegowała okręty i specjalistów do każdego z nich. Najmocniej swoją obecność zaznaczyła jednak właśnie w SNMCMG1. Zespołem tym kierowało już trzech polskich oficerów. Trzykrotnie też jego okrętem flagowym był ORP „Czernicki”. Polskiego dowódcę miał również drugi z zespołów przeciwminowych – SNMCMG2. W 2017 roku na jego czele stanął kmdr por. Aleksander Urbanowicz. Kierowany przez niego sztab także operował z pokładu „Czernickiego”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8FOW

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO