moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niebawem ruszą „Ferie z WOT”

W połowie stycznia rozpocznie się kolejna edycja akcji „Ferie z WOT”. Uczniowie, studenci oraz ich nauczyciele będą mogli skorzystać z międzysemestralnej przerwy w nauce lub pracy i w tym czasie przejść podstawowe szkolenie wojskowe. Po raz pierwszy do programu włączają się nowo utworzone brygady OT: stołeczna, nadbużańska i przemyska.

– Projekt „Ferie z WOT” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. To czas, kiedy nauczyciele, uczniowie i studenci, a czasami i ich rodzice, mogą zrealizować swoje marzenia i plany związane ze służbą w wojsku – mówi mjr Witold Sura, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Bardzo nas cieszy, że z naszej oferty korzysta tak wielu młodych ludzi. Co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat – dodaje rzecznik.

Wojska obrony terytorialnej organizują projekt „Ferie z WOT” od 2019 roku. Został on zainicjowany z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach i nauczycielach, którzy są zainteresowani służbą w armii. Dlatego właśnie Dowództwo WOT, planując szkolenia podstawowe, stara się dopasować do terminarza ferii międzysemestralnych lub wakacji (dotyczy akcji „Wakacje z WOT). Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w 2023 szkolenia podstawowe w czasie ferii zimowych odbędą się w całej Polsce, w każdej z brygad OT. Pierwsze 16-dniowe kursy ruszą w połowie stycznia w województwach: podkarpackim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i śląskim. Kolejne będą prowadzone w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, w lutym natomiast „szesnastki” odbędą się w Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Małopolskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolskiem. Ostatnie szkolenia, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zorganizują brygady OT z Mazowsza, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniopomorskiego.

– Po raz pierwszy nabór na szkolenie podstawowe w ramach „Ferii z WOT” prowadzą nowo utworzone brygady, czyli 18 Stołeczna, 19 Nadbużańska i 20 Przemyska. Zainteresowanie zajęciami w tych jednostkach jest duże – przyznaje mjr Sura. – Nabór cały czas trwa. Czekamy zarówno na osoby młode, jak i te starsze. Zależy nam na chętnych, którzy znają specyfikę naszego regionu i wschodniej granicy – dopowiada szer. Piotr Gdula, rzecznik prasowy 20 BOT z Przemyśla.

Kandydaci na terytorialsów podczas szkolenia podstawowego będą się uczyć wojskowego abecadła. Nauczą się posługiwania bronią, zasad udzielania pierwszej pomocy (m.in. podtrzymywania funkcji życiowych, prawidłowego opatrywania ran, ewakuacji poszkodowanego z pola walki) i przetrwania w trudnych warunkach. Będą trenować też topografię i pracę z mapą wojskową. Obowiązkowo wezmą udział w szkoleniu ogniowym. W programie są także zajęcia z taktyki, w czasie których ochotnicy uczą się m.in. poruszania w różnego rodzaju szykach oraz tego, jak odpowiadać na kontakt ogniowy, poznają również niewerbalne sposoby komunikacji.

Zgodnie z wymogami formalnymi, by złożyć akces do służby, należy mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i być niekaranym. Trzeba również pomyślnie przejść badanie lekarskie. Wniosek o przyjęcie na szkolenie można złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji (znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania) albo wypełnić formularz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zapraszamy na Festiwal
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
I zdobyliśmy!
Wojskowe Oscary przyznane!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO