moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołd dla poległych na misjach

21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejsza data w historii polskich misji wojskowych. Tego dnia w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej. Dziś, w rocznicę tego wydarzenia, wspominamy wszystkich, którzy ze służby poza granicami kraju nie wrócili. W uroczystych obchodach dnia pamięci o poległych na misjach wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Uroczyste obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbyły się w środę w Centrum Weterana. Do uczestników wydarzenia zwrócił się w liście prezydent Andrzej Duda. „Niemal 70-letnia historia zaangażowania Polski w działania poza granicami państwa pełna jest chwalebnych czynów naszych żołnierzy. Przez ten czas prawie 120 tys. przedstawicieli Polski zapisało piękną kartę historii” – przypomniał zwierzchnik sił zbrojnych. Zaznaczył także, że uczestnictwo w działaniach poza granicami państwa to często sprawdzian gotowości, jednak żołnierska służba jest ważna dla całego kraju. „Zaangażowanie Wojska Polskiego w operacje międzynarodowe, poczucie solidarności z sojusznikami jest również inwestycją w nasze bezpieczeństwo i gwarancją, że w sytuacji zagrożenia dla naszej ojczyzny możemy liczyć na wsparcie partnerów” – napisał Duda.

Prezydent zwrócił jednak uwagę, że wszystko to ma swoją cenę, służba wojskowych w zapalnych regionach świata bowiem często wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia i życia. „Śmierć żołnierza to wielka strata dla armii, narodu i państwa, ale przede wszystkim to ogromna tragedia dla jego najbliższych. Łączę się w bólu z rodzinami poległych – podkreślił. – Składam hołd wszystkim, którzy nie powrócili z misji” – zakończył Andrzej Duda.

Podczas uroczystości głos zabrał także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy wykonują swoją misję i służbę. Szczególnie zaś o tych, którzy stracili życie, służąc poza granicami naszego kraju – mówił w Centrum Weterana wicepremier. Przypomniał, że do tej pory na międzynarodowych misjach służyło ponad 100 tys. żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilów. – To wymierny wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył.

Szef MON-u mówił też o tym, jak ważne jest sojusznicze wsparcie. Dlatego teraz, kiedy Ukraina walczy z rosyjską inwazją, w Polsce stacjonują żołnierze m.in. US Army. – To żołnierze NATO, którzy przebywają w naszym kraju, aby ćwiczyć z naszym wojskiem i odstraszać agresora. Chodzi o to, aby pokazać, że Polska i państwa sojusznicze są gotowe stawić czoła ewentualnej inwazji – powiedział. – Przez tę obecność i ćwiczenia pokazujemy, że agresorowi nie opłaca się napadać na Polskę – podkreślił.

Wicepremier wskazał, że obowiązkiem państwa jest nie tylko pamięć o tych, którzy oddali swoje życie na służbie, lecz także wsparcie ich najbliższych. – Stąd Centrum Weterana, stąd ustawa o weteranach – mówił. – To dowód na to, że obejmujemy opieką wszystkich tych, którzy tego potrzebują – dodał. Podczas uroczystości minister obrony wręczył także medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju” rodzinom poległych żołnierzy.

Mjr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, które zorganizowało obchody, przypomniała, że Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa nie bez przyczyny przypada 21 grudnia. Tego dnia 2011 roku doszło bowiem do największej tragedii w historii polskich misji. W Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. – Pamięć o poległych jest naszym obowiązkiem – podkreślała oficer.

Tuż przed dzisiejszą uroczystością w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza św. w intencji poległych, a wczoraj wieczorem w Centrum Weterana – uroczysty capstrzyk.

Polscy żołnierze uczestniczą w zagranicznych operacjach wojskowych od 1953 roku. Od tego czasu w działania poza granicami państwa było zaangażowanych łącznie 120 tys. osób. 121 z nich nie wróciło do domu. To właśnie na ich cześć w 2015 roku został ustanowiony Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto stołecznego garnizonu
 
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO