moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Paczka od AWLa dla Bohatera

Słuchacze Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia zebrali 9 tys. zł, za które kupiono produkty do świątecznych paczek dla kombatantów. Podchorążowie mają pod stałą opieką dziesięć osób: żołnierzy Armii Krajowej, powstańców warszawskich czy sybiraków. Starszych państwa ucieszyły zarówno dary, jak i odwiedziny młodych żołnierzy.

– Dbanie o kombatantów to nasza sztafeta pokoleń. Odwdzięczamy się im w ten sposób za ich poświęcenie i walkę o niepodległość – mówi ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Podchorążowie z uczelnianego Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” jak co roku przygotowali i przekazali kombatantom paczki na święta w ramach akcji „Paczka od AWLa dla Bohatera”.

 

Studenci mają pod stałą opieką dziesięć osób: żołnierzy Armii Krajowej, sybiraków, osoby zasłużone w walce o wolność. – Dzwonimy do nich, pytamy, czy czegoś nie potrzebują, robimy im zakupy, wykupujemy recepty, zawozimy do lekarzy, a czasem po prostu ich odwiedzamy, aby z nimi pobyć i porozmawiać. Są dla nas jak rodzina – opowiada kapelan. Byli żołnierze za to chętnie opowiadają podchorążym o historii. Przoduje w tym 93-letni kpt. Stanisław Wołczaski „Kazimierz”, powstaniec warszawski.

W tym roku słuchacze AWL-u zebrali 9 tys. zł, za które kupiono produkty do świątecznych paczek. Znalazły się wśród nich podstawowe artykuły, takie jak konserwy, kasze, cukier, mleko, słodycze, środki do prania czy mycia naczyń, a także opłatki i kalendarze na 2023 rok. Pozostałą po zakupach sumę przekazano do okręgu dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

– Kochani żołnierze, bardzo wam dziękuję, że o mnie pamiętacie. Każde wasze odwiedziny są dla mnie ważne i traktuję was jak moje wnuki – mówiła podczas przedświątecznej wizyty mjr Wanda Kiałka „Marika”, sanitariuszka i łączniczka AK, a także sybiraczka, która na zesłaniu w Workucie spędziła 12 lat. Do Polski wróciła dopiero w 1956 roku. – Pani Wanda kilka dni temu skończyła 100 lat i jest w świetnej kondycji – zdradza ks. Jezierski.

To niejedyna świąteczna inicjatywa, której patronuje Duszpasterstwo Akademickie „Nieśmiertelni”. Na mikołajki w ramach akcji „Osładzamy dzieciom życie” zorganizowano wśród podchorążych zbiórkę słodyczy i przekazano je 200 podopiecznym Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Jak mówi kapelan, smakołyki były świetnym prezentem, ale dzieci przede wszystkim cieszyły się z obecności podchorążych.

Słuchacze AWL-u po raz kolejny wzięli też udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Przygotowali prezenty oraz pomagali w dostarczaniu darów do potrzebujących. Wsparli również dystrybuowanie paczek od miasta Wrocławia do najuboższych wrocławian i mieszkańców pensjonatu dla seniorów oraz przekazali do schronisk dla zwierząt zebraną przez siebie karmę.

W duszpasterstwie działa blisko 700 podchorążych. Jego członkowie na co dzień pomagają Wrocławskiemu Centrum Opieki i Wychowania, Wrocławskiemu Hospicjum Bonifratrów oraz Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”, przekazują też zebraną żywność do jadłodajni. – Nasza codzienna praca nie tylko daje ogromną satysfakcję, ale także kształtuje wartości moralne oraz cechy potrzebne w służbie przyszłego oficera. Jako kapelan jestem dumny, że podchorążowie działają z potrzeby serca – podkreśla ks. Jezierski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
„Ryś” z laserem
Przysięga w Limanowej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAM wraca po latach
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Cień atomowej zagłady
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO