moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niemieckie Patrioty zostaną w Polsce

Doceniamy obecność niemieckich baterii Patriot na polskiej ziemi. Mamy świadomość zagrożeń i tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Chcielibyśmy, żeby niemiecki system Patriot został w Polsce przynajmniej do końca roku – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef resortu rozmawiał w Zamościu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem.

Do spotkania szefa MON Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony Republiki Federalnej Niemiec Borisem Pistoriusem doszło na terenie 18 Pułku Przeciwlotniczego w Zamościu. Lokalizacja nie była przypadkowa. To bowiem w województwie lubelskim – około 60 kilometrów od ukraińskiej granicy – od stycznia tego roku stacjonują niemieckie baterie Patriot oraz ponad 300 żołnierzy Bundeswehry.

Wśród poruszanych przez polityków tematów znalazły się między innymi kwestie związane z sytuacją bezpieczeństwa w regionie, wojna w Ukrainie oraz pomoc dla ukraińskich sił zbrojnych. – Rozmawialiśmy o naszej współpracy dwustronnej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Spotykamy się regularnie i wymieniamy uwagami na temat wsparcia Ukrainy – powiedział minister Błaszczak. Szef polskiego MON dodał, że w Zamościu dyskutowano również o polsko-niemieckiej współpracy przemysłowej.

REKLAMA

Film: MON

Podczas konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak odniósł się do niemieckiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Doceniamy obecność niemieckich baterii Patriot na polskiej ziemi. Cieszymy się, że ten system został rozbudowany, bo przecież obok niemieckich mamy też Patrioty amerykańskie. To system, który chroni dostawy sprzętu do Ukrainy – powiedział szef polskiego MON. Przypomniał, że przez Polskę przebiegają wszystkie dostawy sprzętu dla Ukrainy. – To jest ważne (baterie Patriot – przyp. red.) ze względu na zagrożenia ze strony Rosji. Przecież nie tak dawno Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odkryła siatkę szpiegowską, która zajmowała się przygotowywaniem dokumentacji dotyczącej transportu sprzętu do Ukrainy. Mamy świadomość tych zagrożeń i tego, co dzieje się ostatnio w Rosji, a więc pełnego podporządkowania Białorusi, przesyłania broni jądrowej na Białoruś i zbierania się tam członków Grupy Wagnera – wyliczał Mariusz Błaszczak. – To pokazuje, że wszystkie zagrożenia są aktualne. Jesteśmy zainteresowani, żeby niemiecki system Patriot był na ziemi polskiej przynajmniej do końca tego roku – dodał.

Boris Pistorius podziękował ministrowi Błaszczakowi za rozmowę dotyczącą wsparcia Ukrainy. – Rozmawialiśmy o wsparciu Ukrainy w obronie przed brutalną rosyjską napaścią, która trwa – powiedział Pistorius. – Zdajemy sobie sprawę z naszej odpowiedzialności, bo jesteśmy państwami wiodącymi w dostawach czołgów Leopard: Niemcy dla wariantu 2A6, a Polska dla wersji 2A4 – dodał szef niemieckiego MON. Pistorius zapewnił, że Niemcy nie zmniejszą wsparcia dla Ukrainy.

Niemieckie Patrioty zostały skierowane do Polski w styczniu 2023 roku w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO. Ich zadaniem jest ochrona polskiej przestrzeni powietrznej na południowym wschodzie od Warszawy. Obsługą sprzętu zajmują się żołnierze Bundeswehry.

Oprócz amerykańskich i niemieckich Patriotów polskiego nieba chronią także wyrzutnie iLauncher, które współtworzą system „Mała Narew”. Jak informuje minister Mariusz Błaszczak, kolejna wyrzutnia tego typu jest już w Polsce. – Konsekwentnie wzmacniamy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – podał szef MON. System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu „Mała Narew” składa się z polskich radarów i ciężarówek oraz brytyjskich wyrzutni i rakiet, a ściślej – stacji radiolokacyjnej Soła, urządzenia kierowania uzbrojeniem Zenit, wyrzutni iLauncher i samochodów transportowych na podwoziu Jelcza oraz efektorów CAMM. Pierwsze strzelania „Małej Narwi” odbyły się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce w ubiegłym miesiącu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Ratownicy na medal
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAM wraca po latach
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pokazali bojowego ducha
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ostatnia droga Pileckiego
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO