moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ministrowie obrony na Mazurach

Dla bezpieczeństwa Europy i wolnego świata ważne jest to, aby imperium rosyjskie się nie odrodziło – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Batalionowej Grupie Bojowej NATO. Szef MON-u w bazie na Mazurach spotkał się z Mario Banožiciem, ministrem obrony Chorwacji. Rozmowy dotyczyły zacieśniania współpracy w ramach NATO, a także wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z szefem resortu obrony Chorwacji, Mario Banožiciem odbyło się w Bemowie Piskim. Miejsce nie było przypadkowe. To właśnie tam stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO, w skład której wchodzą wojskowi z Chorwacji. – To bardzo ważne, że w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego pokazujemy naszą solidarność i jedność. Jesteśmy wdzięczni, że chorwaccy żołnierze są na polskiej ziemi i razem z żołnierzami z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii szkolą się, budując interoperacyjność sił NATO – powiedział wicepremier. Zaznaczył także, że chorwacki kontyngent stacjonujący w Polsce jest wyposażony w broń artyleryjską – chodzi o samobieżne haubice PzH 2000 – a tocząca się w Ukrainie wojna pokazuje, jak ważną rolę odgrywa ten rodzaj uzbrojenia. – Naszym zadaniem, czyli sił sojuszniczych, jest prowadzenie działań obronnych oraz odstraszanie. Pokazujemy w ten sposób, że nie opłaca się dziś napaść na żadne z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał, że obecność wojsk Chorwacji w Polsce to także dowód, że państwom leżącym w południowej części Europy nie jest obojętna sytuacja na wschodniej flance.

Film: MON

Szef polskiego MON-u powiedział, że rozmowy z przedstawicielem chorwackiego rządu dotyczyły także aktywności Polski na Bałkanach, współpracy na forum Unii Europejskiej, NATO i przygotowań do szczytu Sojuszu, który odbędzie się w Wilnie. Omówiono również kwestię pomocy, której oba kraje udzielają Ukrainie. – Jesteśmy zgodni co do tego, że taki proces powinien trwać, że to ważne dla bezpieczeństwa Europy i wolnego świata, aby imperium rosyjskie się nie odrodziło – podkreślił. – Dziękuję za twoją obecność w Polsce i obecność żołnierzy chorwackich – zwrócił się do sojusznika wicepremier Błaszczak.

Mario Banožić w swoim przemówieniu podkreślał również dobrą współpracę z Polską i wspólne ćwiczenia żołnierzy. Brały w nich udział m.in. załogi chorwackich śmigłowców, które dwa lata temu szkoliły się pod okiem polskich instruktorów z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Chorwat zaznaczył, że Polska przyjęła bardzo ważną rolę na wschodniej flance NATO. Zadeklarował także, że jego kraj nadal będzie wspierać Ukrainę. – Będziemy to robić tak długo, jak to będzie potrzebne – zapewnił. Poruszył również kwestię sojuszniczej współpracy w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ocenił, że dzięki niej wojsko szybko zyskuje nowe zdolności. – Żołnierzom życzę owocnej realizacji zadań, a nam dobrej współpracy w ramach NATO i tego, abyśmy radzili sobie z wyzwaniami, które wciąż się przed nami pojawiają – powiedział Banožić, który z wizytą w Polsce był już nie po raz pierwszy. Podobne spotkanie obu ministrów obrony odbyło się także rok temu w Warszawie.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO to międzynarodowy pododdział, który stacjonuje na Mazurach od 2017 roku. Tworzą go żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii oraz Chorwacji, a na ich czele stoją wojskowi ze Stanów Zjednoczonych. Zadaniem Batalionowej Grupy jest budowanie interoperacyjności między wojskowymi różnych armii, a także wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Decyzja o utworzeniu wielonarodowej jednostki zapadła podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Podobne pododdziały ulokowano także na Litwie, Łowie, w Estonii i Rumunii. W 2022 roku, po napaści Rosji na Ukrainę, liczba grup batalionowych została zwiększona, powstały one także w Bułgarii, na Węgrzech i Słowacji. Żołnierze Wojska Polskiego wchodzą w skład batalionowych grup bojowych na Łotwie i w Rumunii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 GBZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO