moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina już wkrótce otrzyma Leopardy

Polska, Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia sformują batalion czołgów Leopard 2A4, który trafi do walczącej Ukrainy. – To było zadanie, które przed sobą postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się sukcesem – stwierdził wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się z sojusznikami w Brukseli podczas obrad ministrów obrony państw członkowskich NATO.

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas drugiego dnia rozmów przedstawiciele państw członkowskich NATO skupili się na kwestiach dotyczących wzmacniania zdolności do odstraszania i obrony, podpisali także szereg dokumentów mających na celu zacieśnienie współpracy. Jak mówił wicepremier Mariusz Błaszczak, szczególnie ważny z polskiej perspektywy jest ten dotyczący budowy natowskich magazynów uzbrojenia. – Jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. Wcześniej już podejmowaliśmy takie inicjatywy, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, teraz rozszerzamy ich zakres – poinformował. Inny istotny dokument, który dziś został podpisany, dotyczy pozyskiwania danych rozpoznawczych z satelitów. – To ważne ze względu na sytuację, w jakiej znalazła się Europa – zaznaczył szef MON-u.

 

Mariusz Błaszczak poinformował również, że w Brukseli odbyło się spotkanie dotyczące nowoczesnych czołgów dla Ukrainy. – Skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard 2A4 – mówił z dumą minister. Wyjaśnił, że oprócz 14 czołgów, których przekazanie ogarniętemu wojną państwu zadeklarowała Polska, kolejne osiem będzie pochodziło z Norwegii, cztery z Kanady, a od czterech do sześciu z Hiszpanii. Pojazdy wsparcia przekaże zaś Finlandia. – To było zadanie, które sobie postawiłem, i dziś mogę powiedzieć, że zakończyło się ono sukcesem – podkreślił wicepremier. Przypomniał, że w Polsce trwa już szkolenie przyszłych załóg tych pojazdów pancernych, a w Niemczech trwają prace nad utworzeniem kolejnego batalionu, tym razem Leopardów 2A6.

Sojusznicy nie znaleźli natomiast rozwiązania problemu przekazania Ukrainie myśliwców F-16. – Rozmowy na ten temat toczyły się wczoraj, ale nie pojawiły się żadne nowe deklaracje – wyjaśnił szef MON-u. Zwrócił przy tym uwagę, że mimo iż Polska zamówiła nowoczesne myśliwce, to na ich dostawy trzeba poczekać. A obecnie dysponuje zbyt małą liczbą takiego sprzętu, aby włączyć się do programu, który pozwoliłby na przekazanie maszyn za wschodnią granicę. Nie wykluczył jednak, że Polska mogłaby dostarczyć Ukrainie MiG-i. – Już na ten temat wielokrotnie rozmawialiśmy. Wszelkie takie działania uzależniamy od zgody sojuszników – powiedział.

Błaszczak zaznaczył, że obecnie Sojusz Północnoatlantycki powinien koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych i budowaniu interoperacyjności. Bardzo ważne jest też to, aby poszczególne państwa przeznaczały na ten cel odpowiednią część swoich budżetów. – Dwa procent PKB przeznaczane na obronność to jest minimum. Cel powinien być znacznie wyższy – stwierdził. Jak dodał, podczas obrad to stwierdzenie spotkało się z aprobatą sojuszników. – Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby Sojusz Północnoatlantycki był jeszcze silniejszy, a to jest gwarancją bezpieczeństwa nie tylko jego członków, lecz także całego wolnego świata – podkreślił.

Dziennikarze dopytywali wicepremiera o wizytę w Polsce Joe Bidena, prezydenta Stanów Zjednoczonych, do której ma dojść w przyszłym tygodniu. Przedstawiciele mediów byli szczególnie zainteresowani tym, czy wówczas może paść deklaracja o kolejnej dostawie sprzętu do Ukrainy. – Wizyta prezydenta Bidena w Polsce jest dowodem na wzrastającą pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej – odpowiedział Błaszczak. – Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że Ukraina będzie nadal wspierana – dodał. Zaznaczył też, że Polska nie tylko pomaga sąsiadowi w walce z okupantem, lecz także konsekwentnie wzmacnia swoje siły zbrojne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Po śladach polskich bohaterów
Broń Hitlera w rękach AK
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO