moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świąteczne paczki dla Kresowian

Paczki z żywnością przekazali Kresowianom z Łotwy stacjonujący tam polscy żołnierze. Upominki przygotowali uczniowie z mazowieckich szkół. To kolejna odsłona akcji charytatywnej „Paczka na Kresy”, którą przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej organizuje fundacja „Kresy w potrzebie”. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc – mówi mjr Daniel Fac, dowódca PKW.

W dystrybucję paczek z żywnością dla najbardziej potrzebujących Kresowian mieszkających na Łotwie zaangażowali się żołnierze XI zmiany stacjonującego tam polskiego kontyngentu wojskowego. Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy w Ādaži przebywają od lipca 2022 roku, wzięli udział w charytatywnej akcji organizowanej przez fundację „Kresy w potrzebie”. Inicjatywę  wspiera Polska Fundacja Narodowa.

Finał akcji odbył się 17 grudnia. – Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia polscy żołnierze wraz z wolontariuszami z PFN oraz osobami należącymi do Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego odwiedzili Kresowian – mówi ppor. Sylwester Sumarowski, oficer prasowy PKW Łotwa. Tych, którzy najbardziej potrzebowali wsparcia, wskazał m.in. Związek Polaków na Łotwie oraz proboszczowie poszczególnych parafii. – Dostarczyliśmy naszym rodakom paczki z żywnością i środkami czystości. Zbiórkę darów kilka tygodni wcześniej przeprowadzono w szkołach na Mazowszu – dodaje rzecznik.

W grupie wolontariuszy był także dowódca PKW, mjr Daniel Fac. Oficer przyznaje, że spotkaniom z Kresowianami towarzyszyły ogromne emocje. – To niezwykle pozytywna akcja i mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Niesiemy tym starszym ludziom radość, przekazujemy drobne upominki i składamy świąteczne życzenia. Dla osób w podeszłym wieku, najczęściej samotnych, to wielkie przeżycie – mówi mjr Fac. – Trudno im ukryć wzruszenie. Pojawiają się łzy i niezwykle sentymentalne wspomnienia o Polsce. Szczególnie wzrusza ich widok polskich żołnierzy i noszona przez nas na ramieniu biało-czerwona flaga – dodaje dowódca XI zmiany PKW Łotwa.

Akcja „Paczka na kresy” była prowadzona w tym roku także na Litwie. Obie fundacje, przy pomocy wolontariuszy oraz żołnierzy NATO, dostarczyły drobne upominki mieszkającym tam potrzebującym Polakom.

To nie pierwsza akcja charytatywna, w którą angażują się podhalańczycy z PKW. Wcześniej żołnierze dystrybuowali paczki z żywnością dla podopiecznych Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty. Zakonnice zajmują się osobami w trudnej sytuacji życiowej.

Cały czas żołnierze wspierają także zbiórkę na rzecz chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) Poli Matuszek, córeczki żołnierza 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Wojskowi prowadzili różnego rodzaju akcje, m.in. licytacje i biegi charytatywne. Podczas misji zorganizowali także tzw. dzień polski, w czasie którego do udziału w aukcjach zaprosili stacjonujących w Ādaži żołnierzy NATO. Wspólnymi siłami na leczenie dziewczynki zgromadzili 70 tys. zł. Zbiórka nadal twa. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie fundacji Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/pola-matuszek.

XI zmiana PKW Łotwa rozpoczęła się w lipcu 2022 roku i potrwa do stycznia 2023 roku. W składzie kontyngentu jest około 200 żołnierzy oraz pracowników wojska. Zmianę wystawiła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, a główną siłę PKW stanowi 1 Batalion Czołgów z Żurawicy. Żołnierze są wyposażeni m.in. w czołgi PT-91 „Twardy”.

Polacy, obok Włochów, Albańczyków, Słoweńców i Hiszpanów, tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową, którą dowodzą Kanadyjczycy. Grupa została sformowana w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Do zadań żołnierzy należy odstraszanie, a gdyby zaszła taka potrzeba, również obrona terytorium państwa NATO.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Polska jest jedynym państwem Sojuszu, które nie tylko gości, lecz także wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych batalionowych grup bojowych. W Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, żołnierze Wojska Polskiego zaś zostali skierowani na Łotwę i do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe są rozlokowane na Litwie i w Estonii.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PFN

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO