moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi podoficerowie w Wojsku Polskim

Ukończyli bazowy kurs podoficerski, zdali egzamin, a dziś otrzymali awanse. – Bądźcie dobrymi przełożonymi. Budujcie swoją pozycję i autorytet na mocnych fundamentach, na zaufaniu. Starajcie się być zawsze autentyczni – mówił gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej, który wręczył 167 żołnierzom akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Uroczysta promocja 167 podoficerów odbyła się w piątek w Nidzicy. – Służba wojskowa to praca zespołowa. W pojedynkę można zdziałać dużo, ale żeby osiągnąć najważniejsze cele i realizować najtrudniejsze zadania, potrzebny jest zgrany, sprawny team. I to wy niebawem będziecie takim zespołem dowodzić – mówił podczas uroczystości gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej. – To bardzo ważne, żeby doświadczeni żołnierze rozwijali się, wykorzystywali swoje umiejętności dla dobra Wojska Polskiego. Szczególnie teraz, gdy jednostki 16 Dywizji się rozwijają i otrzymują najnowocześniejszy sprzęt w siłach zbrojnych – zaznaczył.

 

Mjr Magdalena Kościńska, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej, zaznacza, że żołnierze, którzy dziś otrzymali awanse, ukończyli bazowy kurs podoficerski (odbył się on na terenie Szkoły Podoficerskiej w Ustce i w 15 Brygadzie Zmechanizowanej). – Przez kilka tygodni doskonalili umiejętności związane z wojskowym rzemiosłem, czyli taktyką i strzelaniem, ale przede wszystkim szlifowali zdolności przywódcze – mówi rzeczniczka. Zwieńczeniem szkolenia był egzamin, zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. – Teraz żołnierze zostaną skierowani do jednostek podległych 16 DZ i rozpoczną służbę na nowych stanowiskach służbowych – dodaje mjr Magdalena Kościńska.

Z okazji promocji 16 Dywizja zorganizowała piknik wojskowy, na który zostali zaproszeni mieszkańcy regionu. Żołnierze przywieźli do Nidzicy sprzęt, z którego korzystają podczas służby, m.in. armatohaubice K9, czołg K2, Rosomaki i wyrzutne Langusta. Podczas wydarzenia każdy miał też szansę na to, aby porozmawiać z wojskowymi o zadaniach, które realizują podczas służby, oraz dowiedzieć się od rekrutrów o tym, co należy zrobić, aby zasilić szeregi armii. Każdy miał też szansę na to, aby skosztować wojskowej grochówki.

Do niedawna bazowe kursy podoficerskie odbywały się tylko na terenie przeznaczonych do tego ośrodków szkoleniowych, czyli szkół podoficerskich: „Sondy” w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Na takie szkolenie mogli zostać skierowani szeregowi z kilkuletnim stażem, posiadający przynajmniej wykształcenie średnie, którzy wcześniej zdali szereg egzaminów. Liczba żołnierzy skierowanych na kursy była jednak ściśle określona. Sytuację tę zmieniła ustawa o obronie ojczyzny. Dzięki niej zwiększyła się liczba miejsc na kursach, czas szkolenia skrócił się z 90 do 40 dni, pojawiła się także możliwość, aby odbywały się one na terenie jednostek wojskowych. Do tej pory 16 Dywizja zorganizowała kursy na terenie: 15 oraz 20 Brygady Zmechanizowanej, a także 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Wkrótce rozpoczną się kolejne, m.in. w 15 Pułku Przeciwlotniczym.

– Wschodnia flanka NATO jest systematycznie wzmacniana poprzez odbudowywanie kolejnych jednostek wojskowych oraz wyposażanie w nowoczesny sprzęt tych już istniejących – mówi mjr Kościńska. Zaznacza jednak, że kluczowe jest to, aby Wojsko Polskie zasilała odpowiednia liczba żołnierzy. – Trzon armii stanowią podoficerowie, czyli dowódcy niższego szczebla, którzy swoją charyzmę, doświadczenie i zaangażowanie przekazują żołnierzom Wojska Polskiego – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Psiakrew, harmata!
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ocalały z transportu do Katynia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO