moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sobota z żołnierzami

Akcja „Trenuj z wojskiem” nie zwalnia tempa. W sobotę kolejni cywile pod okiem żołnierzy uczyli się m.in. obsługi broni, udzielania pierwszej pomocy, terenoznawstwa czy samoobrony,. Jak sobie poradzili z tymi wyzwaniami? Przyjrzeliśmy się zmaganiom śmiałków, którzy zdobywali nowe umiejętności w Szkole Podoficerskiej „Sonda” w Zegrzu.Dla tysięcy Polaków sobotnie spotkania z żołnierzami stały się już sposobem spędzania wolnego czasu. Wszystko za sprawą zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej akcji „Trenuj z wojskiem”, podczas której ochotnicy mają okazją do zapoznania się z niektórymi elementami szkolenia, z jakimi wojskowi mierzą się podczas służby. 4 lutego takie zajęcia odbyły się w 15 Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi, 1 Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy, 17 Brygadzie Zmechanizowanej w Wędrzynie, 16 Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie, 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu, a także w Szkole Podoficerskiej Sonda w Zegrzu. Z możliwości szkolenia w tej ostatniej jednostce skorzystało aż 160 osób.

Jakie zadania dla ochotników przygotowali żołnierze? – Zorganizowaliśmy kilka punktów szkoleniowych. Uczestnicy zajęć mogli się nauczyć podstaw samoobrony, udzielania pierwszej pomocy, terenoznawstwa, czyli pracy z busolą i mapą w nieznanym terenie oraz obsługi broni. Każdy miał też szansę pokonać tor przeszkód w wojskowym oporządzeniu – wylicza mł. chor. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy „Sondy”. – Wisienką na torcie był tor psychologiczny, który ochotnicy pokonywali w odzieży ochronnej i maskach. Było to ciemne miejsce, pełne dymu, w którym było słychać odgłosy syren i wybuchów. Dzięki temu uczestnicy zajęć mogli się przekonać, czego doświadczają osoby przebywające w schronach – wyjaśnia rzecznik.


Zajęcia związane z obsługą broni poprowadził plut. Krzysztof Godlewski. Ich uczestnicy uczyli się przyjmowania różnych postaw strzeleckich, zgrywania przyrządów celowniczych, usuwania problemów podczas ładowania i rozładowywania karabinka, a także sprawdzić swoją celność na strzelnicy. Ochotnicy korzystali wówczas z karabinka MSBS Grot i barwiącej amunicji UTM. – Jedni radzili sobie lepiej, inni gorzej, ale dla wielu osób była to pierwsza styczność z bronią, więc nie ma się czemu dziwić. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże, co nas jako instruktorów bardzo cieszy – mówi podoficer. Natomiast pod okiem wojskowych medyków, uczestnicy zajęć uczyli się zakładania opatrunków uciskowych, opaski typu staza czy prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. – Medycyna cywilna i wojskowa są ze sobą powiązane, dzięki czemu osoby, które przyszły na szkolenie zdobywają umiejętności, które mogą, choć oby nie musiały, przydać im się na co dzień. Uczestnikami zajęć były zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w dodatku w różnym wieku, ale łączyło ich jedno – zaangażowanie. A to jest w przypadku tej dziedziny bardzo ważne – zaznaczył kpr. Jacek Mazur, który prowadził zajęcia.

Aby zmierzyć się z wyzwaniami rzuconymi przez żołnierzy do Zegrza przyjechała m.in. Maria, uczennica. Jak mówi, miała trochę wolnego czasu przed feriami, więc skorzystała z propozycji żołnierzy i wzięła udział w szkoleniu. – Bardzo podobały mi się zajęcia strzeleckie, ale muszę przyznać, że wiele rzeczy mnie na tym szkoleniu zaskoczyło. Przede wszystkim to, że oporządzenie wojskowe jest takie ciężkie – mówi uczennica. – Brałem już udział w różnych szkoleniach, m.in. z ratownictwa taktycznego, sam jestem instruktorem strzelectwa, a mimo wszystko wielu rzeczy się tu dowiedziałem – dodaje Michał.


Wszyscy ci, którzy również chcieliby spróbować swoich sił podczas zajęć prowadzonych w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”, wciąż mają taką szansę. Szkoła Podoficerska „Sonda” w Zegrzu ponownie otworzy swoje bramy dla cywili 18 lutego i 11 marca. – Zapraszamy wszystkich serdecznie. Udział w takim szkoleniu to nie tylko ciekawie spędzony czas, ale przede wszystkim możliwość nauczenia się czegoś nowego – mówi mł. chor. Kowalewski. – Jest to też świetna okazja do tego, aby przekonać się czym zajmują się żołnierze i jak różnymi dziedzinami się zajmują – dodaje „Góral”, który w Zegrzu prowadził szkolenie z walki w bliskim kontakcie.

Zajęcia w ramach akcji „Trenuj z wojskiem” odbywają się nie tylko na terenie województwa mazowieckiego. W ciągu kilku najbliższych tygodni podobne zorganizują jednostki z całego kraju. A kto może wziąć udział w szkoleniu? Każdy w wieku od 15 do 65 lat (osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców), kto posiada polskie obywatelstwo. Wystarczy wybrać miejsce, w którym chciałoby się wziąć udział w zajęciach, następnie zgłosić do jednostki i zapisać się. Można to zrobić mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Każde szkolenie rozpoczyna się o godz. 8.00 rano i trwa do 16.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a na ich czas resort obrony zapewnia uczestnikom ubezpieczenie oraz wyżywienie.


Harmonogram szkoleń

11.02
Ferie: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

1. Toruń CSAiU
2. Bydgoszcz
3. Kielce
4. Świętoszów
5. Wesoła
6. Stargard

18.02
Ferie: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Kłodzko
2. Zegrze
3. Wrocław 10 pdow
4. Szczecin

25.02
Ferie: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Warszawa
2. Grudziądz
3. Wocław AWL
4. Toruń CSWOT
5. Wędrzyn
6. Świętoszów
7. Opole

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ratownicy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO