moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy kończą dyżur w UE

Byli gotowi do dowodzenia operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w Europie oraz w północnej części Afryki, ale właśnie schodzą z posterunku. Półroczny dyżur kończy Dowództwo Operacji UE, czyli jednostka zbudowana na bazie Centrum Operacji Lądowych w Krakowie. Dyżur kończy także Wyszehradzka Grupa Bojowa UE.

Uroczystość z okazji zakończenia dyżuru Dowództwa Operacji Unii Europejskiej i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE odbyła się w Krakowie, na terenie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie. To właśnie na bazie tej krakowskiej jednostki zbudowano Dowództwo Operacji UE (Operational Headquarters – OHQ). Dowództwo miało międzynarodową obsadę: najwięcej personelu delegowali Polacy, ale w jego strukturze byli także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci.

W uroczystej zbiórce w Krakowie udział wzięli m.in. dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca OHQ i dowódca Centrum Operacji Lądowych gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki. W uroczystości na terenie COL-DKL uczestniczyli także: gen. bryg. Kazimierz Dyński z DGRSZ, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz pododdziały z państw V4.

REKLAMA

– Dyżur Dowództwa Operacji UE i Wyszehradzkiej Grupy Bojowej właśnie się zakończył – ogłosił gen. dyw. Stanisław Czosnek. – Po raz trzeci w historii Polska była gotowa do dowodzenia międzynarodowymi operacjami. Od 1 stycznia do 30 czerwca mogliśmy kierować misjami prowadzonymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli. I chociaż Polska delegowała do składu OHQ i GBUE najwięcej personelu, to dyżur był wysiłkiem wielu ludzi z wielu krajów. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie. Jestem dumny, że mogłem dowodzić tak ważną strukturą, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna – dodał gen. Czosnek.

Podczas uroczystości głos zabrał także dowódca spadochroniarzy i GBUE, płk Michał Strzelecki. – To był spokojny dyżur w niespokojnych czasach. Bo chociaż nasza Grupa Bojowa nie została aktywowana, to jestem przekonany, że zdolności z nami zostają – zaznaczył oficer. Z kolei dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski przypomniał, że Polska jest bardzo aktywnym członkiem Unii Europejskiej. – Nasze zaangażowanie w dyżury grup bojowych UE jest dowodem zobowiązania na rzecz międzynarodowego bezpieczeństwa. Wierzę, że dzięki wam wschodnia flanka Sojuszu jest lepiej chroniona, a przez to bezpieczniejsza – zwrócił się do schodzących z dyżuru żołnierzy. – Dziękuję za waszą służbę nie tylko jako generał i żołnierz, ale także jako obywatel jednego z krajów na wschodniej flance NATO – dodał dowódca operacyjny.

Dowództwo Operacji Unii Europejskiej Państw Grupy Wyszehradzkiej znajdowało się w stanie gotowości przez ostatnie sześć miesięcy. Wojskowi byli przygotowani do dowodzenia operacjami militarnymi i humanitarnymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli na terenie całej Europy i w północnej Afryce. Gdyby doszło do sytuacji kryzysowej, to o aktywacji dowództwa i Grupy Bojowej UE zdecydowałby Komitet Wojskowy UE. W takim przypadku międzynarodowa obsada OHQ musiałaby osiągnąć gotowość do dowodzenia operacją w ciągu zaledwie kilku dni. Tak się jednak nie stało: ani unijne dowództwo, ani Wyszehradzka Grupa Bojowa UE nie zostały aktywowane.

Dowództwo Operacji UE w Krakowie powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016 i 2019 roku. Uprawnienia OHQ ma tylko kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania. Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, bezpośrednio współpracuje z Komitetem Wojskowym UE.

Wyszehradzką GBUE tworzyli w większości żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Drugą siłę stanowili Węgrzy, potem Czesi i Słowacy. Oficerów do sztabu Grupy Bojowej skierowały także siły zbrojne Chorwacji i Łotwy. Polacy stworzyli batalion manewrowy oraz delegowali różnego typu pododdziały specjalistyczne. Żołnierze WP odpowiadali także za zabezpieczenie logistyczne oraz system łączności.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ratownicy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO