moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Modernizacyjne priorytety wojska

W 2023 roku do polskiej zbrojeniówki trafi ponad 11 mld zł dzięki zamówieniom z wojska, zapowiada MON. – „Pakiet wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” jest olbrzymią szansą dla polskiego przemysłu obronnego na rozwinięcie zdolności produkcyjnych i uzyskanie strategicznych kontraktów – przekonywał wiceminister Wojciech Skurkiewicz na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

„Pakiet wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” to plan priorytetów dotyczących modernizacji i wyposażenia wojska, zwiększenia jego liczebności oraz składu bojowego poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej chcieli dowiedzieć się, jaki w tym przedsięwzięciu będzie mieć udział polski przemysł zbrojeniowy. Posiedzenie odbyło się na wniosek polityków opozycji.

 

Doktryna obronna

Plany modernizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej na najbliższe trzy lata przedstawił wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Swoje wystąpienie rozpoczął od informacji, że Polska w ostatnich latach zmieniła swoją doktrynę obronną, głównie na skutek wniosków płynących z polityki Rosji i sytuacji w Ukrainie. – Celem naszych działań powinno być zbudowanie odpowiedniego potencjału odstraszania, aby nie dopuścić do zbrojnej napaści na Polskę, a w razie wybuchu konfliktu zbrojnego zminimalizować jego skutki. Tak by okupacja naszego terytorium miała jak najmniejszą skalę – tłumaczył wiceminister. Dodał, że Polska nie może sobie pozwolić na wpuszczenie przeciwnika na swój teren, a później walkę z nim, okrążanie i wypieranie. Wojciech Skurkiewicz podkreślał, że doświadczenia ukraińskie jasno pokazują, co dzieje się na terenach zajętych przez Rosjan. Do jakich barbarzyństw i zbrodni na ludności cywilnej tam dochodzi. – My musimy bronić kraju od pierwszego metra naszej granicy – wyjaśniał sens zmian w doktrynie obronnej.

Odpowiedzią na rosyjskie zagrożenia muszą być – jak podkreślał wiceminister – nowoczesne, liczne i dobrze wyszkolone siły zbrojne. Wojsko Polskie ma liczyć około 300 tys. żołnierzy, z czego 250 tys. mają stanowić żołnierze zawodowi, a 50 tys. żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Rozbudowa liczebności SZRP ma się odbywać stopniowo. W pierwszej kolejności zaplanowano zwiększenie liczby żołnierzy i sprzętu wojskowego w związkach taktycznych na wschodzie Polski, czyli 16 oraz 18 Dywizji Zmechanizowanej, a następnie 11 i 12 dywizji. – Zamierzamy również utworzyć dwie nowe dywizje ogólnowojskowe, które będą operować w północno-wschodniej części kraju oraz na południe od centrum – objaśniał.

Plan na lata 2023–2025

Szczegółowe plany modernizacyjne resortu obrony na lata 2023–2025 przedstawił posłom gen. bryg. Cezary Janowski, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generał podkreślał, że dzięki zakupom nowoczesnego uzbrojenia każdy rodzaj wojsk zyska nowe zdolności i zwiększy swój potencjał bojowy. – W siłach powietrznych, po zrealizowaniu pakietu wzmocnienia, będziemy mieli trzykrotny wzrost potencjału. Jeżeli chodzi o wojska pancerne i zmechanizowane, będzie to dwuipółkrotny wzrost – wyliczał. Dodał, że najwięcej zyskają wojska rakietowe i artyleria, które odnotują prawie sześciokrotną zwyżkę potencjału. Podobnie ma być w obronie powietrznej.

Z kolei płk Robert Frommholz, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, wyjaśnił posłom, w jaki sposób i w jakim zakresie będą w „Pakiecie wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023–2025” uczestniczyły polskie firmy zbrojeniowe. – Obecnie Agencja Uzbrojenia realizuje około 400 umów, w tym 50 dotyczy zadań, które zostały zakwalifikowane do pakietu. W jego ramach agencja pozyskała w polskim przemyśle 32 śmigłowce wsparcia AW149, samochody dużej i średniej wielkości, zdalnie sterowane systemy wieżowe zintegrowane z KTO Rosomak, tzw. małą Narew – wymieniał pułkownik. Dodał, że zawarto również z Polską Grupą Zbrojeniową rekordową, bo szacowaną na około 20 mld zł, umowę na dostawę komponentów do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS oraz K239 Chunmoo. Oficer podkreślał, że ten kontrakt jest doskonałym przykładem, iż resort, nawet zamawiając u zagranicznych dostawców sprzęt i uzbrojenie wojskowe, którego nie można kupić w Polsce, stara się wzmocnić polski przemysł zbrojeniowy. – Kierujemy się tym, aby przez transfer technologii, transfer wiedzy i know-how został w naszym przemyśle obronnym dokonany pewien zwrot w zakresie budowy potencjału produkcyjnego oraz serwisowo-obsługowego – zapewniał.

K9 w ogniu krytyki

Po wystąpieniach przedstawicieli resortu obrony narodowej głos zabrali członkowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Posłowie opozycji krytykowali MON za skalę zakupów dokonywanych w Korei Południowej, w tym szczególnie za zakup 155 mm armatohaubic K9, wskazując, że powinniśmy zamiast nich zamówić armatohaubice Krab produkowane przez Hutę Stalowa Wola. – Transferujecie miliardy za granicę, zamiast zamawiać u nas, choćby rozbudowując Hutę Stalowa Wola. To jest marnowanie potencjału środków, które mogłyby służyć Polsce – mówił poseł Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej.

– Czy będziemy mieli pełne prawa eksportowe do haubic K9, skoro ma je produkować HSW? – dociekał poseł Paweł Poncyljusz (PO).

Na pytania posłów odpowiadał wiceminister obrony Marcin Ociepa, który reprezentował MON w drugiej części obrad komisji. Podkreślał, że Polska, decydując się na zakupy sprzętu wojskowego z Korei Południowej, wykazała się dalekowzrocznością, bo teraz, gdy zainteresowanie koreańskimi produktami znacząco wzrosło, nasz kraj nie musi czekać latami na dostawy. Podkreślał też, że dzięki kontraktom z Koreą uda się szybko nasycić Siły Zbrojne RP niezbędną ilością zaawansowanego i nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Długa lista umów w 2023

Wiceminister wyjaśniał też, jakie dokładnie umowy zbrojeniowe MON skierowało do rodzimego przemysłu obronnego w ramach pakietu wzmocnienia. Ociepa zapowiedział, że w 2023 roku do polskiej zbrojeniówki trafi ponad 11 mld zł, z czego do PGZ-etu ponad 6 mld zł.

Zgodnie z wyliczeniami Marcina Ociepy w 2023 roku najwięcej, bo ponad 3 mld zł, trafi do PZL Świdnik w ramach realizacji umowy na dostawę śmigłowców AW149. Drugie na liście jest konsorcjum PGZ-Miecznik, które ma otrzymać miliard złotych w ramach kontraktu na budowę fregat rakietowych Miecznik. Nieco ponad pół miliarda trafi w tym roku do konsorcjum PGZ realizującego program „mała Narew”, na podobną sumę może liczyć Mesko za zestawy Piorun oraz HSW za armatohaubice Krab.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze

~red79
1674842640
Tak się chwalicie Krabem , to po co to ta KOREA !!! To jest jakieś nie porozumienie ! Mieliście tyle lat na zwiększenie produkcji ! Ale propaganda jak w PRL!@
DE-9E-D8-8C
~Stingray
1674220620
Co z polonizacją produkcji i serwisowania K9A1 i K2 przez PGZ !? JAK PRZEBIEGAJĄ NEGOCJACJE !? Podobno przez INDOLENCJĘ MON zostaliśmy oszukani przez Koreańczyków ??? Co z Krabem, który okazał się lepszy niż K9A1 ??
FC-5D-23-89
~andy
1673726340
jak świadomie nie rozwijacie polskiego przemysłu kupując wszystko z półki ... poza gadżetami z Polski ... to przynajmniej miejcie odwagę do tego się przyznać ... 40 MLD z czego 6 MLD w polskich firmach ... - a to dopiero początek wydatków
AE-13-0B-70

Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Cena wolności
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Hiszpański palimpsest
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Animus Fortis, czyli mężny duch
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO