moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premier i minister obrony na wschodniej granicy

Nie wiemy do końca i pewnie nikt na świecie nie wie, jakie były rzeczywiste powody wczorajszych wydarzeń w Rosji. Polska jest jednak bezpieczna – podkreślał dziś w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedzili żołnierzy służących na wschodzie kraju.

Wczoraj w Rosji najpewniej doszło do próby puczu. Najemnicy z Grupy Wagnera wycofali się z frontu w Ukrainie, zajęli przygraniczny Rostów nad Donem, po czym rozpoczęli marsz w kierunku Moskwy. Ich szef Jewgienij Prigożyn ogłosił, że zamierza zrobić porządek w rosyjskim ministerstwie obrony. Wieczorem marsz został wstrzymany. Według informacji, które napłynęły z Rosji, założyciel grupy uległ perswazjom białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Na mocy ustaleń wagnerowcy mają uniknąć odpowiedzialności za bunt, ale muszą wrócić na front. Sam Prigożyn wyjechał na Białoruś.

 

REKLAMA

Alarmujące doniesienia z Rosji odbiły się w świecie szerokim echem. Zachodni komentatorzy zwracają uwagę, że krótka historia buntu jest pełna niedopowiedzeń i znaków zapytania. Dziś odniósł się do niego także premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem wizytował polskich żołnierzy służących przy wschodniej granicy. – Nie wiemy do końca i pewnie nikt na świecie nie wie, jakie były rzeczywiste powody wczorajszych wydarzeń w Rosji. Pewnie pokażą to najbliższe dni i tygodnie. Jedno jest pewne: Rosja to kraj agresywny i barbarzyński, co doskonale dziś widać w Ukrainie – podkreślał szef rządu podczas konferencji w 18 Białostockim Pułku Rozpoznawczym. Dodał, że wczoraj przeprowadził liczne konsultacje z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej, choćby przewodniczącym Rady Europejskiej, premierami Włoch i Hiszpanii czy kanclerzem Niemiec. O rozmowach z partnerami na Zachodzie – amerykańskim sekretarzem stanu Lloydem Austinem i szefem brytyjskiego resortu obrony Benem Wallace’em – wspominał też minister Błaszczak. – Szybka reakcja, koordynacja, monitoring wydarzeń pokazały, że nawet w tak nietypowej sytuacji potrafimy zareagować we właściwy sposób. Polska, będąc członkiem najsilniejszego sojuszu militarnego w dziejach świata, staje się coraz bezpieczniejsza – przekonywał Morawiecki.

Warunkiem bezpieczeństwa, jak zgodnie podkreślali politycy, jest jednak silna armia. Minister Błaszczak przypomniał, że na wschodzie Polski budowane są nowe jednostki. Dotyczy to także Podlasia. Do białostockiego pułku wstępują ochotnicy w ramach wprowadzonej niedawno dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Rozwija się również 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, tworzymy wreszcie 1 Dywizję Piechoty Legionów – wyliczał szef MON-u. Wspominał też o nowym sprzęcie, który zasila polskie wojsko. W tym kontekście wymienił koreańskie czołgi K2, armatohaubice K9 czy amerykańskie wyrzutnie HIMARS. – Wykorzystujemy także moce produkcyjne naszego przemysłu. U nas powstają haubice Krab, samobieżne moździerze Rak, a w tym roku do 16 Dywizji Zmechanizowanej, która odpowiada za obronę północno-wschodnich granic naszego kraju, trafią pierwsze bojowe wozy Borsuk – podkreślał Błaszczak. Jednocześnie przyznał, że białostocki pułk dysponuje jeszcze starym wyposażeniem. Zapewnił jednak, że resort obrony jest przygotowany na jego wymianę.

Z Białegostoku politycy pojechali do Krynek. Dziękowali tam żołnierzom, którzy wspierają straż graniczną, strzegąc granicy z Białorusią. – Latem 2021 roku, przewidując kryzys, podjęliśmy decyzję, by ją wzmocnić. I rzeczywiście, jesienią Polska padła ofiarą ataku hybrydowego zorganizowanego przez reżim w Mińsku. Chodziło o to, by zdestabilizować nasz kraj, ale ten manewr się nie udał – wspominał Błaszczak. Na granicy powstała zapora. Najpierw tymczasowa, w budowie której pomagali Polsce żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii, potem już stała. – Wzmocniliśmy też granicę z obwodem królewieckim. Tam z kolei postawiony został tymczasowy mur – przypominał szef MON-u. Podkreślał przy tym, że Polska cały czas blisko współpracuje z sojusznikami. – Monitorujemy sytuację, wymieniamy informacje, jesteśmy gotowi bronić każdego skrawka naszego terytorium – zapewniał minister.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Wojskowe Oscary przyznane!
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Uwaga, transformacja!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rajd ku czci saperów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zapraszamy na Festiwal
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zmiany w dodatkach stażowych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO