moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Laserowy test

Trwa procedura odbioru laserowego systemu symulacji pola walki Gamer, który już niebawem wejdzie na wyposażenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim. Na tamtejszym poligonie zakończył się właśnie pierwszy etap testów sprzętu. Dzięki nakładkom na broń i czujnikom żołnierze będą mogli ćwiczyć w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych.

W uproszczeniu Gamer składa się z systemu nakładek na broń, czujników, które mają na sobie żołnierze i pojazdy oraz anten służących do przesyłania sygnału. Kiedy ćwiczący naciska spust, uruchamia mechanizm emitujący laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona przeciwnika, wychwyci ją nadajnik, a system odnotuje trafienie. Żołnierz, wóz bojowy, czołg wypadają z działań.

 

W 2021 roku Polska kupiła sprzęt, który umożliwi prowadzenie treningu na szczeblu batalionu zmechanizowanego, oraz cztery mniejsze zestawy dla kompanii. Koszt – ponad 550 mln zł. Gamer, produkt szwedzkiej firmy Saab, trafi na pięć polskich poligonów. Ośrodki w Żaganiu, Orzyszu, Nowej Dębie i Wędrzynie wzbogacą się o laserowe symulatory strzelań. Dużo bardziej rozbudowany zestaw otrzyma Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jego elementy właśnie tam trafiły. Co więcej, na poligonie zakończył się pierwszy etap testów. – Pojawiły się u nas czołgi Leopard, transportery i pododdziały z zewnętrznej jednostki. Celem prób było przetestowanie poszczególnych urządzeń i systemu jako całości. Należało np. sprawdzić, czy zainstalowane u nas anteny pokrywają swoim zasięgiem teren poligonu – wyjaśnia st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Testy, jak mówi, wypadły dobrze. – Teraz trwa przyjmowanie sprzętu na wyposażenie jednostki. To dość czasochłonna procedura. Do końca drugiego kwartału system powinien jednak zostać uruchomiony i udostępniony żołnierzom – zapowiada st. chor. sztab. Czerwiński. W kolejnych miesiącach Gamer będzie uzupełniany o nowe komponenty. Zamówiony przez Polskę sprzęt zostanie ostatecznie skompletowany w przyszłym roku.

Tymczasem polscy żołnierze, którzy przyjechali do Drawska, mogli się zaznajomić z Gamerem już pod koniec 2022 roku. Wówczas to odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem urządzeń tymczasowo sprowadzonych przez Saaba. W jednej z odsłon wzięli udział żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. – Do dyspozycji mieliśmy zestawy instalowane na broni osobistej i wozy bojowe – wspomina mł. chor. Adrian Maciejak ze szczecińskiej brygady i dodaje, że trening okazał się niezwykle ciekawym doświadczeniem. – Wcześniej mieliśmy okazję ćwiczyć z laserowymi symulatorami innego typu. Gamer daje jednak dużo większe możliwości. Na poligonie np. zostało ustawione wirtualne pole minowe i zapory. Prowadzący trening mogli na bieżąco analizować i oceniać ruchy pododdziałów. Co równie ważne, oprzyrządowanie, które zakładali na siebie ćwiczący, było lekkie i nie krępowało ruchów – opowiada żołnierz. Według niego laserowe systemy symulacji pozwalają w maksymalnym stopniu urealnić działania i sprawić, że treningi stają się mniej monotonne. – System umożliwia szybką weryfikację umiejętności. Czasem okazuje się, że pewne stosowane przez nas rozwiązania były niedoskonałe, obarczone błędami i trzeba je poprawić – przyznaje. – Jeśli chodzi o szkolenie, tego typu sprzęt jest nie do przecenienia – podsumowuje mł. chor. Maciejak.

Pozyskanie laserowego symulatora pola walki to jednak zaledwie jedna z rewolucyjnych zmian, które przechodzi właśnie największy polski poligon. W Drawsku krok po kroku powstaje nowoczesny ośrodek szkolenia bojowego, przygotowywany z myślą o wojskach NATO. Projekt obejmuje m.in. przebudowę pasów taktycznych i strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycję pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak też z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Kilka tygodni temu poligon został wyłączony ze struktur Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podporządkowany 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jednostka będzie odtąd już na stałe wydzielała pododdziały przeciwnika na potrzeby szkolących się na poligonie jednostek.

 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Letnia Bryza na Morzu Czarnym
 
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Włoski Centauro na paryskim salonie
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Pancerniacy trenują cywilów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Olimp gotowy na igrzyska!
Szpital u „Troski”
Z parlamentu do wojska
Posłowie o efektach szczytu NATO
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Za zdrowie utracone na służbie
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jaki będzie czołg przyszłości?
Formoza. Za kulisami
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
RBN przed szczytem NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Oczy na Kijów
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
The Suwałki Gap in the Game
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Nie wierzę panu, mister Karski!
International Test
Feniks – następca Mangusty?
Na ratunek… komandos
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Polsko-litewskie konsultacje
Partyzanci z republiki
Wracajcie z medalami!
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO