moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy kierunek studiów ACKS

Z inicjatywy Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, a we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej, za trzy miesiące zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów podyplomowych. Komunikacja strategiczna w administracji publicznej to unikatowa oferta dla urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i całego sektora publicznego.

Trzysemestralne studia podyplomowe z komunikacji strategicznej w administracji publicznej powstały z inicjatywy ekspertów Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, czyli think tanku, który od wiosny 2021 roku działa w strukturach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

– Wychodzimy z nietuzinkową ofertą. To pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce – mówi Anna Pacholska z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, ekspertka ACKS i dyrektor studiów MPA StratCom. – Łamiemy obecny na polskim rynku edukacyjnym schemat, według którego komunikacji uczy się wyłącznie w kontekście biznesowym i marketingowym. My natomiast wzorujemy się na studiach Master of Public Administration prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Widzimy bowiem ogromne zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę z zakresu komunikacji w sektorze publicznym połączoną z wiedzą prawną na temat środowiska informacyjnego – dodaje. Eksperci ACKS zwracają uwagę na znaczenie środowiska informacyjnego, czyli tzw. infosfery. Podkreślają, że rozwój nowych technologii, techniki komunikacyjne oraz zależności zachodzące pomiędzy instytucjami są obecnie dużym wyzwaniem dla sektora publicznego. A odpowiedzią na te potrzeby ma być właśnie nowy kierunek studiów.

Studia podyplomowe są skierowane do osób mających dyplom ukończenia studiów co najmniej drugiego stopnia (magisterskie lub równorzędne), zatrudnionych w administracji, sektorze publicznym lub pozarządowym. Co ważne, kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, bo część wykładów ma być prowadzona właśnie w tym języku. Studenci będą się uczyć m.in. o aspektach prawnych funkcjonowania administracji, bezpieczeństwie międzynarodowym, bezpieczeństwie informacji i przeciwdziałaniu dezinformacji. W programie zajęć znalazły się także takie przedmioty, jak: komunikacja strategiczna i kryzysowa, narracja – formułowanie treści, wystąpienia publiczne, kampanie informacyjne oraz komunikacja cyfrowa i nowe media. Studenci wezmą udział w dwudniowej podróży studyjnej – odwiedzą kwaterę Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz siedzibę Unii Europejskiej.

– Stawiamy na umiejętności praktyczne, dlatego naszymi wykładowcami będą praktycy, najwybitniejsi eksperci z różnych krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla Anna Pacholska. – Prezentowane będą stanowiska i doświadczenia różnych państw i instytucji w celu odzwierciedlenia globalnego środowiska informacyjnego, rzeczywistych wyzwań sektora publicznego w tym zakresie oraz najnowszych światowych trendów komunikacyjnych. Każdy przedmiot jest podzielony na tematy, które poprowadzi kilku wykładowców i praktyków. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić pełny obraz każdego zagadnienia – wyjaśnia ekspertka ACKS. Poza wykładowcami Akademii Sztuki Wojennej wiedzą i doświadczeniem ze studentami podzielą się m.in. Mark Laity, dyrektor StratCom Academy, Kenneth Kligge z Narodowego Uniwersytetu Obrony z Waszyngtonu, prof. Jewhen Fedczenko, redaktor naczelny portalu StopFake.org oraz dyrektor Mohylańskiej Szkoły Dziennikarstwa, dr Agnieszka Glapiak, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM-ie, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Rekrutacja kandydatów potrwa do końca stycznia, a pierwsze zajęcia odbędą się pod koniec marca 2023 roku. Koszt trzysemestralnych studiów wynosi 12 tys. zł. Dowódcy jednostek i oficerowie prasowi mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwszy polski technik AH-64
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Husarz na straży nieba
„Wielka droga” dostępna online
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztuka ochrony zabytków
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Uwaga, transformacja!
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Treningi z wojskiem wracają
Wiosenna burza nad Estonią
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wyszkolenie sprawdzą w boju
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO na północnym szlaku
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO