moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy pełnią dyżur w UE

Przez pół roku będą mogli dowodzić operacjami wojskowymi w promieniu 6 tys. km od Brukseli, czyli w całej Europie oraz w północnej części Afryki. Od początku stycznia półroczny dyżur pełni Dowództwo Operacji UE. Jednostka powstała w Krakowie na bazie Centrum Operacji Lądowych. Unijne dowództwo tworzą Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Litwini i Chorwaci.

Uroczystość z okazji inauguracji unijnego dyżuru zorganizowano w Centrum Operacji Lądowych – Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie. Bo to właśnie na bazie tej instytucji 1 stycznia powołano Dowództwo Operacji Unii Europejskiej (Operational Headquarters – OHQ). Obsada dowództwa jest międzynarodowa. Oprócz Polaków, których jest najwięcej, w skład OHQ wchodzą także Węgrzy, Czesi, Słowacy, Litwini i Chorwaci. W Krakowie w uroczystości uczestniczyli m.in. szef Sztabu Wojskowego UE gen. Gabor Horvath, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca Grupy Bojowej UE płk Michał Strzelecki oraz attaché obrony Czech, Węgier i Słowacji, a także przedstawiciele jednostek garnizonu Kraków, władz miejskich i wojewódzkich. Na zbiórce zameldowali się również żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i Centrum Operacji Lądowych oraz pododdziały z państw V4.

 

– Właśnie rozpoczęliśmy półroczny dyżur w Unii Europejskiej. Po raz trzeci w historii podejmujemy to wyzwanie jako Dowództwo Operacji UE. Będziemy mogli dowodzić operacjami militarnymi w dowolnym miejscu w promieniu 6 tys. km od Brukseli – powiedział gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca COL-DKL i jednocześnie dowódca operacji UE. – Uprawnienia OHQ ma dotąd zaledwie kilka państw, m.in.: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja i Hiszpania – dodał generał. Podkreślił, że Dowództwo Operacji UE jest dowództwem strategicznym, które współpracuje bezpośrednio z Komitetem Wojskowym UE. Przypomniał także, że Polska jest krajem ramowym zarówno w OHQ, jak i w strukturach całej Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Grupy bojowe UE, tak jak obecna tu grupa V4, są jednym z instrumentów UE, które mają zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Europy oraz przyczynić się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – wyjaśnił gen. Horvath. Podkreślił także, że grupy bojowe UE to siły szybkiego reagowania, które tworzą świetnie wyszkoleni i przygotowani żołnierze.

Rozpoczynającym dyżur wojskowym szczęścia życzył gen. dyw. Dariusz Malinowski. Zastępca dowódcy operacyjnego RSZ, zwracając się do żołnierzy 6 BPD, przyznał, że dla spadochroniarzy nie ma rzeczy niemożliwych. – Mam nadzieję, że wasz dyżur będzie spokojny i że zostaniecie w swoich domach. Jeśli jednak Grupa Bojowa UE i dowództwo OHQ zostaną aktywowane, jestem pewien, że wykonacie swoje zadanie jak najlepiej na miarę możliwości – powiedział.

Dowództwo Operacji UE przez najbliższe sześć miesięcy będzie utrzymywać gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi w całej Europie i na północy Afryki (w promieniu 6 tys. km od Brukseli). Jeśli dojdzie do sytuacji kryzysowej i zgodnie z decyzją Komitetu Wojskowego UE w rejon misji zostaną skierowane siły szybkiego reagowania, czyli Grupa Bojowa UE, to równocześnie będzie aktywowane OHQ. W przypadku decyzji o włączeniu OHQ do działania, musi ono osiągnąć wstępną gotowość w ciągu kilku dni. Dowództwo Operacji UE w Krakowie, powstałe na bazie COL-DKL, powołano po raz trzeci. Wcześniej gotowość do dowodzenia operacjami militarnymi organizowanymi przez Unię Europejską polska armia utrzymywała w czasie unijnych dyżurów w 2016, następnie w 2019 roku. Dotychczas ani dowództwo OHQ, ani grupy bojowe UE nie były aktywowane.

Przygotowania do dyżuru Dowództwo Operacji UE rozpoczęło dwa lata temu. Początkowo kadra szkoliła się indywidualnie, następnie na wspólnych kursach, warsztatach i ćwiczeniach międzynarodowych. Wojskowi sprawdzili swoje umiejętności podczas różnego rodzaju ćwiczeń, m.in. podczas listopadowych „Common Challenge”. Wtedy też egzaminowi przed misją zostały poddane nie tylko OHQ, lecz także cała Wyszehradzka Grupa Bojowa. Trzon dowództwa i sztabu GB V4 tworzą Polacy, czyli żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Andrzej Michoń, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO