moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gotowi na przyjęcie sojuszników

Na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko zakończyły się kilkumiesięczne prace związane z przygotowaniem infrastruktury na potrzeby US Army. Dzięki temu na poligonie będzie mogło stacjonować 2,4 tys. żołnierzy sojuszniczych wojsk. Wkrótce powstanie też zaplecze logistyczne na potrzeby kolejnych 1,2 tys. wojskowych.


Ćwiczenia 17 Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Drawsku. 

W Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko powstała infrastruktura umożliwiająca stacjonowanie na terenie poligonu amerykańskim żołnierzom, zarówno tym, którzy już stacjonują w Polsce, jak i siłom, które zostaną skierowane do naszego kraju na ćwiczenia. To efekt polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, którą rządy obu państw zawarły w 2020 roku. Dokument określa m.in., jakie warunki i projekty musi zrealizować Polska, aby umożliwić pobyt pododdziałom US Army na jej terenie.

Prace nad przygotowaniem infrastruktury na potrzeby sojuszników rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Teren przeznaczony na tę inwestycję to plac na terenie miejscowości Konotop. Cała jego powierzchnia została utwardzona żwiropodobnym tworzywem, zbudowano także drogi dojazdowe. – W przyszłości może zostać utworzone także obozowisko, zarówno namiotowe, jak i kontenerowe. W tym celu powstało zaplecze logistyczne, podłączenia hydrauliczne czy elektryczne – wyjaśnia st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik prasowy centrum szkolenia. – Oczywiście przewidzieliśmy również miejsce na przechowywanie sprzętu, m.in. pojazdów kołowych – zaznacza.

REKLAMA

Za przygotowanie infrastruktury odpowiadała polska firma, jednak część niezbędnych do realizacji tego zadania materiałów została sprowadzona ze Stanów Zjednoczonych. – Chodzi m.in. o agregaty i elementy infrastruktury elektrycznej. Te dostępne w Polsce są przystosowane do napięcia 230 V, natomiast nasi sojusznicy korzystają z urządzeń wymagających 110 V – tłumaczy st. chor. sztab. Czerwiński.

Nowa infrastruktura umożliwi stacjonowanie na drawskim poligonie 2,4 tys. żołnierzom US Army. Pierwsi skorzystają z takiej możliwości jeszcze w tym miesiącu. 12 lipca do Polski przyjedzie 1,5 tys. żołnierzy z 1 Brygady Pancernej US Army. Docelowo ma się tam także przenieść część amerykańskich pododdziałów, które już stacjonują w Drawsku. W miejscu zaś, w którym dotychczas byli ulokowani, powstanie zaplecze logistyczne na potrzeby Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki „Gamer”, który jest właśnie wdrażany w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

Chodzi o sprzęt produkowany przez szwedzką firmę SAAB, który polskie wojsko kupiło w 2021 roku. Umożliwia on dokładne monitorowanie każdego ruchu żołnierzy podczas ćwiczeń. Wszystko za sprawą elementów systemu, które wojskowi montują na swoich hełmach, kamizelkach czy broni, a także cięższym sprzęcie. Dzięki temu dane dotyczące efektów ćwiczeń, takie jak liczba zneutralizowanych celów czy poniesione straty, w czasie rzeczywistym trafiają do sztabów, co umożliwia dowódcom bieżące reagowanie na sytuację panującą na poligonie.

Dostawy „Gamera” na drawski poligon rozpoczęły się na początku roku. Obecnie Centrum Szkolenia Bojowego dysponuje wystarczającą liczbą elementów systemu, aby pododdziały na szczeblu plutonu mogły już ćwiczyć. Kolejne mają trafić do Drawska wkrótce. Dostawy powinny być zrealizowane do końca 2023 roku. Jednak już jesienią odbędą się ćwiczenia z udziałem wojskowych z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy sprawdzą możliwości „Gamera”.
Ale to nie wszystko. W Drawsku, a konkretniej w miejscowości Głębokie, powstaje kolejna część infrastruktury na potrzeby ćwiczących w centrum szkolenia wojsk, już nie tylko sojuszniczych. Tym razem będą to budynki koszarowe i zaplecze logistyczne z parkiem sprzętu oraz lądowisko dla śmigłowców i boksy dla psów bojowych. Dzięki realizacji tego projektu na poligonie będzie mogło stacjonować kolejne 1,2 tys. wojskowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec / 17 BZ, Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO