moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najnowocześniejszy sprzęt dla nowej dywizji

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził dziś koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów. Nowa formacja ma operować na wschodzie Polski, przede wszystkim w województwie podlaskim, a jej żołnierze otrzymają najnowszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. W skład dywizji wejdą cztery brygady.

– Nasycamy wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. Dziś zaakceptowałem koncepcję utworzenia 1 Dywizji Piechoty Legionów – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Białymstoku, gdzie spotkał się z żołnierzami 18 Pułku Rozpoznawczego. Nowy związek taktyczny ma być rozwijany przede wszystkim w województwie podlaskim. – 1 Dywizja Piechoty Legionów powstanie między województwem warmińsko-mazurskim, na którym operuje 16 Dywizja Zmechanizowana, a województwem mazowieckim i lubelskim, na których działa 18 Dywizja Zmechanizowana – powiedział Błaszczak.

 

Będzie to piąty związek taktyczny w wojskach lądowych (pozostałe cztery to: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej oraz 12, 16 i 18 Dywizja Zmechanizowana). – Tworzymy go w układzie „czwórkowym”. Dywizja będzie miała cztery brygady, a każda z nich będzie złożona z czterech batalionów – powiedział wicepremier. Poinformował też, że jednostki będą zlokalizowane w miastach województwa podlaskiego: Łomży, Grajewie, Kolnie, Czerwonym Borze i Siemiatyczach. Oprócz brygad zmechanizowanych powstanie również brygada artylerii. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie wskazują, że artyleria odgrywa kluczową rolę w skutecznej obronie – zauważył szef MON-u. Dowództwo 1 Dywizji Piechoty Legionów będzie się znajdować w Ciechanowie. W tym mieście powstanie też batalion czołgów. – Wybór tych lokalizacji jest poparty wojskowymi analizami – zaznaczył Mariusz Błaszczak. Wicepremier dodał, że niektóre jednostki nowej dywizji powstaną jeszcze w tym roku.

– 1 Dywizja Piechoty Legionów zostanie wyposażona w najnowocześniejszą broń. Otrzyma m.in. czołgi K2, Abramsy, armatohaubice K9, Kraby oraz systemy bezzałogowe Gladius. – Chcemy maksymalnie wykorzystać kupioną broń, która już teraz dociera do Polski – mówił Mariusz Błaszczak.

Za opracowanie koncepcji 1 Dywizji Piechoty Legionów był odpowiedzialny gen. bryg. Norbert Iwanowski, były dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, dawny szef Zarządu Analiz Wywiadowczych w Sztabie Generalnym. – Oparłem ją na trzech filarach: pierwszy, wyznaczony przez wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to ramy dotyczące kształtu dywizji, jej liczebności i sprzętu, który będzie posiadała. Drugi filar to doświadczenia płynące z formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej. Trzeci, to zarówno budowanie liczebności dywizji, chodzi o żołnierzy oraz sprzęt, jak i osiągnięcie zdolności bojowej w kontekście krajowym i sojuszniczym – powiedział gen. Norbert Iwanowski w Białymstoku. Generał zapowiedział, że 1 Dywizja Piechoty Legionów będzie posiadała zdolności do walk militarnych oraz walk z zagrożeniami niemilitarnymi, np. ze skutkami klęsk żywiołowych.

Nowy związek taktyczny nawiązuje do historycznej 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. – Ta formacja zasłynęła twardą i zdecydowaną postawą w 1920 roku, kiedy odzyskała z rąk rosyjskich Białystok – przypomniał wicepremier Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Igor
1673299860
Miałem kiedyś okazję rozmawiać z kombatantem 1 Dywizji Piechoty. Pan Czesław Zajczek, Dom Kombatanta w Szczecinie. Mówił, że przez Odrę przeprawiali się na dłubankach i pamięta rzucanie się grantami w okopach z Niemcami. Czołgów wg niego jednostka miała za mało, więc straty były niewspółmiernie większe niż jednostek radzieckich. Pan Czesław mówił, że "został sam jak palec",bracia jego zginęli na froncie (jeden służył w dyw. generała Maczka). Nie wiem czy pan Czesław jeszcze żyje, ale jeśli żyje to na pewno byłby to wzruszający dla niego moment.
2B-A5-7A-86

Szarża „Dragona”
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO