moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jakie obowiązki mamy wobec sojuszników?

W Polsce przebywa coraz więcej wojsk sojuszniczych, więcej jest zatem zadań do wykonania w ramach systemu Host Nation Support. A HNS to rola nie tylko wojska, lecz także całego państwa – mówił gen. bryg. Mariusz Skulimowski w Katowicach podczas konferencji dotyczącej wsparcia wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce. Uczestniczyli w niej mundurowi oraz przedstawiciele układu pozamilitarnego.

W konferencji zorganizowanej przez szefa Zarządu Logistyki P-4 Sztabu Generalnego WP, jednocześnie pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Host Nation Support gen. bryg. Mariusza Skulimowskiego, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Do Katowic przyjechali przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON, a także pełnomocnicy wojewodów i ministrów ds. HNS oraz osoby zajmujące się tą tematyką w różnych resortach i jednostkach administracji państwowej. Na Śląsku spotkali się również przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, zarządów portów morskich i lotniczych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tematem przewodnim dwudniowych debat było funkcjonowanie systemu HNS w jednostkach podległych MON-owi oraz w podmiotach pozamilitarnego systemu obronnego kraju.

HNS (Host Nation Support) to cywilna i wojskowa pomoc, której udziela siłom sojuszniczym państwo gospodarz w czasie pokoju, sytuacji kryzysowych lub wojny. Pomoc ta jest niezbędna żołnierzom armii sojuszniczych, które są rozmieszczone na terytorium państwa gospodarza, wykonują tutaj zadania lub przez nie się przemieszczają. W ramach HNS sojusznikom udziela się pomocy, na przykład, w zakwaterowaniu żołnierzy, organizowaniu i koordynacji transportu, w zapewnieniu łączności, w kwestiach wyżywienia i zaopatrzenia w paliwo, w sprawach wsparcia technicznego i medycznego czy też ochrony wojsk.

– W Polsce przebywa coraz więcej wojsk sojuszniczych, więcej jest zatem zadań do wykonania w ramach systemu Host Nation Support. W obecnej sytuacji geopolitycznej, w czasie wojny w Ukrainie, aktywność wojsk sojuszniczych w naszym regionie znacząco wzrosła. Musimy myśleć o tym, jak zabezpieczyć ich obecność – mówił gen. bryg. Mariusz Skulimowski. Pełnomocnik MON-u ds. HNS, otwierając konferencję, przyznał, że natowski system HNS jest wyzwaniem dla wszystkich struktur organizacyjnych państwa, nie tylko dla jego sił zbrojnych, bo to państwo, a nie sama jego armia, jest częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Skala wyzwań w ramach HNS jest duża. Jak podają specjaliści ze SGWP, do wybuchu wojny w Ukrainie na terenie Polski stacjonowało średnio 6 tys. żołnierzy wojsk koalicyjnych. Obecnie w ramach różnego rodzaju inicjatyw międzynarodowych (np.: misji NATO Air Policing, enhanced Forward Presence czy Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT), a także instytucji natowskich (m.in. takich, jak Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, Centrum Szkolenia Sił Połączonych czy Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód) w Polsce przebywa średnio 12 tys. żołnierzy wojsk sojuszniczych. Są to Amerykanie, Brytyjczycy, Rumunii, Chorwaci, Włosi i Kanadyjczycy. W trakcie ćwiczeń wojskowych liczba sojuszników w Polsce się zwiększa. Podczas konferencji podano, że w 2022 roku w manewrach z cyklu „Saber Strike”, „Swift Response” oraz „Defender Europe” wzięło udział około 10 tys. żołnierzy armii sojuszniczych wraz z 2 tys. jednostek sprzętowych. W ramach HNS Polska jako państwo gospodarz zapewniała wojskowym m.in. zakwaterowanie i wyżywienie, zabezpieczenie medyczne oraz tankowanie i parkowanie pojazdów.

Specjaliści ze SGWP zwrócili także uwagę na koordynację transportów lotniczych, morskich i drogowych z pomocą wojskową dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Podkreślili, że już trzy dni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na ten kraj w Polsce powstał wojskowy hub logistyczny. Zabezpiecza on transport z donacjami wojskowymi przez całą dobę i jest w stanie przyjąć ponad tysiąc ton towaru dziennie.

To jednak nie wszystko. Podczas konferencji mówiono również o zasadach rozliczania szkód wyrządzonych przez wojska sojusznicze w Polsce. Wspomniano ponadto o planowanych inwestycjach infrastrukturalnych istotnych dla systemu HNS. Chodzi o Centralny Port Komunikacyjny i Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu. Wojsko włączyło się w projektowanie tych inwestycji. Żołnierze przekazali między innymi parametry techniczne pasów startowych i kołowania, co pozwoli w przyszłości na lądowanie najcięższych samolotów transportowych oraz przeładunek ciężkiego sprzętu i wyposażenia wojskowego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: plut. Aleksander Perz, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
 
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowi medycy ratują i leczą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Będzie można zostać snajperem lądowym
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO