moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO ostrzega: Rosja szykuje się na dłuższą wojnę

W marcu do Ukrainy trafią czołgi Leopard – zapowiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas pierwszego dnia spotkania ministrów obrony NATO. Politycy dyskutują w Brukseli o pomocy dla walczącego ukraińskiego wojska i jednocześnie wskazują pilną potrzebę produkcji amunicji, by uzupełnić zapasy państw Sojuszu. Rozmowy dotyczą również ewentualnego przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad powiedział, że nie ma oznak końca wojny w Ukrainie. – Nie widzimy żadnych sygnałów, by Putin myślał o pokojowym zakończeniu konfliktu. Widzimy natomiast, że szykuje się do kolejnej ofensywy – mówił Stoltenberg. W obliczu tych zagrożeń politycy podkreślali, jak ważne są wspieranie zaatakowanego kraju i solidarność NATO. – Putin był pewien, że społeczność międzynarodowa jakoś przełknie ten konflikt. Kreml uważa, że może nas przeczekać, ale po roku wojny jesteśmy tak samo, a nawet jeszcze bardziej zjednoczeni – powiedział, otwierając obrady, Lloyd Austin, sekretarz obrony USA. – Wszyscy rozumiemy, jaka jest stawka tej rozpętanej przez Rosję wojny. Nie jest to tylko kwestia prawa do istnienia i bezpieczeństwa Ukrainy, mówimy też o tym, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci – przypominał szef Pentagonu.

 

Po pierwszym dniu obrad z dziennikarzami spotkał się wicepremier Mariusz Błaszczak. – Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, w jaki sposób aktywnie pomagać Ukrainie. Przedstawiłem raport dotyczący koalicji państw w sprawie przekazania czołgów. Podzieliliśmy się z moim odpowiednikiem niemieckim: Berlin buduje koalicję z państwami, które mają Leopardy 2A6, a my – Leopardy 2A4 – mówił wicepremier Błaszczak. Powiedział również, że do koalicji dołączają wciąż nowe kraje. – Do konkretnych deklaracji Kanady i Hiszpanii dołączyła dziś Norwegia. Pracujemy nad tym, żeby Finlandia podjęła taką decyzję. Dziś minister z tego kraju powiedział, że decyzja jest bardzo blisko – poinformował polski minister obrony.

Wicepremier Błaszczak zapowiedział też, że Ukraina otrzyma czołgi w marcu. – Ich załogi już szkolą się w Polsce. Prawdopodobnie szkolenie zakończy się w połowie marca – powiedział szef MON-u. Odniósł się również do słów Jensa Stoltenberga, który zapowiedział, że państwa Sojuszu muszą zwiększyć produkcję amunicji, po tym, jak znaczne jej zasoby zostały przekazane Ukrainie. – Sądzę, że to, co mówi sekretarz generalny NATO, jest bardzo ważne, bo wywiera presję na sojuszników. To jest bardzo mocna zachęta do tego, żeby te działania podejmować. Polski przemysł zbrojeniowy także bierze udział w tym procesie, ale jego moce produkcyjne nie są tak duże, jak byśmy tego oczekiwali. Natomiast we współpracy z innymi przemysłami państw UE, NATO lub nawet tzw. grupy kontaktowej jesteśmy w stanie wiele osiągnąć – zapowiedział Mariusz Błaszczak. 

Jedną z propozycji, która padła na forum w kwaterze głównej NATO, były właśnie wspólne europejskie zakupy. – Dotychczas efekty takiej współpracy nie były zadowalające – komentował Błaszczak. Stwierdził jednak, że warto wywierać presję na sojuszników w tej sprawie. Wicepremier został także zapytany o kwestię przekazania Ukrainie samolotów F-16. – Nasz potencjał, jeśli chodzi o ten zakres, jest ograniczony. Mamy tylko 48 samolotów F-16, nasi sojusznicy mają ich znacznie więcej. Trzeba wywierać na nich presję. To ma sens, czego dowodem są Patrioty i czołgi dla Ukrainy. Jestem dobrej myśli – powiedział Mariusz Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ostatnia droga Pileckiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Piedimonte – samobójcza misja
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO