moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekordowy Wielki Szlem Komandosa

Trzeba zdobyć pięć tradycyjnych medali, które zawodnikom wiesza się na szyi, aby zasłużyć na kolejny – przypinany do munduru. Medal Wielkiego Szlema Komandosa – to trofeum, o które walczy z roku na rok coraz więcej śmiałków rywalizujących w ekstremalnych biegach organizowanych w Lublińcu, Słupsku i Warszawie. W tym roku zdobyła go rekordowa liczba biegaczy – 178.

Bosman Łukasz Kreft (w środku) na trasie Maratonu Komandosa.

Wielki Szlem Komandosa to cykl pięciu ekstremalnych imprez biegowych. Wyjątkową pod względem frekwencji czwartą edycję wydarzenia wygrał Łukasz Maćkowiak, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronkowie w Lubuskiem. Na pokonanie ćwierćmaratonu, półmaratonu, maratonu oraz Setki Komandosa i Biegu o Nóż Komandosa potrzebował 18 godz. 23 min 16 s. Tylko trochę dłużej, bo 6 min 30 s, biegł bsm. Łukasz Kreft z Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Trzecie miejsce, z czasem 18 godz. 36 min 32 s, zajął chor. Damian Skubiszewski z Regionalnego Centrum Informatyki w Bydgoszczy. Poniżej 19 godzin biegło jeszcze dwóch zawodników: st. szer. Szymon Szmist z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (18 godz. 51 min 37 s) i mł. asp. Karol Rozczypała (18 godz. 58 min 11 s). Natomiast najlepszy wynik wśród kobiet – 21 godz. 7 min 49 s – uzyskała por. Agata Pietroszek-Domoradzka z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W klasyfikacji open reprezentantka AWL-u uplasowała się na 13. pozycji.

 

Cenne minuty

O zwycięstwie strażaka nad marynarzem zadecydował lepszy wynik na najdłuższym dystansie. Ten pierwszy pokonał 100 km w 10 godz. 28 min 24 s. Żołnierz marynarki wojennej był wolniejszy o prawie 10 min – biegł 10 godz. 38 min 3 s. Ponadto strażak był szybszy o 2 min 18 s na trasie ćwierćmaratonu i o 5 min 48 s w półmaratonie. Podoficer dzielnie walczył o końcowe zwycięstwo w dwóch ostatnich sportowych imprezach. W Biegu o Nóż Komandosa odrobił do strażaka 2 min 54 s, zaś w Maratonie Komandosa 8 min 23 s. – Bardzo się cieszę z zajęcia drugiego miejsca i ze zdobycia cennego medalu. Marzenia są po to, żeby je spełniać, nawet jeśli nie jest łatwo. A zdobycie Wielkiego Szlema Komandosa wymaga wielu wyrzeczeń, trzeba przez cały rok być w formie – przyznaje bsm. Kreft. Marynarz, aby osiągnąć zamierzony cel, musiał po raz pierwszy w karierze pokonać dystans 100 km. – Od setki zależy cały szlem. Po debiucie na dystansie 100 km przez trzy miesiące nie startowałem w zawodach. Choć setka wyszła mi bokiem, to w przyszłym roku też chcę zdobyć szlema – dodaje marynarz.

W 2019 roku, od kiedy biegacze walczą o trofeum sportowego cyklu, pięć komandoskich biegów z Setką Komandosa na czele ukończyło 44 zawodników, w tym siedem kobiet. Rok później 75 biegaczy i siedem biegaczek. Natomiast w trzeciej edycji Wielkiego Szlema Komandosa sklasyfikowano 52 mężczyzn i sześć kobiet. Na przekroczenie bariery 100 zawodników lubliniecka Meta czekała do tego roku, gdy biegi ukończyło aż 165 zawodników i 13 zawodniczek. – Na rekordową frekwencję wpłynęło z pewnością odwołanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 oraz coraz większa popularność imprezy. Medal za ukończenie cyklu szczególnie cenią sobie przedstawiciele służb mundurowych, gdyż wraz z nim otrzymuje się legitymację uprawniającą do noszenia baretki medalu na mundurze wyjściowym i galowym – przyznaje st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Mety i dyrektor biegów rozgrywanych w Lublińcu.

Biegiem z plecakiem

Wielki Szlem Komandosa – cykl pięciu komandoskich imprez biegowych – otwiera w styczniu ćwierćmaraton. W lutym poprzeczka jest zawieszana wyżej – zawodnicy w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym 10 kg pokonują dwukrotnie dłuższy dystans. Po półmaratonie w marcu biegacze również muszą wyruszyć na trasę w mundurze i wojskowych butach oraz z plecakiem. Tyle tylko, że 10-kilogramowy bagaż mogą zostawić po 20 km biegu, a po kolejnych 20 km mogą przebrać się w strój sportowy, by pokonać jeszcze 60 km. Dystans 100 km jest najbardziej wymagającym biegiem w cyklu. Nie każdy z amatorów ekstremalnych imprez porywa się na start w Setce Komandosa i dlatego dopiero w tym roku – podczas czwartej edycji Wielkiego Szlema – pięć komandoskich biegów po raz pierwszy ukończyło ponad stu biegaczy. A po „ćwiartce”, „połówce” i „setce” trzeba jeszcze w ramach cyklu, w październiku, wystartować w Biegu o Nóż Komandosa (dla odmiany bez plecaka – ale w umundurowaniu polowym – i na krótszym dystansie), a w listopadzie w Maratonie Komandosa.

Trzej najlepsi zawodnicy Wielkiego Szlema Komandosa 2022 z generałami Sławomirem Drumowiczem i Markiem Olbrychtem.

Wielki Szlem Komandosa organizowany jest od czterech lat. W 2019 roku otwierający cykl bieg – V Ćwierćmaraton Komandosa – odbył się w Czarnem w woj. pomorskim. Począwszy od kolejnego roku organizację „ćwiartki” przejął Słupsk i tym samym od 2020 roku zawodnicy rywalizujący w Wielkim Szlemie Komandosa raz w roku biegają w Słupsku, raz w Warszawie (Półmaraton Komandosa) i trzykrotnie w Lublińcu (Setka Komandosa, Bieg o Nóż Komandosa, Maraton Komandosa). Organizatorem tych ostatnich biegów jest Wojskowy Klub Biegacza Meta, w którym wymyślono formułę Wielkiego Szlema Komandosa.

Pierwszą edycję Wielkiego Szlema Komandosa w 2019 roku wygrał st. sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wówczas pokonanie pięciu biegów zabrało mu 14 godz. 24 min 57 s. Główne trofeum zdobył także w ubiegłym roku.

W 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Wielkiego Szlema Komandosa. Zawodnicy rozpoczną rywalizację 28 stycznia od IX Ćwierćmaratonu Komandosa w Słupsku. 25 lutego będą walczyć w Warszawie na trasie XIV Półmaratonu Komandosa. 17 marca zmierzą się z VII Setką Komandosa w Lublińcu. 7 października odbędzie się XXVI Bieg o Nóż Komandosa. Cykl zakończy się 25 listopada XX Maratonem Komandosa. – Jubileuszowa edycja zapowiada się rekordowo. Akces do zdobycia szlema zapowiedziało m.in. kilkanaście osób, które kilka dni temu startowały w rumuńskiej edycji Maratonu Komandosa w Craiovej – mówi Zbigniew Rosiński.

SZUS

autor zdjęć: Andrzej Kreczman/ WKB Meta

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO