moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego…” zabrzmiało na placu Zamkowym

Za nimi wyczerpujące szkolenie, a dziś najważniejszy dzień w życiu żołnierza – przysięga wojskowa. Podczas uroczystości, która odbyła się w Warszawie, wierność ojczyźnie ślubowało 144 terytorialsów z 18 Stołecznej Brygady OT. – Dziękuję za to, że są państwo gotowi bronić ojczyzny – zwrócił się do wojskowych wicepremier Mariusz Błaszczak.

Uroczystość, podczas której żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę, odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie. – To miejsce wyjątkowe, przy Zamku Królewskim zniszczonym podczas niemieckiej okupacji, potem z mozołem odbudowywanym. Zamku, który stanowi symbol naszej polskiej suwerenności i wolności – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że utworzenie wojsk obrony terytorialnej nadało nowy, lokalny wymiar służbie wojskowej, bo zasilający ten rodzaj sił zbrojnych żołnierze wspierają społeczności z terenów, na których stacjonują. Tak było m.in. w czasie pandemii COVID-19. Dodał, że terytorialsi wiele razy angażowali się również w akcje usuwania skutków klęsk żywiołowych, wciąż sprawdzają się także podczas służby „na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wspierają strażników granicznych, by zatrzymać atak hybrydowy, jaki wciąż jest przeprowadzany na naszą ojczyznę”. – Dziękuję wszystkim tym, którzy postanowili dołączyć do szeregów 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziękuję, że postanowiliście połączyć karierę zawodową ze służbą wojskową – zwrócił się do terytorialsów.

 

Jak mówił wicepremier, żołnierze, którzy dziś złożyli przysięgę, to osoby w wieku od 18 do 55 lat, prawie jedna trzecia z nich to studenci, a jedną czwartą stanowią kobiety. – Dziękuję za tę aktywność. Dziękuję za to, że są państwo gotowi bronić ojczyzny – podkreślił. Zauważył, że w ciągu ostatnich dwóch dni na terenie całego kraju słowa przysięgi wypowiedziało w sumie 500 żołnierzy, a dwa i pół tysiąca ochotników postanowiło skorzystać z możliwości, jakie oferuje program „Ferie z WOT”. – To niemal cztery razy więcej niż w roku ubiegłym. To jest wymiar naszej służby ojczyźnie i tego, że się o nią troszczymy – podkreślił.

Szef MON zwrócił również uwagę na to, że nie tylko WOT rośnie w siłę, ale całe Wojsko Polskie: powstają nowe jednostki, zwiększa się liczba żołnierzy, cały czas trafia do nich także nowoczesny sprzęt. – To cały proces nie tylko naszej strategii, ale strategii całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli strategii obrony i odstraszania – mówił. Zachęcał, aby każdy, kto szuka jeszcze swojej drogi zawodowej, zainteresował się ofertą Wojska Polskiego i został żołnierzem. – To bardzo dobry pomysł na życie – zaznaczył.

Płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, przypomniał, że formowanie jednostki rozpoczęło się sześć miesięcy temu, a jej głównym zadaniem jest „odpowiedź na wyzwania współczesnego środowiska bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu potencjału drzemiącego w ochotnikach, warszawiakach oraz mieszkańcach okolicznych gmin”. Na zasilenie jej szeregów zdecydowało się już 600 żołnierzy, z czego 144 właśnie dziś wypowiedziało słowa przysięgi. – Stoi przed nami kwiat tej ziemi. Wszyscy, nie rezygnując z dotychczasowych aktywności, wzięli na siebie dodatkową odpowiedzialność: gotowość do obrony ojczyzny – mówił oficer. – Melduję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby sprostać wymaganiom i przygotować tę jednostkę do obrony i wsparcia stolicy zgodnie z misją wojsk obrony terytorialnej – zapewnił.

W imieniu żołnierzy głos zabrał szer. Adam Koziński. – Dumni z tradycji i chwały oręża Wojska Polskiego obiecujemy, że mundur żołnierza zawsze będziemy nosić z dumą i godnością – powiedział. – Dziękujemy dowódcom i instruktorom za wkład w proces szkolenia i za przekazanie nam wartości, które służyć nam będą nie tylko wtedy, kiedy będziemy w mundurach, ale również w życiu codziennym – stwierdził.

Szkolenie, o jakim wspomniał szeregowy, to tzw. szesnastka, podczas której ochotnicy poznają tajniki żołnierskiego rzemiosła: uczą się obsługi broni, trenują celność na strzelnicy, zaznajamiają się z zasadami taktyki, udzielania pierwszej pomocy, poznają też komendy i sygnały dowodzenia, które w przyszłości umożliwią im wykonywanie rozkazów. Instruktorzy poświęcają też sporo uwagi zajęciom z wychowania fizycznego, a jednym z jego elementów jest walka wręcz. – Ćwiczyliśmy m.in. podstawy samoobrony, pokazaliśmy żołnierzom, co robić, gdy zaatakuje ich nożownik, ktoś będzie usiłował im odebrać broń czy jak się nią bronić, nie oddając strzału – powiedział w rozmowie z „Polską Zbrojną” „Góral”, który prowadził zajęcia. – Dla wielu osób była to zupełna nowość, jednak nie można odmówić im zaangażowania. Ale to nic dziwnego, bo umiejętności obrony własnego zdrowia i życia są dla żołnierza kluczowe – zaznaczył.

Jednym z ostatnich elementów „szesnastki” była pętla taktyczna. To kilkunastokilometrowa trasa, podczas pokonywania której terytorialsi musieli wykonywać zadania, jakie przygotowali dla nich instruktorzy. Wszystko po to, aby zweryfikować, czy przyswoili wiedzę przekazywaną im podczas szkolenia. – Muszę przyznać, że żołnierze bardzo dobrze sobie poradzili, bo ukończyli ją kilka godzin przed zakładanym czasem – relacjonował zmagania wojskowych Piotr Celej, rzecznik jednostki.

A kto zdecydował się zasilić szeregi 18 BOT? Wśród ochotników była m.in. Łucja, której siostra bliźniaczka ukończyła poprzednią edycję szesnastodniowego szkolenia podstawowego. – Wysłuchałam jej opowieści i nie mogłam się oprzeć temu, aby też nie spróbować – powiedziała z uśmiechem, zapytana o to, dlaczego postanowiła zostać żołnierzem. – Chcieliśmy podjąć nowe wyzwanie, sprawdzić się i nauczyć się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Atmosfera panująca na tym szkoleniu temu sprzyjała. No i pozwoliła nam zawrzeć nowe znajomości – dodali bliźniacy Krzysztof i Maciej.

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej to jedna z najmłodszych jednostek WOT. Jej formowanie rozpoczęło się w 2022 roku. Jej dowództwo, sztab, a także pierwszy sformowany batalion stacjonują w Rembertowie. Wkrótce powstaną kolejne – na Ursynowie i w Borzęcinie. A kolejne szkolenia podstawowe, które musi ukończyć każdy ochotnik, odbędą się w marcu, maju i czerwcu. Ci, którzy chcieliby zasilić szeregi 18 BOT, mogą złożyć wniosek przez platformę ePUAP lub w Wojskowym Centrum Rekrutacji.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Front przy biurku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO