moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy NATO zwiększy swoją obecność na wschodniej flance?

Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcielibyśmy, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza – powiedział prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym Sojuszu. Jens Stoltenberg zapewnił, że NATO będzie bronić każdego centymetra polskiego terytorium.

Prezydent Andrzej Duda udał się do Brukseli w ramach zapowiadanej wcześniej „ofensywy dyplomatycznej”. Polski przywódca rozmawiał z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie i adaptacji NATO do aktualnych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa. Prezydent zaprosił Stoltenberga na spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie. W szczycie B9 weźmie udział także prezydent USA Joe Biden.

– Polska jest gospodarzem jednej z natowskich grup bojowych, wydaje ponad 2% PKB na obronność i cały czas inwestuje w rozwijanie nowych zdolności – mówił podczas konferencji prasowej szef NATO. Stoltenberg podziękował także Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie w sprawie wsparcia Ukrainy. – Rozmawialiśmy o nielegalnej wojnie prowadzonej przez Rosję na Ukrainie. Niemal rok po brutalnej inwazji, prezydent Putin nie przygotowuje się do pokoju. Przeciwnie, uruchamia nowe inicjatywy, ostrzeliwuje cywilów, miasta i infrastrukturę krytyczną. Putin musi zdać sobie sprawę z tego, że nie może wygrać i w tym celu musimy nadal zapewniać Ukrainie broń i amunicję, której tak potrzebuje – mówił sekretarz generalny. – Polska odgrywa wiodącą rolę w tych wysiłkach, udziela znaczącego wsparcia militarnego, pomocy humanitarnej, ekonomicznej i szkoleniowej – dodał.

Stoltenberg wyjaśnił, że z Andrzejem Dudą dyskutowali także o roli jaką odgrywa w obecnym konflikcie Białoruś. Przyznał, że Mińsk pogłębia swoją integrację polityczną i militarną z Rosją i wezwał Łukaszenkę, by zakończył swoje współuczestnictwo w wojnie.

– Mierzymy się z największym kryzysem bezpieczeństwa, dlatego podejmujemy kolejne kroki, by wzmocnić obronność NATO. Wzmacniamy naszą obecność i gotowość do działania od Morza Czarnego do Morza Bałtyckiego, także w Polsce. Myśliwce z USA i Holandii pomagają w ochronie polskiego nieba, w obronie Polski pomagają także baterie Patriot z Niemiec, a tysiące żołnierzy natowskich (stacjonujących w Polsce – przyp. red.) ma za zadanie odstraszać potencjalnego agresora. Przesłanie jest jasne, nie może być miejsca na błędną kalkulację ze strony Moskwy. NATO będzie bronić każdego centymetra Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił Stoltenberg.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał z kolei, że niebawem do Warszawy z wizytą przybędzie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, odbędzie się także spotkanie natowskich państw Europy Środkowej w formacie tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. Polski przywódca przyznał, że rozmowy w Warszawie, podobnie jak te dzisiejsze w Brukseli, będą dotyczyć bezpieczeństwa w Europie i na wschodniej flance NATO.

Prezydent Duda odniósł się także do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie. – Wyraziłem oczekiwania dotyczące nowych planów bezpieczeństwa dla naszej części Sojuszu. Planów gotowości, które będą skutkowały jeszcze szybszą reakcją Sojuszu. Dziś mamy tzw. plany 10- 30- i 90-dniowe, ale chcielibyśmy, by liczby żołnierzy przewidziane do szybkiej rotacji w tych terminach zostały zwiększone – mówił zwierzchnik polskich sił zbrojnych. Prezydent Duda zaapelował także o ulokowanie na terenie Polski większej liczby magazynów z uzbrojeniem Sojuszu. – Chcemy, by to uzbrojenie pozostawało w dyspozycji sił Sojuszu, które już się tu znajdują lub tu przybędą. Oczywiste jest, że jeśli będziemy mieli przygotowaną infrastrukturę, to użycie sił będzie szybsze. W razie kryzysu nie będzie trzeba transportować do Polski uzbrojenia. To z naszego punktu widzenia sprawa najważniejsza – dodał Andrzej Duda.

Polski przywódca podczas konferencji prasowej podziękował także sojusznikom za wsparcie okazywane Ukrainie. Wyjaśnił, że w ramach sojuszniczych działań na Ukrainę trafią czołgi Leopard z Polski, Niemiec, Kanady oraz brytyjskie Challengery. – Chcemy, by dla Ukrainy zebrała się przynajmniej jedna brygada pancerna. W tej chwili w Polsce szkolą się już ukraińscy czołgiści. Współdziałają nie tylko z instruktorami z Polski, ale i Norwegii oraz Kanady – mówił Duda.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO