W połowie stycznia rozpocznie się kolejna edycja akcji „Ferie z WOT”. Uczniowie, studenci oraz ich nauczyciele będą mogli skorzystać z międzysemestralnej przerwy w nauce lub pracy i w tym czasie przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Po raz pierwszy do programu włączają się nowo utworzone brygady OT: stołeczna, nadbużańska i przemyska.
– Projekt „Ferie z WOT” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. To czas, kiedy nauczyciele, uczniowie i studenci, a czasami i ich rodzice, mogą zrealizować swoje marzenia i plany związane ze służbą w wojsku – mówi mjr Witold Sura, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Bardzo nas cieszy, że z naszej oferty korzysta tak wielu młodych ludzi. Co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat – dodaje rzecznik.
Wojska obrony terytorialnej organizują projekt „Ferie z WOT” od 2019 roku. Został on zainicjowany z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach i nauczycielach, którzy są zainteresowani służbą w armii. Dlatego właśnie Dowództwo WOT, planując szkolenia podstawowe, stara się dopasować do terminarza ferii międzysemestralnych lub wakacji (dotyczy akcji „Wakacje z WOT). Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w 2023 szkolenia podstawowe w czasie ferii zimowych odbędą się w całej Polsce, w każdej z brygad OT. Pierwsze 16-dniowe kursy ruszą w połowie stycznia w województwach: podkarpackim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i śląskim. Kolejne będą prowadzone w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, w lutym natomiast „szesnastki” odbędą się w Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Małopolskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolskiem. Ostatnie szkolenia, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zorganizują brygady OT z Mazowsza, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego.
– Po raz pierwszy nabór na szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” prowadzą nowo utworzone brygady, czyli 18 Stołeczna, 19 Nadbużańska i 20 Przemyska. Zainteresowanie zajęciami w tych jednostkach jest duże – przyznaje mjr Sura. – Nabór cały czas trwa. Czekamy zarówno na osoby młode, jak i te starsze. Zależy nam na chętnych, którzy znają specyfikę naszego regionu i wschodniej granicy – dopowiada szer. Piotr Gdula, rzecznik prasowy 20 BOT z Przemyśla.
Kandydaci na terytorialsów podczas szkolenia podstawowego będą się uczyć wojskowego abecadła. Nauczą się posługiwania bronią, zasad udzielania pierwszej pomocy (m.in. podtrzymywania funkcji życiowych, prawidłowego opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanego z pola walki) i przetrwania w trudnych warunkach. Będą trenować też topografię i pracę z mapą wojskową. Obowiązkowo wezmą udział w szkoleniu ogniowym. W programie są także zajęcia z taktyki, w czasie których ochotnicy uczą się m.in. poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy, poznają również niewerbalne sposoby komunikacji.
Zgodnie z wymogami formalnymi, by złożyć akces do służby, należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania) albo wypełnić formularz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
autor zdjęć: DWOT
komentarze