moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W święta na straży granicy

Przyjechałem tu, żeby podziękować za tę trudną służbę – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Podlasiu. Szef MON-u spotkał się z żołnierzami, funkcjonariuszami Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz policjantami, którzy strzegą bezpieczeństwa granicy polsko-białoruskiej. Złożył mundurowym świąteczne życzenia i podkreślił: – Granica została utrzymana dzięki współpracy służb!

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy wybuchł w 2021 roku. Mimo że w ostatnich miesiącach prób nielegalnego przedostania się migrantów na teren Polski jest nieco mniej, sytuacja nadal nie jest stabilna. W rejonie przygranicznym cały czas stacjonują żołnierze, którzy wspólnie z funkcjonariuszami innych służb dbają o bezpieczeństwo kraju.

 

– Przyjechałem tu, żeby podziękować, za tę trudną służbę – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u pojechał do miejscowości Gruszki na Podlasiu, aby spotkać się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy ramię w ramię „strzegą bezpieczeństwa ojczyzny, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jak mówił Błaszczak, o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo kraju, świadczy nie tylko sytuacja w Ukrainie, ale też atak hybrydowy na Polskę, który za pośrednictwem migrantów przeprowadza reżim Łukaszenki. Wicepremier zaznaczył, że celem ataku, będącego również wstępem do rosyjskiej agresji na Ukrainę, było zdestabilizowanie sytuacji w Polsce. – Plan nakreślony na Kremlu się nie powiódł, bo nasi żołnierze i funkcjonariusze stanęli na wysokości zadania – zaznaczył. Wojsko wzdłuż linii granicznej prowadzi m.in. piesze i zmotoryzowane patrole.

Szef MON-u podkreślił także, że siły zbrojne cały czas są wzmacniane. Żołnierze z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej poza tym, że stacjonują na polsko-białoruskiej granicy, szkolą się wykorzystując nowoczesny sprzęt, m.in. koreańskiej produkcji. – Przez budowanie siły Wojska Polskiego i interoperacyjności z sojusznikami odstraszamy agresora i pokazujemy, że Polska jest państwem, na które nie warto napadać – stwierdził wicepremier. Parafrazując maksymę „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, powiedział: – My chcemy pokoju, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne.

Spotkanie z żołnierzami i funkcjonariuszami innych służb odbyło się kilka dni przed świętami Wielkiejnocy. – Składam państwu najlepsze życzenia. Błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, dużo spokoju, radości – powiedział minister Błaszczak. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż nie wszyscy, ze względu na obowiązki, będą mogli spędzić ten czas z rodziną. – Dziękuję za państwa poświęcenie. Polska to docenia – zapewnił żołnierzy i funkcjonariuszy.

Jak informuje Straż Graniczna, w 2023 roku próbę nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej podjęli obywatele 37 różnych państw, m.in. Egiptu, Syrii, Turcji, Afganistanu, Iranu, Pakistanu, Jemenu, Sri Lanki, Erytrei, Etiopii, Somalii, Sudanu czy Libanu. Tylko w ostatni weekend służby powstrzymały 231 przypadków takich działań, a w poniedziałek – 51. Do szczególnie niebezpiecznej sytuacji doszło w okolicach miejscowości Mielnik, gdzie licząca 20 osób grupa migrantów rzucała w patrole polskich służb kamieniami i gałęziami. „Wcześniej cudzoziemcy próbowali dostać się do Polski, a służby stanęły im na drodze” – poinformowała SG w mediach społecznościowych. „Nikt nie odniósł obrażeń” – zapewniono w komunikacie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cena wolności
Głos z katyńskich mogił
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Weterani i bokser „Master”
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO