moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarze wzmocnią korpus oficerski

Marynarka wojenna ma nowych oficerów – to absolwenci Akademii Marynarki Wojennej, którzy w sobotę zostali nominowani na stopień podporucznika. Młodzi oficerowie podkreślali, że od teraz również na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski. – Jesteśmy gotowi sprostać temu wyzwaniu – zapewniali.

Pierwszy stopień oficerski podporucznika marynarki otrzymało 90 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Uroczystość odbyła się 1 lipca na ORP „Błyskawica”, legendarnym niszczycielu z II wojny światowej. Nowo mianowani podporucznicy to absolwenci wydziałów: Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Mechaniczno-Elektrycznego oraz Dowodzenia i Operacji Morskich. Dzień wcześniej w Audytorium Biblioteki Głównej AMW absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia studiów II stopnia i patenty oficerskie.

List do nowych oficerów skierował prezydent Andrzej Duda. „Zobowiązania, jakie będą Państwo wypełniać, wykraczają w większości poza udział w operacjach wojskowych, realizowanych na ważnych dla nas akwenach. Interesy morskie kraju, oprócz obowiązku ochrony morskiej granicy państwa, obejmują szereg innych sfer. Do najważniejszych należą zabezpieczenie warunków do prowadzenia morskiej wymiany handlowej, zapewnienie bezpieczeństwa morskiej i brzegowej infrastruktury krytycznej, współdziałanie z sojusznikami czy ratowanie życia i zdrowia na morzu. Jestem przekonany, że lata spędzone w murach Akademii Marynarki Wojennej doskonale przygotowały Państwa do wykonywania tak szerokiego spektrum zadań”, napisał zwierzchnik sił zbrojnych.

REKLAMA


Film: Dominika Celińska, Konrad Zygmunt / ZbrojnaTV

Do absolwentów Akademii zwrócił się również komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. – Będziecie służyli w 18 miejscach w Polsce, ale pamiętajcie, nie kolor munduru decyduje o tym, czy jesteś członkiem marynarskiej społeczności. To zależy od was, od tego, czy macie to w sercu, czy chcecie być oficerami morskimi i należeć do korpusu marynarki wojennej – mówił komendant Akademii Marynarki Wojennej. Przyznał, że jest dumny z absolwentów uczelni, i to nie tylko z powodu ich osiągnięć naukowych. – Chcę, aby wszyscy się o tym dowiedzieli, dlatego powiem to w tak uroczystym momencie. Najlepszym potwierdzeniem postawy nowo mianowanych oficerów jest to, jak wielu z nich było honorowymi dawcami krwi i dawcami szpiku kostnego. Dzięki ich ofiarności wiele osób żyje. Oni właśnie tacy są, ofiarni, bezinteresowni. Jeśli tacy pozostaną, siły zbrojne zyskają wspaniałych oficerów – zapewniał kontradmirał Tomasz Szubrycht.

List do nowo mianowanych oficerów skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W jego imieniu odczytał go Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. „Oficerskie szlify, które dziś otrzymujecie, to nie tylko zaszczyt, ale też obowiązek. Wierzę, że sprostacie temu zadaniu, gdyż wywodzicie się ze znamienitej uczelni. Potwierdziliście swoje wyjątkowe zdolności, wojskowy talent i prawdziwe zamiłowanie do zawodu żołnierza. Jako oficerowie Wojska Polskiego w praktyce wykorzystacie wiedzę nabytą w Akademii Marynarki Wojennej. Jesteście przyszłością naszych Sił Zbrojnych, to od was zależeć będzie siła Wojska Polskiego w nadchodzących latach”, napisał w liście do podporuczników Mariusz Błaszczak. Z kolei Wojciech Skurkiewicz podziękował absolwentom za ich zaangażowanie w niesienie pomocy w czasie pandemii, która przypadła na czas ich studiów. – Dziękuję wam za waszą empatię, bo to między innymi dzięki wam cywile z województwa pomorskiego mogli przejść ten trudny okres pandemii

Podczas promocji na ORP „Błyskawica” wyróżniono też prymusów. Pierwszą lokatę zdobył ppor. Jakub Serowiecki, drugą – ppor. Edyta Mitura, trzecia była ppor. Angelika Wróblewska. Wszyscy ukończyli kierunek systemy informacyjne w bezpieczeństwie na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. – Przez 5 lat służby w Akademii Marynarki Wojennej wkładaliśmy wiele wysiłku, by dotrzeć do tego punktu. Dzisiaj nie tylko zostaliśmy oficerami, ale dołączyliśmy do grona osób, na których barkach spoczywa dobro i bezpieczeństwo narodu oraz jego obywateli – mówił w imieniu studentów ppor. Jakub Serowiecki. – Musimy pamiętać, że w dalszej służbie będziemy oparciem i inspiracją dla naszych podwładnych. Nasze działania będą miały wpływ na życie innych żołnierzy. To ogromne wyzwanie, ale jestem pewien, że każdy z nas jest gotów im sprostać – przypomniał nowo mianowany oficer.

Uroczystość zakończyła się salutem armatnim z ORP „Błyskawica”, defiladą pododdziałów oraz tradycyjnym rzuceniem w górę czapek i podchorążackich „korpusówek”.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz / AMW, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO