moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkopolskie zwycięstwo

Poznaniacy świętują 104. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. – Na zwycięstwo zapracowało tysiące zwykłych-niezwykłych ludzi. Pomimo różnic, łączył ich wspólny cel. Tym celem była niepodległość – powiedział podczas oficjalnych uroczystości Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.


27 grudnia 2022 roku po raz drugi obchodziliśmy ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Kulminacyjne uroczystości odbyły się o 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. O tej godzinie zawyły syreny alarmowe oraz dzwony w kościołach należących do archidiecezji poznańskiej. To symboliczne nawiązanie do tego, co wydarzyło się 27 grudnia 1918 roku. 104 lata temu o 16.40 padły bowiem pierwsze strzały, które dały początek wielkopolskiej insurekcji.

W uroczystościach w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wziął udział Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, a także przedstawiciele Sejmu i Senatu, samorządów z całej Polski, delegacji stowarzyszeń i fundacji a także służb mundurowych. Gospodarzem uroczystości był marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. – Wiktoria poznańska była ostatnim akordem łączącym pracę wielu pokoleń, pracę organiczną i skuteczną – mówił Marek Woźniak. Przyznał, że od lat zastanawia się, w jaki sposób pokazać historię powstania. – Ale jak pokazać zwycięstwo, które ma twarz bohatera zbiorowego? Odwołujemy się w naszych działaniach do etosu pracy, w którym wyrośliśmy. Pokazujemy zwycięstwo, na które zapracowało tysiące zwykłych – a jednak niezwykłych ludzi. Takich jak my. Pomimo różnic, łączył ich wyższy cel. Tym celem była niepodległość – mówił Woźniak. Podkreślił również, że powstanie wielkopolskie zakończyło się sukcesem. – Wierzę, że doczekamy przełomu, a może zmiany w podręcznikowej narracji. Czas zacząć karmić narodową duszę sukcesami, nie porażkami, poczuciem dumy, nie fobiami. W czasie gdy zagrożenie ekonomiczne i militarne tworzą narrację, czas wyzbyć się kompleksów i słuchać się wzajemnie – powiedział marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marek Woźniak ogłosił, że 1 stycznia 2023 roku samorząd Województwa Wielkopolskiego przejmie prace nad budową muzeum powstania wielkopolskiego. – Jesteśmy zdeterminowani, by w ciągu kilku lat nowe muzeum powstało oraz aby stało się ono symbolem naszej wspólnej pracy – podkreślił Woźniak.


W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy list odczytał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. „Powstanie wielkopolskie z lat 1918-1919 odegrało fundamentalną rolę dla kształtowania się granic odrodzonej Niepodległej. Zwycięstwo to zagwarantowało naszemu młodemu państwu trwały pokój na Zachodzie, co było kluczowe również dla obrony ojczyzny przed najazdem ze Wschodu”, przypomniał w liście Andrzej Duda. „Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczpospolitej ma też wymiar aktualny, wobec wydarzeń i procesów, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy. Tradycje powstańcze są dla nas powodem do słusznej dumy, a zarazem ważną lekcją historii, z której czerpiemy inspirację do służby naszej obecnej wolnej Polsce”, napisał prezydent. Zwrócił również uwagę na etos pracy organicznej, która jest jedną z przyczyn sukcesu powstania wielkopolskiego. „Wielkopolanie pozostają wzorem, jak harmonijnie łączyć gorący patriotyzm i dążenie do wolności z rozwagą i wytrwałością w podejmowanych wysiłkach", zaznaczył prezydent.

Rocznicowe obchody

Obchody 104. rocznicy Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się już wczoraj inscenizacją historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. W 1918 roku wygłosił on słynne przemówienie z okna hotelu Bazar, które było zapalnikiem wybuchu powstania wielkopolskiego. 104 lata później w rolę wielkiego artysty wcielił się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek, a oprawę muzyczną wydarzenia stworzył Ryszard Łuczak z Poznańskim Chórem Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Dzisiaj przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 złożyli kwiaty na mogiłach powstańców, oraz przy tablicach poświęconych pamięci Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich i Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. O 12.30 w Farze Poznańskiej odbyła się msza święta w intencji powstańców.


W obchodach rocznicy wybuchu powstania biorą udział mieszkańcy Poznania oraz goście miasta. Mogą oni m.in. obejrzeć wystawy poświęcone powstaniu wielkopolskiemu, m.in. „Z nadzieją na Niepodległą” na Starym Rynku. Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji dla dzieci, m.in. warsztaty, podczas których mogły dowiedzieć się, jak ważnym wydarzeniem dla Polski jest zwycięstwo odniesione 104 lata temu.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Celem zrywu było wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie tego regionu do odradzającej się Rzeczypospolitej. Iskrą zapalną do wybuchu insurekcji stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, którego powitanie przerodziło się w manifestację patriotyczną.

Mimo pokoju podpisanego w Trewirze, w lutym 1919 roku, potyczki prowadzono jeszcze do czerwca 1919 roku, czyli do czasu zawarcia traktatu wersalskiego. Na jego mocy niemal cała Wielkopolska została włączona do odradzającego się państwa polskiego, a oddziały powstańcze stały się częścią polskich sił zbrojnych.

EK

autor zdjęć: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Zawsze gotowi do pomocy
Po przeprawie ruszyli do walki
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO