moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomoc medyczna dla wojskowych psów

Tamowanie krwotoków, opatrywanie ran, odbarczanie odmy prężnej, intubacja – wykonywania takich między innymi czynności medycznych z użyciem symulatora K9 Diesel nauczą się wojskowi przewodnicy psów i ratownicy. Zaawansowany fantom psa bojowego trafił właśnie do Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Z podobnego urządzenia korzystali jedynie specjalsi.

Symulator K9 Diesel to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. Fantom opracowano kilka lat temu na zlecenie Departamentu Obrony USA, by wspomóc szkolenie amerykańskich ratowników, treserów psów wojskowych, lekarzy i techników weterynarii. Obecnie z urządzeń tej klasy korzysta niewiele armii w Europie, w tym polscy żołnierze. Parę lat temu symulator dla swoich operatorów kupiła Jednostka Wojskowa GROM. W grudniu w urządzenie wyposażono także Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie odpowiadający między innymi za szkolenie przewodników oraz wojskowych psów pracujących na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

– Zakup, następnie wyszkolenie psa służbowego jest bardzo kosztowne i czasochłonne. Musimy zadbać o to, by przewodnicy wiedzieli, jak udzielić pomocy poszkodowanemu czworonogowi, zanim ten trafi pod opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego – mówi lekarz weterynarii kpt. Bartłomiej Jargieło, kierownik Kursu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów WOFiTM. Wyjaśnia, że przewodnicy psów uczyli się dotychczas w Celestynowie podstaw udzielania pierwszej pomocy, zakładania opatrunków oraz higieny zwierząt. – Obecnie z wykorzystaniem symulatora szkolenie będzie prowadzone na zupełnie innym poziomie. Mamy bowiem do dyspozycji najwyższej klasy sprzęt szkoleniowy – dodaje kpt. Jargieło. Przewodnicy psów będą się uczyć udzielania pomocy zwierzętom nie tylko poszkodowanym w warunkach bojowych, w wyniku przykładowo ran postrzałowych czy wybuchów, lecz także w przypadku kontuzji i urazów, do których może dojść w czasie treningów albo szkoleń poligonowych. – Chodzi o złamania kończyn, masywne krwotoki czy rany klatki piersiowej – dopowiada lekarz.

Symulator K9 do złudzenia przypomina owczarka belgijskiego lub niemieckiego (czyli ras najczęściej wykorzystywanych w siłach zbrojnych). Fantom waży 30 kg, ma bardzo dobrej jakości sierść i wydaje typowe dla psów dźwięki: warczy, szczeka i piszczy. – Pozwoli nam na przećwiczenie procedur medycznych, których nie da się zastosować w ramach szkoleń na żywym organizmie. Przewodnicy będą się uczyć wykonywania wkłuć dożylnych i doszpikowych, będą odbarczać odmę prężną i stosować intubację. Przećwiczą również tamowanie masywnych krwotoków oraz postępowanie w przypadku wytrzewienia jelit i amputacji kończyn – wylicza kpt. Jargieło. Lekarz weterynarii wyjaśnia, że z użyciem symulatora można dowolnie modyfikować parametry życiowe psa, tzn. ustawiać szybkość oddechu zwierzęcia i tętna. Zaletą symulatora jest także to, że pozwala on w czasie rzeczywistym oceniać poprawność wykonywania czynności medycznych.

Pierwszy kurs dla przewodników psów ma ruszyć w Celestynowie już w styczniu. Wcześniej w szkoleniu z obsługi symulatora uczestniczyli, pod okiem specjalistów z Tactical Medical Solutions – Paramedyk, szkoleniowcy z WOFiTM. 

Członkowie kadry Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w czasie szkolenia prowadzonego w ubiegłym roku opanowali najnowsze wytyczne TCCC dotyczące psów i zostali certyfikowanymi instruktorami K9 TCCC. Doskonalili umiejętności pod okiem szkoleniowców z międzynarodowej grupy zrzeszającej instruktorów z państw członkowskich NATO. W jej skład wchodzili między innymi lekarze weterynarii z amerykańskiej armii.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO